Orbán Viktor: Magyarország továbbra is a józan hang politikáját követi
Ukrán háború, nemzetközi elfogatóparancs, gazdasági semlegesség, nemzeti konzultáció – ezekről beszélt a Kossuth Rádióban a miniszterelnök.
A baloldal a háború pártján áll, ha beszélni kell, akkor Brüsszelre mindig lehet számítani, legyőztük az ötödik hullámot – a miniszterelnök péntek reggel a Kossuth rádió vendége volt.
Orbán Viktor péntek reggel a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorának vendége volt. A kormányfő a beszélgetés elején elmondta: amit most látunk a krízisnek az eleje. A miniszterelnök találkozott a Magyarországra érkező menekültekkel, sokukkal pedig beszélt is. Tipikusan a belső területekről jönnek, és persze vannak közöttük kárpátaljai magyarok is – emelte ki.
A kormányfő ugyanakkor találkozott harmadik országból érkezőkkel is, így nagyon sok indiaival is, ők főleg egyetemisták. Orbán Viktor elmondta, egyeztetni fog az indiai miniszterelnökkel, hogy az indiai diákok hogyan juthatnak haza. Sok más ország esetében is hasonló a helyzet.
Ebben a pillanatban Magyarország a menedék
ezeknek az embereknek a számára. A magyaroknak is, az ukránoknak is, a harmadik országból érkezőknek is” – fogalmazott a kormányfő.
„Kárpátalja jelen pillanatban nem katonai terület, azonban, ha ez megváltozna, akkor az onnan érkezők száma hirtelen a sokszorosára növekedne” – húzta alá a miniszterelnök. Mint mondta, a menekültek közül vannak, akik rokonokhoz mennek, a harmadik országbeliek haza utaznak, míg vannak, akik itt maradnak Magyarországon. Jelenleg 70-80 százaléka a menekültnek tovább utazik, de akik itt maradnak, azoknak itt kell megteremteni az életet. Az oltatlanokat be kell oltani. Minden állami szervnek megfeszített munkát kell végeznie – fogalmazott a kormányfő.
– hangsúlyozta Orbán, majd hozzátette, hogy nagy támaszt jelentenek az állami szervek mögött.
Orbán Viktor elmondta, zajlanak az egyeztetések a munkaadókkal, hogy miként lehet az ittmaradókat állásokba elhelyezni.
– fogalmazott a miniszterelnök. Hozzátette: nem tudja, mi folyik Brüsszelben, mire várnak, mikor adnak bárkinek pénzt, de ha rájuk várnánk, akkor nagyon súlyos állapotok alakulnának ki a határon. „Nem kell várni senkire. Különösen nem rájuk. Ez a mi ügyünk, ez a mi bajunk, ez a mi problémánk, nekünk kell megoldani, és Magyarország meg is fogja oldani. Ha méltóztatnak menet közben mégis fölébredni és adni támogatást, akkor köszönjük! Dehát évek óta védjük délen a határt. Egy fillért nem adtak a kerítésre, egy fillért nem adtak a migrációs nyomás miatt Magyarországnak” – idézte fel a magyar kormányfő.
Orbán Viktor szólt arról is, hogy már korábban felhívta a figyelmet rá, hogy békésen kell rendezni az orosz-ukrán konfliktust, mert mindenki tudta, hogy egy esetleges háború miatt a szomszédos országok kerülnek nehéz helyzetbe. Mindent megpróbáltunk az elmúlt években, de ennyire futotta. Egy V4-es közös menekültügyi rendszert kell kialakítani – emelte ki a kormányfő.
Egy másik Európában fogunk élni – reagált arra Orbán Viktor, hogy Németország jelentős haderőfejlesztésről döntött. Az erő két irányból jöhet: saját magadtól és a szövetségeseidtől.
ezért haderőfejlesztést kellett végrehajtani – húzta alá a kormányfő. A miniszterelnök a magyar honvédség fejlesztéséről elmondta, hogy azt már korábban megkezdték – óriási baloldali össztűzben, jegyezte meg –, így hazánk elég erős ahhoz, hogy a szövetségeseivel együtt garantálja a biztonságunkat.
Orbán Viktor felidézte, hogy 2010 után a gazdaság újraindítása volt a legfontosabb. Ezt követően indulhatott el a hadsereg fejlesztése.
– tette hozzá.
Nagyon nehéz helyzetben vagyunk, ezért van szükség stratégiai nyugalomra – húzta alá a kormányfő. Mindenki felzaklatott állapotban a háború miatt. Egy ilyen helyzetben könnyű hibázni, ezért nem szabad semmilyen elkapkodott döntést hozni. Úgy látom, a baloldal a háború oldalán áll, mert amit ők akarnak, az belevisz minket a háborúba – emelte ki.
A kormányfő szerint
– húzta alá Orbán Viktor.
A miniszterelnök arról is beszélt, hogy szíven ütötte az a kijelentés, hogy a kárpátaljai magyarok „oroszbarátok”. Ez egy feljelentés volt ebben a háborús helyzetben, ez a legközvetlenebb veszélyt hozta az ottani magyarok fejére – mondta kormányfő.
„Értem, hogy kampány van, de annak az értelme, hogy a végén jó kormány legyen, de ha belesodródik egy háborúba az ország, akkor leromboljuk az ország jó pozícióját.
A választási kampányban, ha háború van, akkor a magyarok biztonsága a legfontosabb, és nem a kampány maga”
– egészítette ki.
A szomszédban háború dúl, Márki-Zay pedig azzal hívogatja a lakosságot, hogy Orbán „szakadékba vezette az országot”
Katasztrófahelyzetben is kampányol a baloldal miniszterelnök-jelöltje. Bővebben is érdekel...
Orbán kiemelte, hogy az egység a fontos, de a szankcióknak ára van. Ezt rövid távon meg fogjuk fizetni, és a szankciók negatív hatásainak a kiküszöbölésén fogunk dolgozni – tette hozzá.
A második közvetlen veszély az energiaárak hirtelen megemelkedése, védeni kell a rezsicsökkentés eredményeit – nyomatékosított.
A harmadik probléma, hogy az infláció 50 százalékát az energiaáremelés adja, és ez tovább fog nőni – ismertette a kormányfő. Középtávon veszély az is, hogy az egész európai gazdaság teljesítménye kisebb lesz, így mindent újra kell kalkulálni.
– tette hozzá.
A járvánnyal kapcsolatban a miniszterelnök úgy fogalmazott, legyőztük az ötödik hullámot. Mostmár meg lehetett engedni, hogy visszajöjjünk a korábbi járványügyi intézkedésekből. Egyelőre a helyzet biztató, nem lehet tudni, ez volt-e az utolsó hullám – mondta a kormányfő.
Nyitókép: Facebook