Szijjártó: A tranzitútvonalak lezárásával való fenyegetés az EU egységét veszélyezteti

2022. május 25. 11:42

A külgazdasági és külügyminiszter hangsúlyozta, első a megoldás, és csak utána beszélhetünk szankciókról.

2022. május 25. 11:42
null

A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a Sinisa Mali szerb pénzügyminiszterrel közös sajtótájékoztatóján aláhúzta: a „néhány európai uniós megnyilvánulásban” is előkerült fenyegetést a kormány „súlyos támadásként értékeli szuverenitásunkkal, energiaellátásunk biztonságával és nemzetbiztonsági érdekeinkkel szemben”.

Kiemelte, Magyarország és Szerbia megegyezett, ahogyan eddig is zavartalan volt az ellátás mindkét irányban,

a mostani kritikus időszakban is, és minden körülmények között garantálni fogják egymás számára a biztonságos tranzitútvonalakat.

Szijjártó Péter ezután az orosz kőolaj embargójára vonatkozó európai uniós javaslatra is kitért, s figyelmeztetett, hogy a kormány ezt mindaddig nem fogja megszavazni, amíg az Magyarország energiaellátását veszélyeztetné.

„Első a megoldás, és csak utána beszélhetünk szankciókról” – fogalmazott. Majd úgy vélekedett, nem reális, hogy az Európai Bizottság már a héten előáll egy elfogadható javaslattal erre vonatkozóan, így a kormány kezdeményezte, hogy a jövő heti EU-csúcson ne is kerüljön napirendre a kérdés.

Az ukrajnai háború még inkább növeli Magyarország és Szerbia együttműködésének jelentőségét

A miniszter rámutatott, hogy az ukrajnai háború még inkább megnöveli Magyarország és Szerbia együttműködésének jelentőségét. Szavai szerint a két ország erre tekintettel még inkább figyelemmel lesz egymásra és továbbra is garantálni fogja egymás számára a biztonságos tranzitútvonalakat.

Elmondta, eddig zavartalanul zajlott a szállítás a déli szállítási útvonalon keresztül, Szerbia felől napi 10 millió köbméternyi földgáz érkezik Magyarországra, és fordított irányban is szerződés szerint folyik a tranzit: december óta 458 millió köbméter szállítására került sor.

Közölte:

megállapodásuk értelmében Szerbia lehetőséget kap a magyar földgáztárolók használatára, hogy a téli ellátás ott is biztosított legyen.

Emellett döntés született arról is, hogy megduplázzák a két ország közötti villamosenergia-hálózatok összekötésének kapacitását, ami 6-8 évet vehet igénybe.

Újságírói kérdésekre válaszolva kijelentette: az Európai Tanács egy korábbi döntése alapján az orosz energiahordozóktól való függetlenedés során minden esetben figyelembe kell venni a tagállamok különböző energiaellátási szerkezetét, ami az Európai Bizottság új szankciós csomagjának előkészítése során nem történt meg.

A brüsszeli embargójavaslat elfogadása egyes országoknak súlyos károkat és ellátási problémákat okozna, és így az egység sérülését vonná maga után - mondta, hozzátéve, hogy Magyarország számára például fizikailag képtelenség lenne beszerezni a szükséges kőolajmennyiséget alternatív forrásból.

A háborús veszélyhelyzet bevezetéséről szólva kiemelte, hogy a szomszédban zajló fegyveres konfliktus minden egyes perce biztonsági kockázatot jelent hazánk számára, ahogy az a „világ szinte valamennyi alapvető folyamatára is kihatással van”, ezért fontos a minél gyorsabb döntéshozatal.

A magyar-szerb sajtótájékoztatót alább tekinthetik meg:

(MTI)

Nyitóképen Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Sinisa Mali szerb pénzügyminiszterrel. Fotó: MTI/Máthé Zoltán

Összesen 47 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
boros911
2022. május 25. 14:58
A brüsszeli öngyilkos idióták nap mint nap bizonyítják, hogy képesek tönkretenni Európát. Ehhez minden segítséget megkapnak a borzalmak birodalmától, az USA-tól.
Fila2020
2022. május 25. 14:28
Nem elég konkrét pénzügyi segítséget ígérni az EU részéről Magyarország számára az embargó okozta beruházások és költség növekedések kompenzálására, mert ilyen ígéretet a covid helyreállítási alap vonatkozásában egyszer már kaptunk, azonban pénzt nem. Az EU intézményei teljesen lejáratták magukat, egy szavukat sem szabad elhinni. Ez azonban csak a probléma egyik része. A másik az, hogy orosz olaj és gáz nélkül szinte minden iparágban versenyhátrányba kerülünk, ami a gazdaság összeomlásához vezet nem csak nálunk, hanem egész Európában.
bunko_jobbos
2022. május 25. 13:53
"A tranzitútvonalak lezárásával való fenyegetés az EU egységét veszélyezteti" Ez diplomatanyelven nagyon durva üzenet: tkp. azt jelenti, hogy ha tovább szórakoznak ezzel, akkor "valakik" ki fognak lépni. :-) Erős nagyon, de úgy látszik, hogy kell, mert nem értenek a szép szóból.
pitypang1125
2022. május 25. 13:28
Így helyes. Szankciózgassanak csak magukban. Tagállami szinten, tagállami szinten nem kötelező az Oroszokkal kereskedni, üzletelni. Tiltani sem kötelező, és nem is szabad.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!