Márki-Zay Péter privatizálná a kórházakat

2022. január 07. 07:22

„Én meg vagyok győződve róla, hogy ezen az állapoton, ami ma van, ezen csak egy drasztikus magánosítás segíthet” – nyilatkozta még 2018-ban baloldal miniszterelnök-jelöltje.

2022. január 07. 07:22
null

Átfogó, „drasztikus” privatizációt hajtana végre az egészségügyben Márki-Zay Péter, a baloldal miniszterelnök-jelöltje. A hódmezővásárhelyi polgármester erről egy 2018. márciusi kampányfórumon beszélt elsőként – írja a Mediaworks Hírcentrum.

„Csak egy drasztikus magánosítás segíthet”

Márki-Zay kifejtette:

Az egy másik kérdés, hogy természetesen nem a biztosítást kell magánosítani. Az úgynevezett egy, single payer rendszer, tehát az egybiztosítós rendszer. Ez Amerikán kívül majdnem minden országban ez van egyébként. Fejlett országokban. Tehát nagyon fontos, szolidaritási és egyéb alapból, hogy egy kalapból menjen a pénz. De a szolgáltatók azok igenis legyenek magánszolgáltatók, versenyezzenek egymással, gazdálkodjanak felelősen” – húzta alá Hódmezővásárhely polgármestere.

Az egészségügy magánosításának szándéka nem új ötlet

Márki-Zay Péter tehát magánkézbe adná az egészségügyi szolgáltatást, a kórházakat és a rendelőintézeteket – írja a portál. Mint fogalmaznak, ez azzal járna, hogy profitorientáltan működnének az egészségügyi intézmények, szemben a jelenleg működő állami fenntartással és ezzel együtt felelősséggel. Az egészségügy magánosításának szándéka azonban nem új ötlet a hazai baloldalon, többször próbálkoztak már privatizációval – emlékeztet a Hírcentrum. Felidézik:

az MSZP–SZDSZ-kormány Medgyessy Péter, majd Gyurcsány Ferenc vezetésével is tervbe vette a privatizációt.

Előbbi miniszterelnöksége idején, 2003 júniusában olyan törvényt nyújtottak be az Országgyűlésnek, amely meghatározott feltételek mellett lehetővé tette volna a magántőke kisebbségi tulajdonosként való bevonását az egészségügy üzemeltetésébe.

A jogszabály elfogadása után a Fidesz az Alkotmánybírósághoz (Ab) fordult, amely az év végén megsemmisítette a törvényt. A Munkáspárt közben még 2003 őszén ügydöntő népszavazást kezdeményezett az ügyben, amihez a Fidesz is csatlakozott. Az Ab közjogi érvénytelenségre hivatkozva semmisítette meg a törvényt, tehát tartalmában nem vizsgálta a jogszabályt, habár számos indítvány érkezett pártoktól és szakmai szervezetektől a törvényben foglaltak miatt is.

A népszavazás végül 2004. december 5-én érvénytelennek bizonyult, de igazi tétje – az Ab döntése nyomán – már csak a másik kérdésnek, a határon túli magyarok kettős állampolgárságának volt. Érdemes felidézni, hogy

akkoriban Márki-Zay Péter 2018-as szavaihoz hasonló vehemenciával és érvekkel kampányoltak a balliberális politikusok a kórházak magánkézbe adása mellett

– emlékeztet a portál.

Mint írják: élen járt ebben az egykori SZDSZ, amelynek elnöke, Kuncze Gábor a kommunista időkre emlékeztető javaslatnak nevezte a privatizációt elutasító népszavazási kezdeményezést. Határozottan állította, hogy nem lesz drágább az egészségügyi ellátás attól, hogy magánkézbe adják a szolgáltatások egy részét.

Párttársa, Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter szintén azt mondta, hogy nem lesz drágább az ellátás, viszont szerinte hatékonyabbá lehet tenni a kórházak működését, ha bevonják a magántőkét. Válaszában a Fidesz felhívta a liberálisok figyelmét arra az alapelvre, hogy az egészség nem üzlet. „A befektetők nyilvánvalóan pénzt akarnak keresni, a magánklinika nem szeretetszolgálat” – hangsúlyozták. Hozzátették:

mindenütt a világon, ahol privatizálták az egészségügyet, a privatizáció után többe került az egészségi ellátás.

