„Nincs konkrét szabály a bizottsági helyek elosztására vonatkozóan, az egyeztetés pusztán szokásjogi alapokon áll. Minden országgyűlési képviselő számára biztosítani kell ugyan, hogy részt vehessen a bizottsági munkában, de ebből nem következik, hogy bármely parlamenti tisztség betöltésére jogosult lenne” – nyilatkozta lapunknak Párkányi Eszter, az Alapjogokért Központ elemzője, a bizottsági posztok kapcsán kialakult vitáról.
Ahogy mi is beszámoltunk róla, a hétfői első egyeztetés után Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője közölte:
kétharmad-egyharmados parlamenti arányokra tettek javaslatot a kormánypártok az ellenzéknek.
Tájékoztatása szerint tíz bizottságot kormánypárti, míg ötöt (a nemzetbiztonsági, a fenntartható fejlődés, a költségvetési, a népjóléti és a vállalkozásfejlesztési bizottságot) ellenzéki elnök vezetne majd. A bizottsági alelnökök aránya is változatlan marad, húszat tölthet be ellenzéki, míg negyvenet kormánypárti politikus. Emellett az ellenzék hét parlamenti jegyzői helyet is kap.
„Így érvényesül a választói akarat, az pedig nem fogadható el, hogy a magukat egységesnek mondó, »Gyurcsány-lista tagjai« most kitalálják, hogy már hat pártként lépnek fel” – jelentette ki. A frakcióvezető beszélt arról is, hogy az alelnöki, bizottsági elnöki és bizottsági helyekről az ellenzéki pártoknak maguk között kell megegyezniük a listás eredmény figyelembevételével.
Kocsis Máté az egyeztetés után közölte azt is, hogy a DK képviselői többször jelezték, az elhangzottakról még egyeztetniük kell. Így a felek ma ismét tárgyalóasztalhoz ülnek.
Párkányi Eszter szerint
a józan ész talaján állva teljesen reális a kormánypártok javaslata
a helyek elosztására: az Országgyűlés hat alelnöki helyéből kettőt, a tizenöt parlamenti bizottság elnöki posztjaiból ötöt, a hatvan bizottsági alelnöki tisztségből húszat tölthet be ellenzéki politikus. Ezeken a pozíciókon kell osztoznia a két ellenzéki lista, tehát a Mi Hazánk és a baloldali összefogás képviselőinek.
Az elemző hangsúlyozta: „A racionális javaslat ellenére azért nem sikerült megállapodni a parlamenti tisztségekről, mert a baloldal nem tud dűlőre jutni abban a kérdésben, hogy hogyan kell a közös ellenzéki listán bejutott pártokra tekinteni. Azzal érvelnek, hogy mivel hat frakciót alakítanak, ezt kellene a bizottsági helyek szétosztásánál figyelembe venni.”