Ősszel már határozatot hozhat a Fővárosi Törvényszék arról, hogy szabályosan tartották-e meg az MSZP tavalyi tisztújító kongresszusát, ahol vitatható körülmények között választották meg Tóth Bertalant és Kunhalmi Ágnest a párt társelnökeivé – értesült a Magyar Nemzet. Amennyiben a bíróság szerint jogellenes volt a kongresszus, azt meg kell majd ismételni. Mindeközben a Tóth – Kunhalmi vezette MSZP-ben gőzerővel zajlik a párt veteránjait érintő tisztogatás, írják.
Előzmények
Emlékeztettek: a Fővárosi Törvényszék még februárban fogadta be a Pest megyei MSZP két perindítványát. A helyi szocialisták az egyikben azt kezdeményezték, hogy a bíróság helyezze hatályon kívül a párt tavaly őszi tisztújító kongresszusát, mivel azt szerintük jogtalanul, a választmány hozzájárulása nélkül hívták össze. A másikban pedig azt, hogy a bíróság mondja ki, a kongresszus előtt jogellenesen oszlatták fel a párt Pest megyei szervezeteit. A Magyar Nemzet most úgy értesült, hogy az első ügyben június 10-én már volt egy tárgyalás, ami határozathozatal nélkül zárult. Ez a nyári, augusztus 31-ig tartó ítélkezési szünet miatt várhatóan szeptemberben folytatódik majd, és ugyancsak ekkor kerülhet sor a Pest megyei szervezetek feloszlatásával kapcsolatos per első fordulójára is.
Ismert: tavaly szeptemberben vitatható körülmények között választották meg Tóth Bertalant és Kunhalmi Ágnest az MSZP társelnökeivé. A megméretésen ugyanis Mesterházy Attila is elindult volna, ám amikor a Republikon Intézet felméréséből kiderült, hogy a korábbi elnök nagyságrendekkel ismertebb és népszerűbb Tóthnál, a pártvezetés hirtelen feloszlatta a Pest megyei szocialistákat, arra hivatkozva, hogy törvénytelen a gazdálkodásuk, írják. A feloszlatott nyolcvanöt szervezet ugyanakkor Mesterházy támogatója volt, akik a kongresszus küldötteinek tíz százalékát adták – volna, így azonban nem szavazhattak a tisztújításon.
Trükkök százai
A Magyar Nemzet azt írja, hogy a Mesterházy Attila kiszorítását célzó trükkök százai közé tartozott továbbá a vitatott online szavazás bevezetése, illetve a harminc éve nem használt, zárt listás voksolás alkalmazása is. Mindezek után, bár nem vonta vissza a pályázatát, Mesterházy végül nem indult a megmérettetésen. A lap információi szerint mindkét ügyben már ősszel határozatot hozhat a bíróság, és bármelyikben is ad igazat a Pest megyei szocialistáknak, meg kell ismételni a tavalyi tisztújító kongresszust.