Tragédia: elgázolt egy gyalogost a HÉV a III. kerületben
A tűzoltók áramtalanították a szerelvényt.
Miközben a kampányban az önkormányzati ingatlanok eladása ellen tiltakozott és a szociális bérlakások felújítását ígérte, aközben már 1,6 milliárd forint értékben adta el a VIII. kerület ingatlanvagyonát Pikó András ellenzéki polgármester. Csak idén 40 bérlakás értékesítéséről született döntés. A Város Mindenkié csoport, melynek létrejöttében Pikó is segédkezett, ugyanezen gyakorlat ellen tiltakozik a III. kerület esetében.
„Nyílt levelet küldtünk a III. kerület polgármesterének – állítsák le a lakásprivatizációt!” – olvasható A Város Mindenkié csoport Facebook-oldalának március 26-i bejegyzésében. A dologban a pikáns az, hogy a III. kerületnek baloldali vezetése van, A Város Mindenkié vezetője pedig a Karácsony-tanácsadó Misetics Bálint.
A közlemény szerint „csoportunk meglepődve fogadta, hogy az óbudai önkormányzat 13 db, nagyrészt komfortos ingatlant tervez privatizálni, ezért arra kértük a polgármestert, hogy döntsön felelősen és állítsa le a köztulajdon magánosítását!” Hozzáteszik: „nem szabad a közösségi tulajdonban lévő ingatlanoktól megszabadulni! Mert amikor a magántulajdon dominálja a lakáspiacot a világon mindenütt a lakhatás terén való egyenlőtlenségek növekedéséhez, a lakhatási szükségletek kielégítésének komoly hiányosságaihoz vezet, ami végső soron a hajléktalanság egyik okozója.”
Az ellenzék szinte mindenhol azt ígérte az önkormányzati választások előtt, hogy nem adnak el szociális bérlakást, önkormányzati tulajdonú ingatlant. A III. kerülettel is fogunk foglalkozni, de mivel
Pikó András mostani, ellenzéki polgármester a kampányban azt ígérte a VIII. kerületben, hogy nem adnak el ingatlanokat, viszont felújítják az önkormányzati bérlakásokat, illetve odaadják azokat a lakóknak. A kampányban Pikóék 1500-1600 kerületi bérlakásról beszéltek, csakhogy ennyi már régen nincs a kerület tulajdonában – a valódi szám 800 körül mozog. Ennek egy része használhatatlan állapotban van.
Az ígéreteknek pedig épp az ellenkezője történik. Másfél év alatt a Pikó András vezette józsefvárosi önkormányzat a legújabb áprilisi döntéseivel együtt már 1,6 milliárd forintért árult ki ingatlanokat, köztük sok bérlakást. Csak 2021-ben a polgármester egyszemélyi döntés keretében közel 40 lakás értékesítésről döntött.
Úgy tudjuk, korábban azt is felmerült A Város Mindenkié javaslatára, hogy kalákában újítják fel a lakásokat, odaadva az anyagot a bérlőnek. Csakhogy szociális lakásbérleti viszonyban ezt jogilag lehetetlen igazolni, a lakás állapotáért ugyanis elsősorban a bérbe adó a felelős, ahogy a felújítás minőségéért is, ha tehát a „kaláka” nem végez megfelelő munkát, akkor is a fenntartóé a felelősség.
A kiadott bérlakások általában nem hoznak bevételt az önkormányzatoknak, azaz ezek fenntartása mindig áldozatokat követel az adófizetőktől. Ám a kerületek az üres ingatlanok után is fizetik a közös költséget.
Sára Botond, Józsefváros korábbi, lapunk által megkeresett fideszes polgármestere szerint arról van szó, hogy
Míg korábban Pikóék ezernél is több kerületi bérlakásról beszéltek, amelyből a számtalan üresen állót az arra rászorulóknak adna, mára 800 használhatatlan lakás emlegetnek, és sorra dönt az eladásukról, felélve az önkormányzati vagyont – vélekedik Sára Botond.
Hozzátette: mindeközben A Város Mindenkié csoport, amely korábban élesen bírálta a jobboldali városvezetést akár egy lakás árverésen történő értékesítésénél, most mélyen hallgat. Legalábbis Józsefvárosban. Talán Pikó kampányfőnöke és jelenlegi közvetlen munkatársa bírta őket jobb belátásra – mondja a politikus –, hiszen ő „maga volt az álcivil szervezet egyik alapítója és megálmodója”.
A baloldali városvezetés lakáspolitikájában csak vagyonfelélés látszik a fejlesztések egyáltalán nem. Gyakorlatilag megszűntek a bérlakás- és a társasházfelújításokra szánt támogatási és pályázati formák, amelyekre 2019-ben még kétmilliárd forint állt rendelkezésre – mutat rá Sára Botond.
Pikó az önkormányzatok kivéreztetéséről szóló ellenzéki narratívát használja fel mindennek indoklására, azonban tény, hogy kifejezetten jó állapotban adtuk át a város költségvetését, 13 milliárd forint volt az önkormányzat számláin – emlékeztet Sára Botond. Ugyanígy tényszerű, hogy Józsefváros idei költségvetése 4 milliárd forinttal több, mint 2019-ben. Ehhez képest fejlesztés nincs, csak az önkormányzati vagyon elherdálása – fejti ki Sára Botond.
Fotó: MTI/Mohai Balázs