A Kriminálistól a napi kormány-gyalázásig – Juszt László portréja

2021. november 12. 15:00

Ma már láthatóan a kormány megbuktatását tartja legfőbb missziójának az Orbán-fóbiában szenvedő Juszt László, aki rengeteg emberrel összeveszett az évek során, jelenleg pedig egy kerületi tévében vezet műsort. A már családi háttere miatt is a baloldalhoz húzó Jusztot korábban maffiakapcsolatokkal is megvádolták.

2021. november 12. 15:00
null
Baranya Róbert
Baranya Róbert

Igen aktív lett a Facebookon a szebb napokat is megélt műsorvezető, Juszt László, aki naponta oszt meg kormányellenes, a kormánytagokat gyalázó bejegyzéseket. Láthatóan zsigeri gyűlöletet táplál az Orbán-kormány iránt, egy korábbi interjújában azt mondta: Orbán tizenkét évet vett el az alkotói munkájából. Rögeszméjévé vált, hogy több műsorát is a miniszterelnök parancsára szüntettek meg.

Juszt jelenleg a Tóth József vezette XIII. kerület helyi televíziójánál, a TV13-nál műsorvezető, olyan nevekkel együtt, mint Bánó András vagy Bolgár György.

Nem volt ez persze mindig így.

Rendszerhű család és kapcsolatok

Az 1952-ben született műsorvezető a gimnázium után a Szófiai Egyetemen diplomázott, majd elvégezte a MÚOSZ iskoláját is, de már korábban elkezdett újságírással foglalkozni.

Édesapja, Juszt Lajos – aki 1945-ben, középiskolásként lépett be a Magyar Kommunista Pártba – szép karriert tudhatott maga mögött: 1970-től a Pénzügyminisztérium szociális és kulturális főosztályának vezetője lett, majd nyolc évvel később

az Egészségügyi Minisztérium gazdasági ügyekkel foglalkozó miniszterhelyettesévé nevezték ki.

Innen ment nyugdíjba 1988-ban.

Juszt Lajosnak rövid ideig beosztottja volt az SZT-tiszti múltját jó ideig elhallgató Medgyessy Péter későbbi miniszterelnök is. Valószínűleg innen datálható a korábbi kormányfővel való barátsága. De nem Medgyessy volt az egyetlen, később politikai karriert befutó szereplő, akihez szorosabb kapcsolat fűzte. A volt SZDSZ-es főpolgármester, Demszky Gábor is barátja lett. Kerekedett is egy botrány 2004-ben egy méregdrága utcazenei fesztiválból, amelyben a hírek szerint a feleségeik voltak érintettek. 

Visszatérve a kezdetekhez, a családi háttér, apjának a kommunista érában betöltött pozíciói nyilván nem jöttek rosszul a pályakezdésben, bár Juszt elmondása szerint soha nem lépett be a pártba, és erre nem is kérte senki.

Magyar Györggyel, Ungváry Tamás íróval és Medgyessy Péterrel a 2013-as szárszói találkozón. Fotó:MTI/Nagy Lajos
Magyar Györggyel, Ungváry Tamás íróval és Medgyessy Péterrel a 2013-as szárszói találkozón. Fotó:MTI/Nagy Lajos

Először a Magyar Rádióban kezdett dolgozni; saját bevallása szerint nagyon élvezte azt az időszakot, amely során a rádiózás mellett konferálni is elkezdett, és több ezer haknit csinált meg évente, nem is titkolva, hogy mennyire jól keresett vele.

A nyolcvanas években már a Magyar Televíziónál dolgozott, a TV Híradó riportere és műsorvezetője is volt. Máig büszke arra, hogy Szófiában

ő készíthette el az utolsó interjút a házi őrizetben lévő, megbuktatott, majd a rendszerváltás után elítélt kommunista diktátor Todor Zsivkovval.

Medgyessy Péter besegít

Juszt rengeteg emberrel összeveszett az évek alatt, 1991-ben például az akkori TV-elnök Hankiss Elemérrel akasztott tengelyt, aki egy hónapra letiltotta a képernyőről, miután Franka Tiborral egy interjúban gyakorlatilag letámadták Torgyán Józsefet. Hankiss szerint agresszívan és felkészületlenül.

1992-ben aztán elindult saját bűnügyi műsora, a Kriminális, amelynek egy botrány vetett véget 1998-ban. Juszt ellen azért indult büntetőeljárás, mert a műsorával azonos nevű lapjában a fideszes politikusok megfigyelési ügyének kapcsán titkosszolgálati dokumentumokat hozott nyilvánosságra.

