Padlóra küldené a magyar gazdákat: súlyos következményei lennének Ukrajna uniós csatlakozásának
Az Agrárkamara szerint az EU mezőgazdaságát is letarolná.
Jean-Claude Bonichot, a testület francia bírája szerint folyamatosan nő a szakadék az Unió alapító államai által védelmezett politikai vízió és az illiberális modell között.
A jövőre hetvenéves Európai Unió Bírósága (EUB) hatásköre folyamatosan bővült, fokozatosan egy egész euroszkeptikus galaxis fekete bárányává vált – írta a Le Figaro. A jobbközép-liberális lap szerint az EUB először Nagy-Britanniában, majd Magyarországon, Lengyelországban és Franciaországban is, ez utóbbiban az elnökválasztás több jelöltje – nem csak a szuverenista táborból – vitatja joghatóságát. A bíróság előtti ügyek közül a turówi bánya ügye az egyik legrobbanékonyabb. Október elején
azzal, hogy megkérdőjelezte az uniós jog felsőbbrendűségét, és felszólította az európai intézményeket, hogy „ne lépjék túl hatáskörüket”. Ellenzéki politikai szerep betöltésével vádolják az EUB-t, valamint azzal, hogy hogy a közvélemény által nem jóváhagyott integrációt akar kikényszeríteni.
„A tevékenységünk körüli viták felerősödése természetes, és több fejleménnyel magyarázható" – értelmezte Jean-Claude Bonichot, a testület francia bírája. Először is, van egy beavatkozási terület, amely egykor tisztán gazdasági volt, de az 1980-as évek óta olyan érzékeny témákra is kiterjed, mint a környezet, a családjog, a szexuális megkülönböztetés vagy a bevándorlás. Másodszor, eltérő a keleti és nyugati tagállamok megközelítése és érzékenysége. Harmadszor pedig folyamatosan nő a szakadék az Unió alapító államai által védelmezett
különösen, ahogyan azt Lengyelországban vagy Magyarországon elméletben megfogalmazzák.
Lengyelország után, amely azzal vádolja Európát, hogy túllép a ráruházott hatáskörökön, most minden tekintet Magyarországra szegeződik. A menekültügyi irányelvek be nem tartása miatt az EUB által többször elítélt Orbán Viktor kormánya a közelmúltban új teret nyitott a konfrontációra azzal, hogy utasította Alkotmánybíróságát, vizsgálja meg, hogy ezek a döntések megfelelnek-e a magyar jognak. „Veszélyes helyzetben vagyunk Európa tekintetében” – mondta Julianne Kokott, Németország főtanácsosa, aki aggódik a konfrontáció légkörének hosszú távú hatásai miatt. „A Bíróság tisztában van azzal, hogy egyes ítélkezési gyakorlatát rosszul értelmezik” – ismeri el kollégája, Jean Richard, hozzátéve, hogy „ha hagyjuk, hogy minden ország a maga módján értelmezze a törvényeit, maga az Unió is összeomlik”.