Két számmal leírható a teljes EU-s gazdaság: egyik tragikusabb, mint a másik
Elszomorító gazdasági elemzést közölt a Telegraph.
Catherine Walsh a Cardiffi Egyetem tanára szerint az előválasztás után olyan helyzet állhat elő, mint amikor Tony Blair Gordon Brownnal „kétfejű sárkányként” verte meg a Konzervatív Pártot.
„A jólétért az emberek képesek szemet hunyni a morálisan védhetetlen dolgok felett” – állítja a kanadai Catherine Walsh, a politikai kommunikáció kutatója a hvg.hu-nak.
A szakember szerint Orbán Viktor egy furcsa, de jól működő kettősséget alakított ki: „otthon erőt fitogtat, Brüsszelben meg áldozati szerepet játszik, mindezzel összekovácsolja a szavazótáborát, ám lehetőségei végesek.”
„A homofóbia a gyermekvédelem, a kínai pénzcunami a gazdasági érdek, a hatalomrablás a növekvő autonómia köntösébe lett bújtatva, és ahogy a felmérések mutatják, az üzenetek meg is tapadtak a célközönségnél. Az orbáni gyakorlat azonban a sajátosságai ellenére sem egyedülálló. Ami most történik Magyarországon, az egy előadás” – magyarázza a baloldali lapnak Walsh.
A jobboldali politikusok szeretnek a középpontban lenni
„Az autoriter vonásokkal bíró, nagylegénykedő politikusok, gyakran jobboldali populisták szeretnek a középpontban lenni, erre bevett sémákat alkalmaznak, kezdve Donald Trumptól Boris Johnsonig. Orbán Viktor egy nem feltétlenül homogén, de a megosztó témákra kapható, a politika iránt nem aktívan érdeklődő közeget szólít meg, leginkább a jólét és a félelem kulcsmotívumaival” – áll a HVG-ben közölt elemzésben,.
Catherine Walsh, a Cardiffi Egyetem oktatója úgy látja, a kormányfő „valódi gondok helyett csak olyan, maga által generált látszatproblémákat old meg, mint amilyen az »LMBTQI-propaganda« üldözése. A Pegasus-ügy túlharsogása is a kampánnyal arról árulkodik, hogy kínos ügyeket nem tud tisztázni a Fidesz.”
– véli az elemző, aki szerint „Orbánék megtalálták maguknak azt a pozíciót, amelyben rosszfiúként viselkedhetnek, és az erre érkező reakciókat otthon elnyomásként adhatják el.”
Nincs realitása a Hunxitnek
Az elemző szerint annak nincs realitása, hogy Magyarország esetleg kilép az EUból, mer annak „elképzelhetetlen anyagi következményei lennének”.
A szakértő szerint, bár nyugati szemmel meghökkentő, ahogy Orbán Viktor bebetonozza rendszerét, az nem megdönthetetlen. Az ellenzéknek eleve esélyt jelent, hogy „minél több ideje kormányoz valaki, annál több a fogás rajta”.
A kutató végül megemlíti, hogy a brit konzervatív kormányzás 1980-1997 között arra is példa volt, hogy a szexbotrányok és korrupciós ügyek képesek erodálni egy kormányzást, melyet végül a két korábbi rivális, Tony Blair Gordon Brownnal paktuma döntött meg.
A két politikus „kétfejű sárkányként verte meg a Konzervatív Pártot”.
Catherine Walsh elképzelhetőnek tartja ezért, hogyha az előválasztás végén két jelölt hasonló hatalmi tengelyt alakítson ki, így sokkal erősebb ellenpólusát nyújtva Orbán Viktornak, szélesebb körben vonzva be az embereket.
Fotó: Wikipedia