A Political Capital három nappal a választás után tartott konferenciát, amelynek nyitóelőadását László Róbert tartotta – írta szerdai cikkében a 444.hu.
A választási szakértő nagyon sok újságírói kérdést kapott az elmúlt napokban, hogy akkor még hány szavazat hiányzik, hogy mikor számolják meg, hogyan, miképp. Tapasztalatai szerint ezt nagyon-nagyon kevesen rakták helyre fejben, és még őt is meglepte, amikor elkezdett utánaszámolni, hogy mennyi szavazatot nem számoltak meg még – hívta fel a figyelmet a portál.
Még érkeznek a külképviseleti és a levélszavazatok
Ennek az a legfőbb oka, hogy a választás.hu-n és nyomában az összes médiafelületen az látható, hogy a feldolgozottság 98,97 százalékos. Csakhogy ez nem arra vonatkozik, hogy a szavazatok ennyi százalékát számolták meg, hanem hogy
a magyarországi szavazóköröknek ennyi százalékát számolták meg.
A külképviseleti és az átjelentkezéssel szavazók ebben mind nincsenek benne, ahogy az a 106 szavazókör sem, amelynek urnáiba ezeket a szavazólapokat bele fogják keverni. László legjobb tudomása szerint szombaton fogják ezeket a szavazatokat megszámolni.
A levélszavazatokról pedig egy NVI-s forrása azt mondta Lászlónak, hogy azokkal sem fognak szerdán végezni, inkább holnap vagy holnapután. Egyelőre 140 ezret számoltak meg, és a beérkezett levélcsomagoknak a száma az olyan 310 ezer jelen állás szerint, de ennél még több lesz. Tehát azokat a szavazatokat, amiket egyéni választókerületi központokban adtak le, vagy a külképviseletre az utolsó pillanatban beszállították, azok még nem érkeztek meg a választási irodához, vagy épp most érkeznek – derült ki a cikkből.
250-300 ezer átjelentkező szavazata van még darabban
László Róbert előadásában kitért arra is, hogy összesen olyan 250-300 ezer átjelentkező lehet, akinek a szavazatait még nem számolták meg. „És bizony ez 500-600 ezer szavazatot jelent, hiszen nekik két szavazatuk van”.
A listás szavazatok elszámolásához még ennyi hiányzik. Ez lényegesen több, mint a szavazatok egy százaléka, ez olyan 8-9, talán 10 százaléka is lehet, pontosan nyilván nem tudjuk még, de ez a nagyságrend - mondta László Róbert. Tehát nem egy százalékot nem tudunk még, hanem körülbelül tíz százalékot, tette hozzá, és ezért úgy számol, hogy
– hangsúlyozzák a cikkben.