Már a Financial Times is le merte írni: Magyarországot többé nem lehet félreállítani
Orbán Viktor vezényletével működik az egyre növekvő csoport.
Marad az éjszakai kijárási tilalom és az online oktatás is a középiskolákban. A koronavírus-vakcina és az oltások helyzete, gazdasági intézkedések hazánkban, és a magyar miniszterelnök véleménye a Capitolium ostromáról. Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorának vendége volt. Összefoglalónk.
Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorának vendége volt. A kormányfő a beszélgetés elején elmondta, 42 549 egészségügyben dolgozót oltottak már be eddig.
Koronavírus-vakcina
A koronavírus-vakcináról szólva a kormányfő elmondta, hogy bár a magyarokban kezdetben nagy fenntartások voltak, ez folyamatosan csökken, így már az idősotthonok oltása is megkezdődhetett, a hétvégén pedig minden 150 feletti otthonban megkezdődik az oltás – tájékoztatott a kormányfő. Mint fogalmazott, a lakók nyolcvan százaléka vállalja az oltást, a dolgozók közül kevesen, ezért arra kéri őket a miniszterelnök, hogy adassák be maguknak a vakcinát. A kormányfő elmondta, ő is beoltatja magát, amikor az oltási tervben sorra kerül.
A miniszterelnök arról is beszélt, hogy eddig 80 ezer vakcina érkezett hazánkba, ami szerinte kevés, ezért
az Operatív Törzs február elsejéig meghosszabbítja a fennálló szabályokat,
így a középiskolákban is marad az online oktatás és az éjszakai kijárási tilalom is.
„Más a mi válságkezelésünk, mint a nyugat-európaié, ahol gyakran változnak a szabályok, Magyarországon ezzel szemben kiszámítható rendszer van” – tette hozzá a miniszterelnök, aki kiemelte: „a kiszámíthatóság legalább annyira fontos, mint a hatékonyság, nem szeretnénk rángatni a szabályokat”.
Az uniós vakcinabeszerzés nagyon lassú
Kórházban 5297 embert kezelnek, lélegeztetőgépen 372 ember van, 2907 új fertőzöttet azonosítottak az elmúlt 24 órában, 115-en haltak meg – ismertette a mai adatokat a miniszterelnök.
A kormányfő elmondta, minden ország máshogy kezeli a halottak statisztikáját, ezért nehéz összehasonlítani a számokat. Úgy látja, hogy a 2020 és a 2019-es évek halálozási adatainak különbsége adja a koronavírus miatt meghaltak számát. Ezek alapján Magyarország jobban teljesített, mint Belgium, Spanyolország, Hollandia, Svédország. „Már csak karnyújtásnyira van a győzelem, amit úgy nevezünk, hogy vakcina” – fogalmazott a miniszterelnök. Hozzátette:
az uniós vakcinabeszerzés nagyon lassú,
ezért hazánk tárgyal Izraellel, Oroszországgal és Kínával is.
Az oltások kapcsán a kormányfő kiemelte:
azokat kell elsőként beoltani, akiket elvihet a vírus, az oltási terv is ennek megfelelő”
– szögezte le a kormányfő.
Büszkék lehetünk orvosainkra, ápolóinkra és tanárainkra
Orbán Viktor a hazai védekezésről szólva kiemelte, hogy vigyáznunk kell, mert nem tudunk még mindenkit beoltani, akiknek a vírus elveheti az életét. „Tartsuk be a szabályokat” – kérte a miniszterelnök, aki kiemelte az egészségügyben dolgozók rendkívüli munkáját. Szerinte büszkék lehetünk az ápolókra és az orvosokra, akik rengeteg ember életét mentették meg, és sokakat meggyógyítottak. Ugyanitt kiemelte, hogy az iskolák hatékonyan, gyorsan álltak át a digitális oktatásra. A tanárok is kiválóan teljesítenek.
