„Állatvédelmi társadalmi párbeszéd indult, online kérdőív formájában várjuk a lakosság véleményét” – mondta nemrég Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető ismertette: a kormány és az Agrárminisztérium törekszik arra, hogy minden rendelkezésre álló eszközzel elősegítse az állatok jólétének javítását és a felelős állattartás térnyerését a lakosság körében. Ebben a szellemben indítják el a társadalmi párbeszédet is, amelynek célja, hogy biztosítsák az információcserét, a szorosabb együttműködést az ágazatot érintő jogszabályok előkészítésében, az átfogó programok és stratégiai dokumentumok megalkotásában. Az új konzultációról, a célokról és a magyar helyzetről Ovádi Péterrel, a Nemzeti Állatvédelmi Program megújításáért és végrehajtásáért felelős miniszteri biztossal beszélgettünk.
***
Miért éppen most indult egyeztetés állatvédelmi kérdéseket illetően a magyar emberekkel?
Magyarországnak ma olyan kormánya van, amely számít az emberek őszinte véleményére, visszajelzésére. Vannak olyan témák, amelyekben elengedhetetlen, hogy a választópolgárok segítségével határozzuk meg a legfontosabb egyetértési pontokat. Hiszem, hogy a magyarok tudása és tapasztalata, illetve a kérdőívre adott válaszok segítségével folytatódik hazánk építése. Célunk, hogy Európa egyik legélhetőbb országa lehessünk:
ehhez az állatvédelem területén lévő kihívásokat közösen kell megoldanunk.
David Attenborough mondta egyszer: az egész élet arról szól, hogyan találja meg az ember a helyét a természetben, miért vagyunk itt, hogy tudunk beilleszkedni. Az állatok védelmének át kell hatnia az egész életünket már kisgyermekkortól kezdve, ezért ezúton is arra kérek mindenkit, töltse ki kérdőívünket.
Ennyire égető probléma lenne az állatvédelem hazai megreformálása?
Fontos felülvizsgálni azokat a területeket, amelyeket ilyen mértékű társadalmi érdeklődés övez. Ebben szerintem semmi váratlan nincs, az irány már 2010 után is kirajzolódott, a Klímavédelmi akcióterv pedig egy újabb fontos lépés volt a természet védelme érdekében, hiszen a természet -és az állatvédelem kéz a kézben, mancs a mancsban járnak. A kormány célul tűzte ki
az erdőterületek nagyságának 21-ről 26 százalékra való emelését,