Nagyon kiakadt Ukrajna a FIFA-ra, bocsánatkérést követel
A Nemzetközi Labdarúgó szövetség olyan térképet használt, amelyen a Krím Oroszországhoz tartozik.
Az utcaátnevezés egy rendkívül hosszú, egyeztetésekkel teli folyamat.
Az ukrán külügyminisztérium még március végén indított online kampányt, amelyben arra kérik a világ országait, hogy az Ukrajna iránt érzett szimpátiájuk jeléül nevezzék át azokat az utcákat, köztereket, amelyeken az orosz követség található – emlékeztetett a Telex. Ezt a PR-fogást egy külön weboldallal is népszerűsítik, ahol országonként külön-külön petíció aláírásával lehet átnevezésre presszionálni a döntéshozókat.
„A magyarok egyelőre nem rohamozták meg az aláírásgyűjtést (kilenc nap alatt 300 támogató szignó sem gyűlt össze). Ugyanakkor történt Budapesten nem is olyan rég külpolitikai üzenet megfogalmazása céljából köztérátnevezés, ezért érdemes megnézni, mekkora esélye van annak, hogy a Bajza utcából, mondjuk, Szabad Ukrajna utca legyen, és mivel járna, ha ez megvalósulna” – írták.
A cikkből kiderült, hogy az orosz követségek utcáinak átnevezése több országban megtörtént már azelőtt, hogy Ukrajna erre kérte volna a világot.
Dublinban szintén beadtak egy ilyen átnevezési javaslatot, ott azonban, úgy tűnik, nem lesz Független Ukrajna utca az Orwell utcából, mivel a városi tanács visszavonta a tervet – tették hozzá.
A Telex a főváros mellett Terézváros és Erzsébetváros vezetését is megkereste a Bajza utca esetleges átnevezésével kapcsolatban. Mint megtudták, hogy a kérdés egyelőre sehol sincs napirenden.
„Képviselői előterjesztésként nem merült fel, de többen megkerestek már engem is azzal, hogy a Bajza utcát nevezzük át Szabad Ukrajnára vagy más hasonló névre. Mindamellett, hogy mélységesen elítélem a putyini agressziót Ukrajnával szemben, az utcaátnevezés kapcsán konzervatív vagyok, és azt gondolom, ez inkább szimbolikus cselekvés, amellyel kellemetlen pillanatokat ugyan okozhatunk a nagykövetségi dolgozóknak, de valódi segítséget senkinek és semmiben nem jelentene”
– nyilatkozta Soproni Tamás a portál megkeresésére.
Terézváros polgármestere a válaszában arra is kitért, hogy „az utcaátnevezés egy rendkívül hosszú, egyeztetésekkel teli folyamat, ami, ha megvalósul, plusz ügyintézéssel, kellemetlenségekkel járhat az ott élő terézvárosi lakosoknak is”, ráadásul a költségek egy része is őket terhelné.
Nyitóképen: tüntetés a budapesti orosz nagykövetség épülete előtt. Fotó: képernyőfotó