Ez nettó hazaárulás
Hiába ez a bűnös, a magánérdeket a közérdek elé soroló szerződés, a mini-Dubaj sztorinak nincs vége, még az is lehet, hogy csak most kezdődik igazán.
Kórházak és műemléképületek felújítása, mélygarázs, sportpályák, parkok, játszóterek, irodaházak – az elmúlt években számos kormányzati fejlesztés indult és valósult meg Budapest XIV. kerületében. Képes összeállításunk.
Az ellenzéki politikusok Karácsony Gergellyel az élen még mindig a tavaly kitalált kampányszlogent ismételgetik, amely szerint „a kormány kivérezteti az önkormányzatokat”. Horváth Csaba, Zugló MSZP-s polgármestere is rendszeresen ezt ismételgeti nyilatkozataiban.
E kijelentés hitelessége azonban épp a zuglói polgármester esetében minimum megkérdőjelezhető, hiszen a szocialista politikus – és korábban Karácsony Gergely – által vezetett kerületben az elmúlt években rengeteg, budapesti léptékben is nagy volumenű kormányzati fejlesztés indult, és jó részük mostanra meg is valósult. Ezeket gyűjtöttük össze.
A Liget Budapest Projekt keretében megújul a Városliget, a világ egyik első közparkja. A már átadott, Ajtósi Dürer sorhoz közelebb eső fejlesztései rendkívül népszerűek.
A különleges elemekkel gazdagított Nagyjátszótér, nem csak nevében nagy. A 13 ezer négyzetméteren elterülő Gyerekliget több korosztálynak nyújt játéklehetőséget, közel ötven különböző játékelemmel. Ezek közül is kiemelkedik a háromszintes mászóka, amelyet Szinyei Merse Pál Léghajó című festménye ihletett.
A Ligetben többféle sportolási lehetőség is adott, ezek egyike a most megépült új futókör. A 2 kilométer hosszú, teljes hosszában kivilágított, rekortán borítású pálya belépési pontjainál bemelegítő területeket helyeztek el, a nyomvonal mellett pedig számos ivókút található. A Ligetben emellett több sportpálya is megújult, és újak létesültek.
A Városliget közelében számos, a vakokat és gyengénlátókat segítő intézmény és szervezet működik, akik rendszeresen töltik szabadidejüket a parkban. Pihenésüket szolgálja a közelmúltban megújult Vakok Kertje. A 70-es évek elején épült parkrészt a XXI. századi követelményeknek megfelelően akadálymentessé tették, modernizálták, és bővítették speciális játékokkal felszerelt játszóterét.
A gyönyörű műemlék, az egykori Olof Palme-ház, Millenium Háza néven él tovább. A park egyik legrégebbi és legimpozánsabb épületében egy, a Városliget aranykorát bemutató interaktív kiállítás, és egy századfordulós hangulatú, Zsolnay kerámiákkal díszített kávéház várja a látogatókat. Az épület elé pedig egy látványos,1500 tőből álló rózsakertet telepítettek.
Az előttünk álló időszakban pedig megépül majd a Liget Budapest Projekt két újabb eleme, a világszínvonalú Magyar Zene Háza és az új Néprajzi Múzeum.
Sport Zuglóban
A Puskás Aréna körül található korábban elhanyagolt területen található park is megújult. Új zöldfelületeket létesítettek, futókör, kosárlabdapálya, kültéri kondipark, és mosdó is épült. A környékbeli családok több évtizedes problémájára született megoldás azzal, hogy végre elkészült a kerület második legnagyobb játszótere.
Jelenleg is zajlik a Hermina út két patinás műemléki védettségű villaépületének rekonstrukciója. A Róheim-villa, a Tisza gyilkosság helyszíne, a Magyar Corvin-lánc Testület majdani székháza 6,6 milliárd forintból újul meg.
A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége székházaként működő, szecessziós stílusú a Sipeki villa 2,9 milliárd forint állami támogatásból renoválódik.
Kiemelt kormányzati beruházás keretében 8 milliárd forintból újul meg a Zuglóban található M3 Business Center, amely a Budapest Környéki Törvényszék dolgozóinak jelent XXI. századi munkakörülményeket.
A magyar kormány eddig nem látott mértékű fejlesztési forrást biztosít a Zuglóban található egészségügyi intézmények felújítására és fejlesztésére.
Az Egészséges Budapest Programon keresztül az Uzsoki Utcai Kórház eddig közel 5 milliárdos nagyságrendben, az Országos Klinikai Idegtudományi Intézet pedig közel 4 milliárd forint értékben kapott orvostechnológiai és informatikai eszközöket, valamint kezdhettek további építészeti tervezésbe. Az elmúlt években csak az Uzsoki Utcai Kórház többek közt 2 db sugárterápiás lineáris gyorsítót, 20 db altatógépet, 13 db lélegeztetőgépet, közel 200 db traumatológiai és kórtermi ágyat, műtőasztalokat, sebészeti készülékeket, EKG-t, defibrilátort, UH és CT gépeket, sugárterápiás röntgent, speciális szervercsomagokat és szerver licenceket kapott. Ugyanezen program keretében a budapesti egészségügyi intézmények energetikai korszerűsítésére 10,5 milliárd forintot biztosított az állam.
Az ugyancsak a közelben található MAZSIHISZ Szeretetkórház pedig 4,8 milliárd forint kormányzati forrásból újul meg. A kerületi fenntartású járóbeteg szakorvosi és háziorvosi rendelők felújítására a Kormány 800 millió forintot biztosított, jövőre pedig 400 milliós állami forrásból kezdődhet meg a Bosnyák téri új egészségcentrum tervezése. Korábban pedig több mint fél milliárdért kapott a Zuglói Egészségügyi Szolgálat röntgen technológiát és ehhez szükséges eszközöket.
A Budapesti Gazdasági Egyetem Buzogány utcai campusán 5,7 milliárd forintból jelenleg új Központi Könyvtár és Hallgatói Centrum épül, és új épületszárnyat kap a Munkácsy Mihály Általános Iskola de további fejlesztések is várhatók.
Borítókép: Mátrai Dávid, képek: Simon Bálint, Mátrai Dávid