Ön az MCC Budapest Summiton tartott előadásában arról beszélt, hogy a vallás és a nemzeti érzés erős része az izraeli kultúrának. Ez mit jelent?
Izraelben nincs igazi választóvonal egyház és állam között.
Egy zsidóról lehetetlen azt mondani, hogy teljesen világi.
A zsidó nemzeti identitás a valláshoz kötődik, nem igazán lehetsz például zsidó buddhista. Izraelben a legtöbb ember megtartja a nagy ünnepeket. Ez nem a törvények miatt van, hanem mert az emberek 99 százaléka ezt akarja. Az emberek körülmetélik a fiaikat, tesznek mezuzát a házaikba, stb. Ez se nem vallási, se nem világi-nemzeti dolog, hanem mindkettő. Megteszik, de nem tartják magukat vallásosnak.
Tehát ez a különleges helyzet csak Izraelre érvényes?
Más országok sem teljesen világiak, Angliában a királyné vagy a király az államfő, a püspökök pedig a Felsőház tagjai, amelynek minden ülését egy ima nyitja meg. A zászlójukon kereszt is van. Ha új királyt koronáznak meg, az egy templomban lesz. A legtöbb társadalom ilyen volt a francia forradalom előtt. De nincs minden veszve, a nyugati országokban is visszatér lassan a „boldog karácsonyt" köszöntés. Az emberek „boldog ünnepeket" szoktak mondani, de a tendencia változik. Zsidóként soha nem sértődnék meg, ha valaki azt mondaná nekem, hogy „boldog karácsonyt”.
Mi a helyzet a woke-kal Izraelben? A Merec párt korábban azt javasolta, hogy cseréljék le a Ha'tikvát az Internacionáléra, most pedig kormánykoalíció-tagok.
A woke eszméknek nincs hegemóniája Izraelben, még a tudományos életben sem.
Az elmúlt évtizedek terrortámadásai miatt a lakosság a woke-ot az ellenségeinkkel szembeni gyengeséggel azonosította. Most még a Merec sem javasolná a himnuszunk törvényszerű megváltoztatását, mert leszavaznák. Még a fő baloldali párt, a Jes Atid is woke-ellenes, ők nacionalisták.
Ön szerint Izrael jelenlegi külügyminisztere, Jair Lapid nacionalista?
Jair Lapid nacionalista abban az értelemben, hogy szerinte Izrael a zsidók nemzetállama, és meg kell őriznie nemzeti identitását. Ebben az értelemben nincs különbség közte, én köztem, vagy Netanjahu között. A legtöbb izraeli woke-ellenes, már ha elfogadjuk, hogy a woke azt mondja, hogy a másik oldalnak, mindig a gyenge oldalnak van igaza. De mi nem gondoljuk, hogy a terroristákkal, akik a gyerekeinket bombázni akarják, együtt kell éreznünk. Az USA-ban vagy Európában ez egy kicsit elvont vita a gyarmatosításról és a történelemről, de Izraelben ez élet-halál kérdés. Az Oslói Egyezmények után megértettük, ha egy kicsit engedünk, bombát kapunk cserébe. Jelenleg nincs kivel beszélni a másik oldalon. Szóval kivel beszélnének a woke emberek Izraelben? A Hamasszal, Hezbollah-val vagy Iránnak, akik el akarnak minket elpusztítani?