„Ami tegnap még biztonságos környezet volt, az ma már nincs” – kárpátaljai lány a háború valóságáról

2022. március 08. 19:00

„Csak a bizonytalanság maradt.” Kárpátaljáról származó fiatal lány beszél lapunknak a szülőfalujában uralkodó félelemről, az elnéptelenedett utcákról, a kényszerű bujkálásról, egy olyan világról, ami pár hete még a rémálmainkban sem merült fel.

2022. március 08. 19:00
null
Kovács Gergő

Nyitókép: háborús életkép egy kijevi gyermekkórház pincéjéből (Fotó: Hölvényi Kristóf)

 

Úgy indult, hogy egy ismerősömtől, akivel történetesen együtt járunk harcművészeti edzésre, rákérdeztem az otthoni dolgaira: tudtam, hogy Kárpátaljáról származik, a háború pedig kitört. Az ismerősöm (nevezzük Gabinak) arca elkomorult, és a máskor önbizalomtól, optimizmustól sugárzó tekintete szomorú kérdőjellé változott. Még aznap este megkértem őt, hogy hozzon össze egy rokonával vagy ismerősével a szülőfalujából, akinek feltehetek kérdéseket.

Fél óra múlva jött a válasz:

„Nem akarnak senkinek semmit mondani. Mindenki fél.”

Végül Gabi beleegyezett, hogy inkognitóban, nevek és konkrét esetek említése nélkül legalább ő beszél arról az idegen életérzésről, ami úrrá lett nagyjából a komplett kárpátaljai magyarságon. Vagyis arról mesél, amit neki meséltek azok, akik már minden szavukat megválogatják: a barátai, a családtagjai.

Gabi egyébként egy, a határtól 15 kilométerre lévő magyar faluból származik, szülei a kétezres évek elején döntöttek úgy, hogy áttelepülnek Magyarországra: tanulmányai befejezése után egy budapesti multicégnél kapott munkát.

„Senki sem akar képzetlenül a frontra menni”

Kérdésre válaszolva Gabi elmondja: „Egész Kárpátalján rettegnek a katonai behívótól, a háborútól...harcolni egy olyan ügyért, amihez az ottani magyarságnak semmi köze. Persze, hogy senki sem akar képzetlenül a frontra menni. A Krím elcsatolásakor is jöttek behívók, bár tudomásom szerint akkor nem volt ennyi, mint most. A háború első napján az emberek még remélték, hogy talán csak a két keleti terület lesz a célpont és nem eszkalálódik háborúvá az invázió, de ez elég hamar kiderült, hogy nem így van.”

Az emberek aztán azonnal mérlegelni kezdtek, és sokan döntöttek úgy, hogy elhagyják az országot hosszabb-rövidebb időre. Szinte mindenkinek van rokona, ismerőse, barátja a határ túloldalán, így ők hozzájuk tudtak menni. Akik otthon maradtak, igyekeztek nem feltűnősködni, hiszen ez már hadiállapot.

Mindenki felfokozottabb idegállapotban van,

olvassa és hallgatja a híreket, amik vagy igazak, vagy nem.

„Amikor olyan hírek kezdtek terjedni, hogy a 18-60 év közötti férfiak közül bárkit, bármikor, bárhonnan besorozhatnak, akkor már senki sem mutatkozott szívesen. Volt olyan ismerős, aki kérte, hogy ne írjunk neki Messengeren, Viberen olyat, hogy fél-e a behívótól. Én azt gondolom, direkt is terjesztik az emberek, hogy nincsenek otthon, még ha nem is mentek sehova. Nagymamám azt mondja, aki maradt, az sem jár kinn az utcán, teljesen kihalt a falu.”

Gabi egy másik példát is hoz: a falu ügyeit ismerő, intéző ember

kikapcsolta a telefonját, amikor a háborúval kapcsolatos dolgokat osztott meg

szóban a falu lakóival. A fiatal lány hozzáfűzi, hogy nem tartja alaptalannak az ilyen fokú félelmet: „A Facebookról és a Google-ről is kiderült, hogy »hallgatózik«”.