Gyurcsány Ferencék egyébként 2003-ban önkormányzati szinten már elindították a kórházak privatizációját

A baloldal később sem tett le a privatizációs tervekről: Molnár Lajos, a második Gyurcsány-kormány egészségügyi minisztere egy vitafórumon kritizálta, hogy a kórházakkal kapcsolatban a „profitot” gyakran szitokszóként hallja vissza. 

„Ha hasznosul valami, az nem bűn. Nem kivitelt jelent. Csak az eredményesség lehet egy költségvetési intézménynek az alapja, máskülönben nincs helye a nap alatt. Ha egy intézmény az államé, akkor sem lehet veszteséges” – mondta Molnár.

Gyurcsány Ferencék egyébként 2003-ban önkormányzati szinten már elindították a kórházak privatizációját, néhány város a helyi kórházának üzemeltetésére szerződést kötött magáncégekkel – például a 2009-ben csődbe ment Hospinvesttel –, amelyek nyerészkedtek a magyar egészségügyön, majd súlyos adósságokat hagytak hátra, amiket az érintett önkormányzatok csak állami segítséggel tudtak finanszírozni.

Márki-Zay Péter fent idézett kijelentését az alábbi videóban 47:03-tól kezdődően hallgathatja vissza:

Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Összesen 146 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Dezsőke
2022. január 09. 09:19
Márki ki a korrupt? Az a vezető korrupt, aki minden pályázaton elnyert munkából 20 %-nyi részt kíván leszedni magának (vagy a pártjának) ? Az korrupt, aki akár, csak egy százalékot is "megkövetel"? Hallottál te már olyan polgármesterről vagy miniszterelnökről, akinél ez természetes? Szerinted ők korruptak? Te szövetségre lépnél efféle korruptakkal? Magaddal is? Márki ha megkezdődnének az utólagos korrupciós vizsgálatok minden területen mindenkinél, azt ugye minimum 15 évre visszamenőleg gondoltad?
Dezsőke
2022. január 08. 10:32
Márki, a miniszterelnökséged, az az illúzió! Te nem csak simán "beteg" vagy hanem romlott, és végtelenül szemtelen is. Először is! Ingyenes ellátás idáig sem volt. Az ellátás annak volt "ingyenes" aki befizette a TB-t. A kórházak magánosítása is rendben volna, a fizetőssé tétele is, ha mindenekelőtt a kormány, amelynek (reméljük közelébe sem kerülsz) gondoskodik az állami fizetések min. 300 %-al történő azonnali megemeléséről! Akkor kifizetjük az egészségügyi ellátást, a magasabb üzemanyag árakat, meg mindent... addig csak illúzió ezekről a kérdésekről gondolkodni is...
kunfia
2022. január 07. 22:22
Ami bizonyos,Orbán uralkodása alatt,csak romlott az egészségügy színvonala.Nőttek a várólisták,az utóbbi 2 évben a többségnek telefonos Gyurcsok-hókuszpókká vált a háziorvosi praxis segítsége,a kórházakban nincs rendelés,aki lélegeztetőre került,meg is halt,30% fölötti a többlethalálozás,azaz Orbán nem értett ehhez sem. Egy bizonyos,ennél nemigen van lejjebb.
Pacalperkelt
2022. január 07. 18:15
Nem tudom mi a megoldás,de azért az se normális(egyébként már évtizedek óta) hogy aki normálisan fizet járulékot meg aki nem ugyan úgy 3-4 hónapra kap időpontot kivizsgálásra ha meg nem tud várni akkor megy ugyan ahhoz az orvoshoz magánrendelésre, több tízezerért az állami rendelő vagy kórház eszközeivel végzett vizsgálatokra, csak éppen duplán fizet a polgár, mert fizet Tb-t és még tömi az orvos zsebét is.A jó doktor bácsi meg röhög a markába mert felveszi a fizuját a magán rendelésen eltöltött idő után is meg az államtól is.Akkor én is azt mondom hogy adják magánkézbe az egészségügyet (ne külföldibe mert ahogy a nyugat a szemetet eteti a magyarokkal úgy az orvoslásban is a szemetet kapnánk) de ahogyan a mostanában és a régebben alapított magán kórházakat működtetik a tulajdonosaik, kulturált és magas színvonalon, úgy biztos,hogy azokra is amelyek később vagy most kerülnek a hálózatba,oda tudnának a tulajdonosaik figyelni, hogy jól működjön az egészségügy itthon is,ne csak a gazdag és zsíros madarak jussanak szakszerű orvosi ellátáshoz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!