A világ nem lehet a hatalmasoké
Olyan világot kell teremteni, amelyben mindenki úgy érzi, hogy ez a világ az övé is.
Pető Péter szerint Gyurcsány Ferenc komoly politikai teljesítménye, hogy politikai hullából vezető ellenzéki politikus lett.
Pető Péter szerint Dobrev Klára képes följebb tornászni a Demokratikus Koalíció fölötti plafont, mint férje, amennyiben a párt történetének két legsikeresebb politikai kampánya alkalmával ő volt a vezető. Ezek egyike a mostani előválasztás, amelynek első körében megnyerte a miniszterelnök-jelöltek versenyét. A 24.hu főszerkesztője az elemzésében azt írja, nagyon sokáig lényegében lehetetlennek tetszett az a szcenárió, hogy Dobrev megszerezheti a jelöltséget. Részint azért, mert egy darabig úgy látszott,
részint azért, mert Karácsony főpolgármesterként, a Fideszt érdemi választáson legyőző politikusként nyilvánvalóan esélyesnek látszott, miközben a bizonytalanok megszólítására, így a Fidesz-vezér legyőzésére is esélyesebbnek mutatkozott, részint pedig azért, mert a DK-n kívüli ellenzéki világ számára nem létezik rosszabb forgatókönyv, mint a Dobrev-siker.
A szerző úgy fogalmaz, a személyes viszonyok, a Gyurcsány ellenében alakuló, identitásukat a korábbi miniszterelnökkel szemben formáló pártok keletkezéstörténete, a DK-elnök végletekig leharcolt személyes márkája, a párt olyan növekedése, amellyel a többiek nem tudnak lépést tartani, egyaránt azt üzente: mindenki mindent megtesz azért, hogy elkerülje a DK totális áttörését.
Dobrev körül lazábbak a határok, mint férje és a DK körül.
A DK-n kívüli ellenzéki világ logikája világos volt, állítja Pető: akkora a DK elutasítottsága, hogy a versenyből kiszálló jelöltek támogatói automatikusan sorakoznak majd fel Karácsony mögött. Ez a számítás helyes volt. Márki-Zay Péter támogatása, a korábban favorizált jelöltjüket veszítő antigyurcsányisták támogatása elégséges lehet Karácsonynak a fordításhoz. Csakhogy van pár csakhogy.
Az első forduló világossá tette – fogalmaz az újságíró –, Dobrev körül lazábbak a határok, mint férje és a DK körül. Azaz egyáltalán nincs kizárva, hogy
illetve ugyanúgy mobilizálni második körre szavazóit, ahogyan az elsőre. Figyelemre érdemes, hogy Dobrev olyan körzetekben is maga mögé utasította Karácsonyt, ahol a főpolgármester szövetségesei nyertek.
Pető úgy véli, a következő hétben minden bizonnyal nagyon sokat halljuk majd a DK-tól, hogy a rendszerváltás valójában csakis velük jön el, a túloldalról pedig azt, hogy aki szeretné leváltani Orbán Viktort, annak Karácsonyra kell szavaznia, mivel a DK-vezette ellenzék szükségszerűen veszít a Fidesz ellen. Dobrev Klára alighanem begyűjtötte azt, amit be tudott gyűjteni, vagyis nem a DK környékéről hozhatott el ikszeket.
A komplett ellenzék fölé kerekedett
A főszerkesztő szerint a korábbi miniszterelnök hosszú évek munkájával végül nem csupán egykori pártja, hanem a komplett ellenzék fölé kerekedett, még ha az átrendeződéshez a felesége kellett is. Pető úgy fogalmaz, Gyurcsány a NER hajnalán, 2011-ben lépett ki társaival az MSZP-ből, és alapította meg a DK-t. Vele szemben határozta meg magát alakulásakor a Lehet Más a Politika (így a későbbi Párbeszéd is) és a Momentum egyaránt, ahogyan Botka László és Karácsony Gergely is tett kísérletet ilyen vagy olyan mértékben és módon a befolyásának csökkentésére, ám e pártok és szereplők többsége jelenleg nem mérhető a DK-hoz, már azok közül, amelyek egyáltalán mérhetők. Immár hosszú ideje nem veszélyeztetik a DK helyét: az ellenzék legnagyob ereje a Gyurcsány-párt lett. Az, hogy ez így történt, abban biztosan annak van a legnagyobb szerepe, hogy
amennyiben tagsága, szervezettsége, szavazótábora van. Ez mind nagyban különbözik a lájkolótól, a kommentelőtől, a tévénézétől.
Inkább papírforma, mint meglepetés
Az úgynevezett „le kell menni vidékre” stratégia több párt értelmezésében azt jelenti, hogy vidéki fórumokat tart, olykor egyik politikusa arra utazik, beszédet mond, szelfizik a helyiekkel. Ám a szervezetépítés nagyon más politikai terep: az ugyanis jelenlétet, közösségszervezést, helyben mobilizálható tagokat és támogatókat jelent. Ezt a házi feladatot a DK elvégezte, és Gyurcsány komoly politikai teljesítménye, hogy politikai hullából vezető ellenzéki politikus lett.
Sokan hökkentek meg bizonyos buborékokban azon, hogy a legnagyobb ellenzéki párt a legnagyobb ellenzéki párt. A politikát mélységében nem követők közül bőven voltak, akik megdöbbentek Dobrev Klára és a DK teljesítményén, ami azonban inkább volt papírforma, mint meglepetés. Nem túl bonyolult, leginkább egybites képletek ezek: amíg nem lesznek olyan ellenzéki pártok, amelyeknek több szavazójuk, azaz nem kommentelőjük van, mint a DK-nak, addig a DK lesz a legnagyobb ellenzéki párt – írja Pető Péter.
(Fotó: Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke, volt szocialista miniszterelnök és felesége, Dobrev Klára, a párt miniszterelnök-jelöltje a DK XI. kongresszusán és ellenzéki előválasztási kampánynyitó rendezvényén a Kongresszusi Központban 2021. augusztus 29-én. MTI/Mohai Balázs)