A kormányváltás után a régi barát, Medgyessy Péter segítette vissza az MTV képernyőjére. Előtte azonban – még a szocialisták miniszterelnök-jelöltjeként – ki is tüntette 2002 tavaszán a Szabad Sajtó Díjjal. Juszt új műsort indított, a TV-ügyvédjét, amelyet aztán 2009-ben szüntettek meg, miután az MTV vezetése úgy ítélte, hogy túl drága volt a gyártása. Bár ekkor épp baloldali kormánya volt az országnak, ő itt is jobboldali ármánykodást sejtett a háttérben.

Juszt László átveszi a Medgyessy Pétertől a Szabad Sajtó Díjat 2002 március 15-én. Fotó:MTI/Rózsahegyi Tbor
Juszt László átveszi a Medgyessy Pétertől a Szabad Sajtó Díjat 2002 március 15-én. Fotó:MTI/Rózsahegyi Tbor

Juszt ezután az ATV-re költözik, de műsorai nem húzzák sokáig, 2011-ben a Pénz/Ügyek című műsorból kell távoznia, mert a tv vezetése szerint nem hozta a nézettségi adatokat, a TV-ügyvédje pedig az ATV-nek is túl drága volt, így megszüntették. Bár Magánbeszélgetések című műsora tovább fut, végül az alacsony nézettség miatt ezt is leveszik a műsorról.

Juszt ezt már nem hajlandó lenyelni, szakít a csatornával,

majd beperli volt kenyéradóját, 44 millió forintot követelve tőlük az Egyenes beszéd és az Újságíróklub című műsorok szerzői jogának megsértése miatt.

A pert azonban elbukta, a döntés kapcsán pedig Rózsa Istvánnal, az ATV akkori elnökével egy-egy hosszú Facebook-posztban aprították egymást.

Maffiakapcsolatok?

Közben neve még a Prisztás-gyilkosság büntetőperében is felmerül, az egykori maffiafőnök Radnai László ugyanis az egyik tárgyaláson azt mondja, hogy a gyilkosságot megrendelő Portik Tamás egy másfél milliós karórát adott Jusztnak azért, hogy Portikról vagy sehogy, vagy korrektül tájékoztassanak.

A műsorvezetőnek komoly és hosszan tartó konfliktusa alakult ki Frei Tamással is, aki 2001-ben egy riportműsorában megszólaltatott egy állítólagos orosz bérgyilkost, aki azt állította, 1 millió dollárért elvállalná a magyar miniszterelnök meggyilkolását. Juszt erre azon nyomban kirohant Moszkvába, ahol pillanatok alatt megtalálta az illetőt. Erről egy ideig nem árult el többet, majd a konfliktus újabb felizzása kapcsán arról beszélt, hogy csak felhívta egy moszkvai gyártásvezető kollégáját, aki egy nap alatt megtalálta neki a bérgyilkost játszó statisztát.

Jusztról 2017-ben azt írta az Átlátszó, hogy oroszok külföldön indított hírcsatornájának, a Russia Todaynak lett volna a magyar arca, de ez a terv végül meghiúsult. A portál által közölt dokumentum szerint a csatorna mögött álló Orosz Befektetési Alap elnöke, Mihail Voloshin ezt a magyar sajtóban Jusztról megjelent,

az orosz alvilági kapcsolatait megszellőztető információkkal magyarázta.

Hogy ez mit jelent, az a műsorvezető Átlátszó ellen indított peréből derült ki: jelesül, hogy a portál leközölte egy Jürgen Roth nevű német író könyvében szereplő, a bombagyárosként elhíresült Dietmar Clodótól származó nyilatkozatot, amely Jusztot összefüggésbe hozta a hírhedt ukrán maffiafőnökkel, Szemjon Mogiljeviccsel.

A műsorvezető ezt visszautasította, az Átlátszó ellen személyiségi jogi pert indított, amit meg is nyert. A bíróság szerint a portál megsértette Juszt jó hírnév védelméhez való jogát, mivel hamisan állította, hogy a műsorvezető kenőpénzt kapott volna Mogiljevicstől.

Ugyanezzel a maffiakapcsolattal állt elő ugyanakkor a PestiSrácok tényfeltáró újságírója, Mező Gábor is, aki januárban nyilatkozott lapunknak a Média lenyúlásának titkos története című, idén megjelent könyve kapcsán. Juszt őt is perrel fenyegette meg a kijelentései miatt. 

Nyitókép: MTI/Földi Imre

Összesen 222 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Fekete85
2021. november 13. 21:01
Akit lecsukatnak, bezáratják a lapját mert igazat mondott, az nem fóbia.
Péterpéter
2021. november 13. 10:08
Ő lenne Napóleon, George Orwell Állatfarmjának egyik kulcsszereplője?
Rocktoberi
2021. november 13. 06:22
A kerületi tévénél végre a képességeinek megfelelő helyre került ezt a gusztustalan meztelen csiga.
Newman
2021. november 12. 22:10
Köszönjük!!! Felejtjük!!! A nevére sem vagyunk kíváncsiak! KÖTELEZŐEN Visszaolvashatók!!!!!!:)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!