Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorának vendége volt. A kormányfő a beszélgetés elején elmondta: nyakig vagyunk a negyedik hullámban, és a neheze még csak ezután következik.
Akik nincsenek beoltva, életveszélyben vannak
A számok is emelkedni fognak, mindenki elkaphatja a vírust, de nem mindegy, milyen következményekkel kell számolnia. Akik nincsenek beoltva, azok viszont életveszélyben vannak – szögezte le a kormányfő. Aki nincs beoltva, az mindenkire veszélyt jelent, tehát azokra is, akik már be vannak oltva. A járvány terjedésének sebességét a védelmi intézkedések csak lassítani tudják – fogalmazott. Kizárólag az oltás tudja megállítani a járvány terjedését – tette hozzá.
A második oltás után négy-hat hónappal az oltás védereje gyengül, ezért indokolt a harmadik oltás
– húzta alá a miniszterelnök. Mint fogalmazott: nem fogjuk tudni elkerülni, a végén mindenkinek be kell majd oltatnia magát.
Az ötödik hullámról
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy a baj oka, hogy még mindig nincs mindenki beoltva. Mint fogalmazott:
akkor nem lesz ötödik hullám, ha mindenki be lesz oltva.
A kormányfő elmondta, az oltatlanok megnyújtják a járvány hullámát. Nincs más megoldás, mint oltási hetet hirdetni – tette hozzá. Orbán Viktor reméli, hogy december környékén már lesz arról vélemény, hogy az 5-12 éves gyerekeket lehet-e oltani. Mint elmondta: „Nem lesz más választás a végén, mint hogy mindenkinek be kell oltatnia magát, csak a belátás segít. Jó néhány halálos betegség ellen be vagyunk oltva.” Hozzátette: „A tudomány nem egy vallás, amiben feltétel nélkül meg lehet bízni, de oltásügyben bizonyított eredmények vannak.”
Felmondási tilalom van az egészségügyben és a rendvédelemben
A rémhírterjesztésekről szólva a kormányfő felidézte, hogy bár ezek végigkísérték a járványt, mostanra már egyre kisebb a hatásuk. Orbán Viktor szerint az orvosok és ápolók az életüket is odaadják, a mentősök mindig is fantasztikusak voltak. Oltóanyag van, védekezéshez szükséges anyag szintén – tette hozzá. Most már van elég tapasztalat; a leggyengébb pont mindig a szakorvosok száma. A rendvédelemben és az egészségügyben felmondási tilalom lépett érvénybe – tájékoztatott a kormányfő.