A The Washington Post az autoriter hatalmakkal foglalkozó cikkében felsorol néhány példát, amelyek szerinte a tekintélyelvűség előretörését mutatják. Magyarország betiltotta a homoszexualitás nyilvános ábrázolását. Kína bezáratta Hongkong utolsó demokráciapárti újságját. Brazília kormánya dicsőítette a diktatúrát. Fehéroroszország pedig eltérített egy utasszállító repülőgépet, hogy letartóztasson egy újságírót – sorolják.
A lap idézte Luke Cooper, a London School of Economics kutatójának szavait, aki szerint a demokrácia és a tekintélyelvűség közötti küzdelem évtizedekig fog tartani. A cikk konzervatív nacionalistának nevezte Orbán Viktort és úgy fogalmazott, hogy a miniszterelnök az elmúlt évtizedben korlátozta a média és az igazságszolgáltatás szabadságát, kritizálta a multikulturalizmust és támadta a muszlim bevándorlókat, mivel veszélyeztetik az európai keresztény identitást.
A Washington Post kiemelte, hogy a világjárvány idején Orbán kormánya olyan hatáskört szerzett, amely lehetővé tette számára a határozatok parlamenti jóváhagyás nélküli végrehajtását, gyakorlatilag a rendelettel történő kormányzást. A cikk úgy fogalmazott, hogy a nemrégiben elfogadott törvény a kormány szerint a gyermekek védelmére irányul, gyakorlatilag azonban tiltja a szexuális irányultság és a nemi identitás megvitatását az iskolákban és a médiában. Magyarország intézkedései éles kritikát váltottak ki az Európai Unió többi tagjából, de a 27 országból álló szervezetnek nincs egységes válasza az olyan rezsimekkel szemben, mint a magyarországi vagy a lengyelországi.
A lap rámutatott, hogy Magyarországon egyre nagyobb az ellenállás a kormány autoriter törekvéseivel szemben: ezrek vonultak utcára az akadémiai szabadság és az LMBTQ+ jogok támogatása érdekében, a 2022-ben esedékes választásokon pedig a hatpárti ellenzéki koalíció megpróbálja megbuktatni Orbánt.
Nyitókép: MTI/EPA pool/John Thys