1. Az első és legfontosabb kérdés az volt, hogy a hallgatók mindennapi életét, legyen szó tanulmányi, szociális, lakhatási, szabadidős, sport tevékenységről, hogyan befolyásolja a modellváltás. A nemzeti felsőoktatási törvény vonatkozó rendelkezései alapján egyértelmű, hogy a hallgatók fentebb felsorolt mindennapi egyetemi életére a modellváltás nincs semmilyen hatással, ugyanis a tanulmányok folytatására ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint az állami költségvetési szervként működő egyetemeken, mivel ugyanazon közfeladat ellátása történik meg a továbbiakban is, amit továbbra is az állam finanszíroz egy más intézményi jogviszonyban. A hallgató jogviszonya, az oklevélszerzés feltételei nem változnak. Mindezek mellett az állam ugyanúgy biztosítja a hallgatói normatívát is, így az egyetemen nem történik változás az ösztöndíjak rendszerében sem, továbbra is a már megszokott szabályok szerint kerül sor a tanulmányi, szociális és egyéb kari ösztöndíjak kiosztására. A változás a felvételi és a tanulmányok közbeni átsorolás rendszerét sem érinti.
2. Az általános, alanyi hallgatói jogokon és juttatásokon felül kiemelt kérdés, hogy a hallgatói érdekképviselet milyen jogosítványokkal fog rendelkezni, akár az intézményi döntés-előkészítő és döntéshozó testületekbe delegálható szavazati jogú képviselők részarányát tekintve, akár a tanulmányi és vizsgaszabályzat, valamint a térítési és juttatási szabályzat módosításakor gyakorolható egyetértési jogok kapcsán. Ezen felsorolt, a költségvetési szervként működő egyetemeken az Nftv. által biztosított érdekképviseleti jogosítványok eddig garanciákat nyújtottak arra vonatkozólag, hogy a hallgatói érdekek megfelelő szinten képviselve legyenek, illetve érvényesülhessenek.
A kérdés kapcsán elmondható, hogy a Debreceni Egyetem rektori és dékáni vezetése egyöntetűen támogatja, hogy az intézményünkben jelenleg fennálló hallgatói érdekképviseleti jogosítványok a fenntartóváltást követően is maradéktalanul fennmaradjanak. Az intézmény és a HÖK teljes vezetése egyetért abban, hogy a Debreceni Egyetemen az elmúlt 20 évben a HÖK az egyetem vezető testületeinek munkájában, a hallgatói réteg képviseletében, az információk oda-vissza való eljuttatásában felelősségteljesen, konstruktív módon vett részt, ezért a jelenlegi hallgatói érdekképviseleti jogosítványok megtartása indokolt, ahogy a dolgozói érdekképviseletek, vagy az alkalmazotti tanács esetében is ugyanezt gondolják az egyetem vezetői és vezető testületei.