Ezt is megéltük: az Egészségbiztosítási Alapkezelőnek kellett helyretennie Tordai Bencét
A képviselő az asztmásokat riogatta.
Amikor az ellenzék a győzelmi esélyeiről beszél, elismeri, hogy minden, amit a diktatúráról összehordtak, „egy nagy kamu volt” – fogalmazott az államtitkár.
Az ellenzéki összefogásról, a közpénzek felhasználásáról, a kormány gazdaságpolitikájáról és a családon belüli erőszakról beszéltek a kedden napirend előtt felszólaló képviselők az Országgyűlésben.
Párbeszéd: 2020 a „Fidesz-rezsim” végének kezdete
Tordai Bence (Párbeszéd) 2020-at a fordulat évének nevezte, szerinte az idei év a „Fidesz-rezsim végének kezdete”. Úgy vélte: a fordulatot a nemzetközi politikai és gazdasági környezet változása és az ellenzék megosztottságának felszámolása hozta el. Szerinte Donald Trump amerikai elnök választási vereségével fontos bástyája dőlt le Orbán Viktor nemzetközi támogatói rendszerének, a magyar miniszterelnök pedig az Európai Unióval folytatott szélmalomharcban „19-re lapot húzott”, a vétóval minden, a rendszere iránti eddigi jóindulatot felszámolt. Hozzátette: a nemzetközi gazdasági környezet is megváltozott, kiderült, hogy amikor valódi válsággal és nem képzelt ellenséggel kell megküzdeni, akkor a kormány rosszul teljesít. Emellett – folytatta – az ellenzék egyesítette erőit, deklarálta, hogy közös jelöltekkel és miniszterelnök-jelöttel indul 2022-ben. Megbuktatjuk a kormányt, és felszámoljuk az igazságtalan rezsimet, amit létrehozott – mondta.
Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára úgy reagált:
nem az emberéletek és a gazdaság védelme érdekli, hanem a hatalmi marakodás. Leszögezte: a magyar választók mondják ki a végső szót arról, hogy ki vezesse Magyarországot, és ez 2022-ben is így lesz. Úgy értékelt: amikor az ellenzék a győzelmi esélyeiről beszél, elismeri, hogy minden, amit a diktatúráról összehordtak, „egy nagy kamu volt”. Szerinte az ellenzék nem az akadályokat, hanem a saját elveit számolta fel, amikor összeállt azokkal, akiket korábban lenácizott. Hangsúlyozta: ahol a baloldal kormányoz, ott most is megszorításokat hajtanak végre, a kerületekben emelik a parkolási díjakat, csökkentik az óvónők fizetését, megsarcolják a piaci árusokat, de a főváros is drasztikus adóemelésen töri a fejét.
LMP: A kormány fideszes magánalapítványokhoz szervezi ki a közpénzeket
Demeter Márta (LMP) arról beszélt: a megbetegedések száma emelkedik, és egyre többen halnak meg a koronavírus miatt, eközben azonban a kormány azzal van elfoglalva, hogy fideszes magánalapítványokhoz szervezze ki a közpénzeket. Kijelentette: amint lehetőségük lesz rá, felelősségre vonnak mindenkit, aki részt vett a közpénzek privatizációjában. Azzal vádolta a kormányt, hogy képtelen érdemi és a hatékony intézkedéseket hozni a járvány kezelésével kapcsolatban.
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára úgy reagált: az ellenzék segítség helyett csak kamuvideókat, álhíreket terjeszt és vádaskodik a járvány elleni védekezés kapcsán. Kijelentette: Magyarország igenis sikeresen és eredményesen kezeli a járványt, hazánkban nem hallani olyan esetekről mint nyugat-európai országokból, ahol folyosókon fekszenek a betegek, és nincsen elég lélegeztetőgép vagy ágy. Kijelentette:
Magyarországon minden betegnek jut ágy, megfelelő személyzet és a lélegeztetőgép is.
Az alapítványokkal kapcsolatban leszögezte: az elmúlt 10 évben a kormány stabil gazdaságot teremtett, a következő 10 évben pedig az a terv, hogy legyenek olyan területek, amelyekben Magyarország világelső lesz. Mi ezt az egyetemekben látjuk, önök pedig ebben ellenérdekeltek – tette hozzá.
DK: Orbán Viktor gazdaságpolitikája megbukott
Varju László (DK)arról beszélt: a magyar gazdaság zuhanóban van, 12 év alatt 12 ezer milliárddal nőtt az államadósság, 100 forinttal lett gyengébb a nemzeti fizetőeszköz és a valós munkanélküliség legalább 8 százalékos. Szerinte a kormány mentőcsomagjának nagy része kamu, a vállalkozások és a munkavállók százezrei küszködnek, de nem kapnak valós segítséget az államtól. Úgy értékelt: a pánikba esett kormány kapkod és maga teszi még mélyebbé a válságot. Bírálta, hogy a kormány 900 milliárd forintos devizahitelt vett fel, de ezt nem munkabértámogatásra, munkanélküli segélyre, 100 százalékos táppénzre, a családi pótlék emelésére és a nyugdíjasok támogatására költi.
Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára visszautasította, hogy a „Gyurcsány-párt” képviselője megpróbálja kioktatni hitelfelvételről, foglalkoztatásról, államadósságról és szociális biztonságról a kormányt, miközben nincs még egy olyan párt, amely a politikai programjának részévé tette, hogy elvegyen egyhavi bért az ápolóktól, orvosoktól, tanároktól, közalkalmazottaktól, hogy csökkenti a családtámogatásokat és kórházakat zár be.
amiért cserébe újabb megszorításokat vállaltak – mondta. Hangsúlyozta: a kötvénykibocsátás azt mutatja, hogy a magyar gazdaság stabil lábakon áll, úgy lehet finanszírozni az országot, hogy nem kell nemzetközi szervezetkhez fordulni.
MSZP: A kormány foglalkozzon a családi belüli erőszak megelőzésével!
Gurmai Zita (MSZP) arról beszélt: a járvány súlyos, „gyilkos” következménye a családon belüli erőszak, a bántalmazások számának növekedése, hiszen az áldozatok most kényszerűen össze vannak zárva támadóikkal a karantén, illetve a kijárási tilalom miatt. A nők és a gyerekek testi épségének védelme nem tűr halasztást, megelőző lépések kellenek – hangsúlyozta.
Völner Pál igazságügyi államtitkár elmondta: a kormány 2010 óta emelte a krízisközpontok, a menedékházak számát és támogatásukat, prevenciós programokat indított és sorozatosan szigorította a btk-t.
(MTI)