Kis kárpátaljai társadalomtörténet

Az ukrajnai magyarok helyzetét is összefoglalja Gabi: „Kárpátalján nincs sok munkalehetőség, nem épültek nagy gyárak, az emberek 95 százaléka földművelésből él az esetleges munkahelye mellett.”

Az utóbbi tíz évben megfigyelhető tendencia, hogy először csak a férfiak mentek ki külföldre az építőiparban dolgozni vagy időszakosan mezőgazdasági munkákba segíteni, de mára egész családok vándorolnak ki a jobb munkakörülmények és a biztosabb megélhetés reményében. A fiatalabb, képzettebb generációból sokan el tudtak helyezkedni az elmúlt években olyan vállalatoknál, ahol már nyelvismerettel szellemi munkát tudnak végezni, ami stabil, kényelmes megélhetést biztosít – meséli a Gabi, aki szerencsére épp ebben a cipőben jár.

Hozzáteszi: „Pontos számot vagy arányt nem tudok mondani az elvándorlásra, de végiggondolva az ismerősöket, 30-40 százalék biztosan megvan. Ezen ismeretek fényében pedig könnyebb meghozni egy olyan döntést, hogy az ember elhagyja szülőföldjét.”

„Nem az ő háborújuk”

A kérdésre, hogy mennyire érzik magukénak a falubeliek a háborút, Ukrajna védelmét, Gabi határozottan válaszol: „Úgy gondolom, hogy semennyire sem, ez nem az ő háborújuk. Tény, hogy egy olyan országot támadtak meg, ahol élnek,

Ha arra kerülne sor, hogy a falut kellene megvédeni, a szülői házat, egy élet munkáját, akkor biztos vagyok benne, hogy más lenne az álláspont. Bízok benne, hogy erre nem fog sor kerülni.”

A kárpátaljai lány gyors életképet is fölvázolt a Kárpátaljáról, az ismerősök segítségével: akik maradtak, teljes erőbedobással és helytállással próbálják működtetni és fenntartani a szükséges szolgáltatásokat (élelmiszer- vagy gazdaboltok, egészségügy, szállodák). „A kistérségben polgárőrség is működik, ők vigyáznak az emberek álmára éjjelente, mert sajnos volt pár betörés az elmúlt időszakban. Az ott maradt férfiak felajánlották segítségüket – fahordás, fuvarozás, élelmiszerbeszerzés – az idősebbeknek, nőknek, akik otthon maradtak vigyázni a házra, a jószágokra.”

Özönlenek Kárpátaljára Kelet-Ukrajnából

Azt, hogy a politikusok fejében mi van, meddig mennek el, mit áldoznak fel Ukrajnából, hogy mi lesz a béke ára, azt laikusként megtippelni sem tudja, meséli Gabi. Azt sem, hogy egy ilyen csapás után, a tömeges kivándorlás után hogyan lehet talpra állítani az országot. „A helyiek elkezdtek spájzolni, tartalékokat felhalmozni. Kárpátalja szerencsére annyira távoli, hogy ott még nincs fegyveres összecsapás.”  

Gabi arról is beszámolt, hogy folyamatosan érkeznek menekültek Kelet-Ukrajnából. Azt mondja, a kárpátaljai emberek segítőkészek, a legjobb tudásuk és lehetőségük szerint próbálják ellátni őket. Az egyik kárpátaljai magyar falu polgármestere videókat is készít a „vándorlásról”: kiderült, hogy

az ide érkező emberek meglepődtek a vendégszereteten,

hiszen sosem ezt kommunikálta Kárpátaljáról az ukrán média.

„Kijevnek azt a részét lövik, ahol ő él és nem tud hazamenni”

„Budapesti munkahelyemnek van kihelyezett részlege Kijevben és Moszkvában is. Egyik kollégám, akivel kapcsolatban vagyok, a háború kitörésekor elhagyta Kijevet és másik településre költöztek a családdal ideiglenesen, majd pár napra rá azt a döntést kellett meghozniuk, hogy a család Lengyelországba megy, ő pedig hadkötelesként Lvivben marad. A home office-nak köszönhetően bárhonnan tudott dolgozni, és ahogy a jelenlegi feltételek engedik dolgozik is” – osztja meg Gabi.

