A Fidesz saját érdekében módosítaná a választás szabályait

2022. június 27. 16:46

A választásokra nincsenek tisztességes, listák közti egyenlőséget lehetővé tévő szabályok. Interjú.

2022. június 27. 16:46
Tóth Zoltán

„Mi lenne az igazán fontos változtatás?

– Először is be kellene vezetni a tisztességes eljárás rendszerét, és meg kellene tiltani a törvényben a választási csalást, mint törvényi követelményt. Ezt a Fidesz 2012-ben törölte az akkor hatályos választási törvényből. Ha ez a tilalom újra életbe lépne, akkor teljesen új szemléletet adna a választási rendszernek. A másik érdemi probléma az, hogy sem az önkormányzati választásra, sem a népszavazásra, sem az európai parlamenti választásra egyáltalán nincsenek sem kampányfinanszírozási szabályok, sem tisztességes, a listák közötti egyenlőséget lehetővé tévő szabályok. Ez egy másik olyan csomag, amivel érdemben foglalkozni kellene. A harmadik, amelyet éppen, hogy súrol a módosító törvényjavaslat, az a Nemzeti Választási Bizottság jogállása. Itt olyan – úgynevezett – szigorítást tartalmaz, hogy csak jogi egyetemet végzett, diplomával rendelkező ember lehet a választási bizottság tagja. Ez egy jó irányba tett lépés, mert valamelyest elősegíti a szakmaiságot, de azon nem segít, hogy nincs független státusza a Nemzeti Választási Bizottságnak. Az továbbra is egy alávetett, politikailag kézivezérelt testület, amelyben mindig garantált a fideszes többség. Vagyis, ha módosítanak is valamit, az semmiképpen sem az érdemi probléma orvoslását jelenti.

Nagy Attila azt mondta, hogy mindenképpen módosítani kell a választókerületek területi beosztásán, mert az aránytalanságok hét Pest megyei választókerületben elértek arra a szintre, hogy a jogalkotónak lépnie kell. Hozzátette: »a választójogi törvény mellékletét a választókerületek határainak módosításával szükséges az Országgyűlésnek orvosolnia«. Ez milyen célt szolgál?

– Ez beleilleszkedik abba sorozatba, hogy az elmúlt tíz év alatt már 1500 helyen módosították a választókerületi határokat. Itt egy újabb akció van annak érdekében, hogy az országgyűlési választáson az egyéni választókerületekben »majorizálni« (többséggel győzni) tudják a Fideszt, akkor is ő nyerjen, ha nem ő kapja meg a szavazatok többségét. Eddig ennyi módosítás volt. Hát akkor most mennyi jön még? Ez a választási földrajz, aminek kifejezetten fideszes pártpolitikai céljai vannak. Ezt szerintem nem kell támogatni, főleg azért nem, mert az ellenzéki pártokkal semmilyen egyeztetés nem történik. Márpedig a választókerületek kialakítása akkor tekinthető társadalmilag elfogadhatónak, ha azt nemcsak a jelenlegi kormánypárt, hanem az ellenzéki pártok is megtárgyalják, és konszenzusra jutnak. Ilyen konszenzus nélkül nem lehet egyetértés az ilyen típusú módosításokkal.”

(Fotó: Donáth Anna, a Momentum elnöke, a párt európai parlamenti képviselője beszédet mond, mellette Márki-Zay Péter, az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje, a Mindenki Magyarországa Mozgalom elnöke és Karácsony Gergely, a Párbeszéd társelnöke, főpolgármester az Egységben Magyarországért eredményváró rendezvényén, a Városligeti Műjégpályán az országgyűlési választás és gyermekvédelmi népszavazás napján, 2022. április 3-án.MTI/Illyés Tibor)

Összesen 43 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Chardonnay99
2022. június 28. 20:26
Csak az választókerületi beosztás demokratikus, amelyet az MSZMP alakított ki (lásd 1989-ben), ezt minden valamirevaló európai demokrata tudja, főleg Tóth Zoltán. Jelen helyzetben az a demokratikus, ha az ellenzéki szavazók számát megszorozzuk, a kormánypártok szavazóinak számát elosztjuk kettővel, sőt legegyszerűbb ha Fidesz indulását megakadályozni, és az előválasztás lenne az igazi választás. Az EU és Soros "úr" biztos támogatná.
Rasdi
2022. június 28. 17:23
Miféle listák közötti egyenlőtlenségről beszél? Előrebocsátom, hogy az egész hivatkozott interjút nem olvastam. A választási rendszerrel kapcsolatban én elsősorban avval a módosítással nem értek egyet, amelyik megnövelte az egyéni képviselők arányát a listás képviselőkhöz viszonyítva. Durván 7 millió választóval számolva 120 választási körzet durván körzetenként 60.000 választót jelent. Az a két-három tucatnyi, széleskörűen ismert jelöltet kivéve olyan képviselőjelölteket jelent, akiket a személyes adottságait, kvalitásait, nézeteit nagyon kevesen ismerik a választók közül. Így meghatározó többségben a pártok (listák) szerint választják az egyéni képviselőket. Ennek természetes következménye, hogy a nagyobb támogatottságú PÁRTOK a tényleges támogatottságukat meghaladó mértékű támogatást szereznek. Ez már a korábbi arányok mellett is érvényesült (amikor 50-50 % volt), de mostanra ez az arány szerintem már egészségtelenné vált. (Még akkor is, ha a "demokrácia hazájában" csak egyéni képviselők vannak.) Egyetlen előnyét látom, hogy nincs szükség labilis, pártok közötti koalíciókra, amik még a meglehetősen rövid 4 éves ciklusokat tovább rövidítenék.
N.N.
2022. június 28. 16:55
Ő persze abszolút független és pártatlan volt az OVI vezetőjeként. Csak utána világosodott meg. Mint a Kálmán Olga.
madar299
2022. június 28. 15:35
Okostojás ! Csak nem az ellenzék érdekében kellene módosítani ? Horn-Suchmann 8-10 %-on adta el a villamosenergia ipart 1995-ben , az akkori ellenzék teljes kizárása mellett ! ! !
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!