Orbán Balázs: Magyarország bebizonyította, hogy be lehet tölteni a régi erős tagországok után maradt űrt
A miniszterelnök politikai igazgatója szerint a közepes az új nagy az európai politika színterén.
Az emblematikus ellenzéki személyiség napra pontosan harminc éve hunyt el.
Elérhetővé vált az interneten a 30 éve elhunyt emblematikus ellenzéki személyiség, Krassó György hírügynökségének archívuma – adja hírül honlapján a Nemzeti Emlékezet Bizottsága. Krassó napra pontosan 30 éve, 1991. február 12-én halt meg.
A Budapest Főváros Levéltára letétként őrzi Krassó György terjedelmes irathagyatékát. Az iratanyag feldolgozása részeként, a Nemzeti Emlékezet Bizottságával közös projekt keretében került sor a Krassó által működtetett Magyar Október Szabadsajtó Tájékoztatószolgálat iratainak a digitalizálására. Az 1986–1989 közötti magyar és angol nyelvű hírlevelek naprakész tudósítást adnak a hazai ellenzék rendszerváltás felé vezető küzdelmeiről. A hírlevelek mostantól mindenki számára szabadon elérhetőek a Hungaricana Közgyűjteményi Portálról – olvasható az oldalon.
A hírlevelek alapvető forrásai azok a telefonbeszélgetések voltak, amelyeket Krassó magyar ellenzékiekkel, illetve emigránsokkal folytatott. A beszélgetéseket az érintettek tudtával Krassó kazettákra rögzítette, amelyek így szerencsés módon fennmaradtak – derül ki.
A felvételek és az átiratok adatvédelmi okokból a BFL kutatótermében érhetők el a tudományos kutatók számára. A telefonbeszélgetések résztvevőiről, témáiról és a felvételeken megemlített 1200 személyről készített mutató viszont immár mindenki számára szabadon hozzáférhető az Elektronikus Levéltári Portálon.
A Magyar Október Párt alapítójának életéről egyébként a Magyar hősök. Elfeledett életutak a 20. századból című kötetben is olvashatnak. A könyv a Nemzeti Emlékezet Bizottsága, a Mathias Corvinus Collegium és a Mandiner.hu közös kiadása által jelent meg nemrégiben.