S egy történet a pillanatok alatt szétfoszló biztonságérzetről: „A másik kollégám ártatlanul síelni ment, de a hírekben látta, hogy Kijevnek azt a részét lövik, ahol ő él, és így nem tud hazamenni. Ezeket a tényeket olvasva fel sem tudjuk fogni, milyen lehet az, hogy ami még tegnap biztonságos, nyugodt környezet volt, az már nincs. Csak a bizonytalanság maradt. Ezeket az embereket ismerjük, ők nem csak névtelen arcok a hírekben, hanem kollégák egy európai országból.”

 

Fotó: MTI/AP/Maxar Technologies/Maxar Technologies

Összesen 58 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
annamanna
2022. március 09. 01:09
Az ukránok már Magyarországon is balhéznak! "Összeugrott egy magyar és egy ukrán autós Tatán az autóra ragasztott Z betű miatt Az egyik tatai Shell-kúton vasárnap délután összeverekedett két autós, a rendőrök helyszíneltek is az eset miatt” – írta olvasónk. Hozzátette: annyit látott, hogy „az egyik autó magyar rendszámú volt, és egy nagy Z betű volt rajta, a másik pedig ukrán rendszámú, és a Z betű miatt verekedtek össze”. Megkerestük a Komárom-Esztergom megyei rendőr-főkapitányságot, ahol az információt megerősítették. Mint írták, 2022. március 6-án reggel egy 57 és egy 47 éves férfi konfliktusba keveredett egymással. A két személy egymás járművét megrongálta a náluk lévő eszközökkel. Felfegyverkezve elkövetett garázdaság miatt indult ellenük büntetőeljárás a Tatai Rendőrkapitányságon. A konfliktust az robbantotta ki, hogy az egyik járműre „Z” betű volt felragasztva. (Bár a rendőrség erre nem tért ki, de jó eséllyel nem az ukrán járműre ragasztották ki Ukrajna orosz megszállóinak jelképét, hanem a magyarra.) Az eset során személyi sérülés nem történt, anyagi kár keletkezett mindkét járműben. A rendőrség mindkét gyanúsítottat őrizetbe vette. Az 57 éves gyanúsított magyar, a 47 éves pedig ukrán állampolgár. A rendőrség jelenleg is vizsgálja az eset körülményeit – tudtuk meg." https://telex.hu/belfold/2022/03/08/osszeugrott-egy-magyar-es-egy-ukran-autos-tatan-az-autora-ragasztott-z-betu-miatt
tanitvany13
2022. március 08. 21:41
Ha nem lenne a barom kényszersorozás nem mennének el annyian a nyugatibb megyékből, teljesen érthető, hogy a magyarok, lengyelek, tótok, cigányok, zsidók, ruszinok nagy része nem akar ebben részt venni, aki nem érti hülye!
koronaszepe
2022. március 08. 20:57
Nem az ő háborújuk? Hát kié? Hol, szeretnének élni? Egy orosz bábállamban, vagy egy nyugati integrációjú, szabd önrendelkezéssel bíró országban? Sajnos a helyzet kikényszeríti a döntést. A háború első magyar áldozatának, a 29 éves Kis Sándornak - aki hivatásos ukrán katona volt - az özvegye úgy fogalmazott, hogy a férje meghalt a hazájáért. Akkor az "övé volt a háború"?
Kormánypárti1
2022. március 08. 19:44
Nagyszerű! Szívesen olvasnék a Kárpátalján élő földművelő magyarokról, egyszerű emberekről is, aki nem tudtak még idő előtt lelépni, hogy Magyarországon rettegjenek, vagy a legnagyobb problémájuk az legyen, hogy a síelésből nem tudták eldönteni, hogy haza menjenek-e.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!