Ugyanakkor úgy vélte, a centripetális és centrifugális erők ellentéte vagy másképpen az egyszínűség-sokszínűség ellentét mindig jellemző volt a kontinensre, ez Európa lényege.
Európa egyik sajátossága a közösségek alulról egymásra épülő rendszere, a másik pedig a nemzet
– jelentette ki. Mindenhol léteznek országok a világon, de a szó kulturális értelmében vett nemzet európai specifikumnak számít. „Számunka ez egy meghatározó, egzisztenciális dolog. Az is hogy európaiak vagyunk, és az is, hogy keresztények” – fejtette ki Martonyi.
Az egykori tárcavezető szerint a különbség az, hogy míg Nyugat-Európában elsősorban politikai nemzetek alakultak ki, addig Keleten a nemzet alapvetőn nyelv, kultúra, történelem, szellemi, spirituális közösség, amit meg akarunk őrizni.
Úgy látja, Európának képesnek kell lennie önálló cselekvésre, és ez ne mond ellent az atlanti szövetségnek. Egyensúlyba kell jönnünk, hogy ne legyünk kiszolgáltatottak, ne szoruljunk rá folyton az Egyesült Államokra.
Martonyi markánsabb külső fellépést, a kereskedelempolitikai szuperhatalom geopolitikai érvényesítését szorgalmazta.
Ez lehetne ugyanis egy kitörési pont.
Hiányoznak a viták az európai diskurzusból
Orbán Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára szerint Európában vannak összetartást és széthúzást erősítő jelenségek, de annak felvetése, hogy ezeket megvizsgáljuk, szembemegy az európai mainstremmel, amely az integrációt leginkább egy üdvtörténetnek tekinti, szakrális jelentőséggel ruházza fel és így megkérdőjelezhetetlenné teszi. Aki ezt mégis megteszi, azt kiközösítik.
Az államtitkár szerint bántóan hiányoznak az európai diskurzusból azok a viták, amelyek európai alapon, de racionálisan kezelik a kihívásokat. Felhívta a figyelmet arra, hogy a kontinensen ötezer éve laknak emberek léteznek közösségek, miközben az Európai Uniós csupán hetvenéves. Orbán Balász az Uniót egy felépítménynek nevezte, amelyen folyton dolgozni kell.