Bizonyítékok cáfolják, amit Magyar Péter terjeszt önmagáról – a következmények már most világosak
Ebben a folyamatban elakadt a TISZA Párt.
Milyen okmányok szükségesek a szavazáshoz? Mikor vannak nyitva a szavazóhelyiségek? Borítékba kell-e rakni a szavazólapot? Mi történik, ha észrevesszük, hogy lejárt a személyi igazolványunk? Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a holnapi országgyűlési választáshoz és népszavazáshoz.
Mielőtt elindulunk szavazni, érdemes pár dologgal tisztában lennünk ahhoz, hogy ne érjen minket meglepetés a voksolásnál.
A szavazókörök április 3-án reggel 6 és este 19 óra között lesznek nyitva. Ha valaki az esetleges torlódás miatt zárásig nem jut be a szavazóhelyiségbe, de este hétkor még sorban áll, az még leadhatja voksát. Azonban 19 óra után már nem lehet beállni a sorba, így már szavazni sem lehet.
Azt, hogy kinek melyik szavazókörbe kell mennie, a választási értesítő tartalmazza.
A választópolgárnak ahhoz, hogy leadhassa szavazatát, igazolnia kell a személyazonosságát (ez történhet érvényes személyazonosító igazolvánnyal »kártya vagy a régi könyv-formátumú«, útlevéllel vagy vezetői engedéllyel), valamint a lakcímét vagy személyi azonosítóját (pl. lakcímkártyával).
Ha minden rendben van, a választópolgár megkapja a lebélyegzett szavazólapokat, amelynek átvátelét a névjegyzék aláírásával igazolja.
A belföldön szavazó választópolgár egyéni képviselő-jelöltre, valamint országos párt- vagy nemzetiségi listára szavazhat. Az országgyűlési választással egy időben azonban most országos népszavazást is tartanak, így a szavazópolgárok még egy népszavazási szavazólapot is kapnak.
A lejárt érvényességű okmányokkal rendelkezők nem szavazhatnak, abban az esetben sem, ha esetleg a bizottság tagja vagy tagjai személyesen ismerik, és a névjegyzéken is szerepel. Fontos ugyanakkor, hogy mivel a járvány miatt, a 2020. március 11. óta lejárt okmányok érvényességét meghosszabbította a kormány, így ezek bemutatásával a választáson is részt lehet venni.
Ha valaki akár most szombaton, akár holnap észreveszi, hogy lejárt valamelyik dokumentum érvényessége, annak sem kell kétségbe esnie:
A kormányablakok és okmányirodák a mai napon 8 és 16 óra között, míg vasárnap 7 és 19 között tudják fogadni az ügyfeleket.
Érvényesen szavazni csak a szavazólapon szereplő jelöltre, listára lehet. A felsorolt jelöltek, listák közül csak egyet lehet választani, több választás esetén a szavazat érvénytelen.
Nagyon fontos kritérium, hogy
Tehát ha valaki például pipát rak az adott jelölt vagy párt melletti körbe, besatírozza, esetleg rajzol bele valamit, az a szavazat érvénytelen.
A szavazólapot a kitöltést követően borítékba kell helyezni, és a borítékot a szavazóurnába kell dobni. Belföldi szavazásnál ugyanakkor – az átjelentkezés kivételével – nem kötelező borítékba tenni a kitöltött szavazólapot. Az átjelentkezéssel (és a külképviseleten szavazó) választópolgárnak azonban a szavazólapokat a mellékelt zöld borítékba kell helyeznie és le is kell zárnia, csak így dobhatja azt a szavazóurnába.
Ha a választópolgár a szavazólap urnába dobása előtt jelzi, hogy a szavazólap kitöltését elrontotta, a rontott szavazólapot a szavazatszámláló bizottság bevonja, egy külön e célra szolgáló borítékba helyezi, és a rontott szavazólap helyett új szavazólapot ad ki. Egy választópolgár rontás miatt azonban csak egyszer kérhet új szavazólapot. A külföldön szavazó, magyarországi lakcímmel rendelkező választópolgárok kizárólag Magyarország külképviseletein szavazhatnak személyesen, levélben nem.
A korábbi népszavazásoktól eltérően az országgyűlési választással egybekötött országos népszavazás kérdései
tehát a szavazópolgár csak egy népszavazási szavazólapot kap.
Ezen négy eldöntendő kérdés szerepel majd, amelyre az igen vagy a nem választ lehet megjelölni. A belföldi szavazásnál a népszavazási szavazólapot ezt is a szavazáshoz mellékelt borítékba kell tenni – de ahogy fentebb jeleztük, a szavazólapokat nem kötelező borítékba helyezni. Az országos népszavazás érvényes, ha az összes választópolgár több mint fele érvényesen szavazott, és eredményes, ha az érvényesen szavazó választópolgárok több mint fele a megfogalmazott kérdésre azonos választ adott.
Nyitókép: Szavazás a 2018-as országgyűlési választáson (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)
***
Április első vasárnapján újabb négy évre határozzuk meg az ország sorsát, hazánk minden magyar állampolgára eldöntheti milyen irányba tartson közös utunk.
Az elmúlt 30 évben nem foglalkoztatta a politika? Esetleg még nincs is személyes tapasztalata a rendszerváltás utáni időszakból? Vagy csupán szeretné hazánk jelenlegi helyzetét reálisan látni, mielőtt döntést hozna saját és gyermeke jövőjéről? A Mandiner Választási Különszáma erre kínál lehetőséget!
A Mandiner Választási Különszámát ezekben az üzletekben vásárolhatja meg!