A kormányfő arról is beszélt, hogy bár a magyarok nem boldogak a korlátozások miatt, de mindannyian belátják, hogy összefogásra van szükség ebben az időben. Ezért – mint fogalmazott –
ahogyan az ország küzd az elismerésre méltó.”
„Nem vagyunk irigyek, gratulálhatunk a briteknek”
„Nem vagyunk irigyek, gratulálhatunk a briteknek” – mondta Orbán Viktor arra reagálva, hogy Nagy-Britanniában több embert oltottak be, mint az unióban. A keleti vakcinatárgyalásokról szólva a minsizterelnök úgy fogalmazott, hogy „ha várunk, akkor fennmarad a mostani kiszolgáltatott helyzet”. Mint fogalmazott: „Ha csak a nyugati vakcinákra támaszkodunk, akkor több hónapig kell még a korlátozásokat fenntartani. Ha találunk máshol kipróbált, biztonságos vakcinát, akkor fel tudjuk gyorsítani a folyamatot”.
Hozzátette, „ahelyett, hogy az országok saját maguk szerezték volna be a vakcinákat, az uniós országok ezt Brüsszelre bízták, ezért áll most jobban Nagy-Britannia”. A kormányfő szerint éppen ezért „csak azokat a jogköröket szabad átadni Brüsszelnek, amelyekben biztosak vagyunk, hogy jobban kezelnek, mint nemzeti alapon”.
„A vírussal kelek és fekszek, de a gazdaságra is figyelni kell”
„A vírussal kelek és fekszek, de a gazdaságra is figyelni kell” – mondta el a miniszterelnök, aki kiemelte, hogy több tucat olyan gazdasági intézkedést hoztak, amelyek működnek. Legfontosabb tájékozódási pontként a foglalkoztatási adatokat emelte ki, amelyek szerint az elvesztett munkahelyek száma 26 ezer, majdnem 4,5 millió ember dolgozik. Mint mondta, „ez mutatja a válság kezelésének a sikerességét. Nagyon kevés olyan ország van, amely 4,5 millió munkahelyből 26 ezret veszített el”.
Nemcsak visszaállítjuk a munkahelyek számát, hanem többet fogunk teremteni, mint amennyit a vírus tönkretett”
– emelte ki a miniszterelnök. Hozzátette: „azt szeretném, hogy kiemelkedően jó éve legyen 2021 a magyaroknak, úgy jönnénk ki a gazdasági válságból, hogy meg tudjunk előzni olyan országokat, amelyek előttünk voltak”.
„Én a beruházások támogatásában hiszek” – szögezte le a kormányfő. Mint mondta:
a fő irány, amellett, hogy a bértámogatásokat sem hanyagoljuk el, a beruházások támogatása,
mert munkahelyek beruházásokból vannak, a vállalatok azok, akik munkát adnak az embereknek” – emelte ki a kormányfő. Hozzátette: „az eredményesség mértékét befolyásolja, hogy mikor tudjuk feloldani a korlátozásokat, amely a vakcinával függ össze. Más az eredmény, ha már márciusban visszatérhetünk a normális élethez, mint ha csak májusban”.
Egyesült Államok, Capitolium
A miniszterelnök részvétét fejezte ki a Capitolium ostromában meghaltak családjainak. A kormányfő a napokban történt amerikai eseményekről szólva úgy fogalmazott, „nem szeretjük, ha bennünket minősítenek, ezért mi sem minősítünk másokat, nem szólunk bele az amerikaiak dolgába, de szurkolunk nekik, hogy sikerüljön”.
Orbán Viktor felidézte:
Magyarországon is ismerjük azt, ami Amerikában történt, a parlamenttel szemben is léptek fel erőszakkal csoportok, köztük baloldali politikusok is.”
A magyar kormányfő méltatta a hazai rendőrök munkáját, biztos benne, hogy európai összevetésben magasra lehet értékelni a magyar rendőröket.
Címlapkép: MTI/Szigetváry Zsolt