Ezt nem fogja a kirakatba tenni a balliberális média: tételesen felsorolták, miért szárnyal a magyar gazdaság (VIDEÓ)
„Ha összefogunk, Magyarország megcsinálja!” – emelte ki Vitályos Eszter.
A Századvég kutatásában kimutatta, hogy erős visszaesést követően várhatóan újra növekedhet a gazdaság Magyarországon.
Idén durvább visszaesés várható még, ám jövőre erőteljes növekedés lesz tapasztalható – jósolta meg a Századvég Gazdaságkutató Zrt. legújabb elemzésében. Míg az előre prognosztizált 5%-os visszaesés valójában inkább 6,1%-ra várható, addig jövőőre előbb 4,2%-al, majd 4,5%-al bővülhet a GDP. A Századvég az MTI-hez eljuttatott közleményében jelezte: a következő évek prognózisai a szokásosnál nagyobb kockázatot rejtenek, nem ismert még ugyanis a kilábalás folyamata és a tartós károk volumene sem.
A Századvég felhívta rá a figyelmet, hogy az első negyedéves sokkot követően a harmadik negyedévre magukra találtak az ágazatok és ismét elérték vagy meghaladták korábbi, vírus előtti szintjüket. Kiemelték, természetesen kivételt képez ez alól a turizmus és a szállítást, melyek teljesítménye jelentősen elmarad a korábbitól. A Századvég azt is kimutatta, hogy a háztartások fogyasztása csak 3%-al eshet vissza idén. „A jelentősebb fogyasztás-visszaesést megakadályozta a munkaerőpiac stabilitása” – emelte ki az intézet, akik szerint a korábbi munkaerőhiány eredményeképp a munkanélküliségi ráta 4,2%-ra emelkedett.
A beruházások is visszaestek idén, melyben nem csak a vírusnak volt szerepe, hanem a gazdasági környezetnek, az állami, önkormányzati és vállalkozási beruházások halasztásának, illetve az uniós források ciklikusságának is. Az export is súlyos visszaesést szenvedett el, de a Századvég szerint annak számai még így is megközelítette a korábbi évek szintjét. A kutatóintézet az import visszaesésével számol, melybe beleszámítják ugyanakkor az egészségügyi eszközök behozatalát is.
A Századvég azt is kiemelte, hogy 3,3%-os pénzromlásra számít, mely a jegybanki cél fölött van, a célsávon belül. Számítani kell az élelmiszerek árának emelkedésére is, mely a háztartások inflációs érzetét felfelé tolhatja. A költségvetési hiány az, ahol igazán komoly emelkedés volt tapasztalható: a GDP 8%-a fölött alakulhat a romló makrogazdasági környezet, köszönhetően a növekvő kormányzati kiadásoknak. A gazdaságkutató intézet szerint nagy hangsúlyt kell fektetni a korábbi évek szigorú költségvetési politikájára, mellyel határozottan sikerült csökkenteni eddig is az államadósságot.
Az intézet várakozásai szerint a jövő évben a költségvetési deficit magasan, 6,7%-os alakulhat, azonban 2022-re 3,5%-ra csökkenhet. A GDP-arányos államadósság a tavalyi 65,4%-os szintről 81%-ra emelkedett, azonban 2022-re ez 73,7%-ra mérséklődhet.
Fotó: Szakemberek dolgoznak a Magnus Aircaft Zrt. repülőgép összeszerelő üzemében a pécs-pogányi repülőtéren 2020. december 18-án. (MTI/ Sóki Tamás)