írják.
A gáztárolók töltöttségi szintje 83 százalék
A magyar energiabiztonság másik fontos eleme, hogy a gáztárolók évek óta állami kézben vannak, írják. Ezek töltöttségi szintje most csaknem 83 százalékon van, ami elég a teljes fűtési szezonra. Mindezek teremtik meg a feltételeit a rezsicsökkentési programnak, teszik hozzá.
Bécsben ma az áram ára duplája a Budapestinek, a berliniek pedig háromszor annyit fizetnek, mint mi.
Ugyanez a helyzet a gázzal. Berlinben a gáz ára duplája a budapestinek és Bécsben pedig a háromszorosa” – hangsúlyozta Orbán Viktor miniszterelnök. Elemzők most úgy számolnak, ha a világpiaci árakhoz igazodna a magyar rezsi – ahogy a baloldali kormányok idején –, akkor egy átlagos családnak csaknem 400 ezer forinttal kellene többet fizetnie évente.
Klímavédelmi adó?
A hirado.hu arról tudósít, hogy Brüsszel új, úgynevezett klímavédelmi adót akar bevezetni. Az Európai Bizottság alelnöke, Frans Timmermans az autósokra valamint a lakásokra és családi házakra vetné ki. A Fidesz kommunikációs igazgatója, Hollik István azt mondta: a baloldal hiába támogatja Brüsszel tervét, a kormány nem fogja hagyni. „Meg fogjuk védeni a rezsicsökkentést és a V4-es országokkal együtt meg fogjuk vétózni az uniós klímaadó tervét, mert úgy gondoljuk, hogy a klímavédelem árát nem az európai és a magyar embereknek, hanem a nagy klímaromboló multicégeknek kell megfizetnie” – húzta alá a kommunikációs igazgató.
Szakértők szerint Brüsszel azért is akar új adót bevezetni, hogy közvetlen bevételhez jusson. „Ennek a javaslatnak, amit júliusban tett az asztalra az Európai Bizottság és az azt vezető Frans Timmermans az elsődleges célja az, hogy Brüsszel központi bevételekhez juthasson. Így finanszírozási szempontból is függetlenedjen a tagállamoktól” – ismertette Hortay Olivér a Századvég Gazdaságkutató energia-és klímapolitikai üzletág-vezetője.
Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt