A fővárosi önkormányzat az 1956-os forradalom és szabadságharc tiszteletére tartandó megemlékezésén arcképkiállítással tiszteleg az 1956-os pesti nők előtt, az eseményen Karácsony Gergely főpolgármester mond ünnepi beszédet. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME) a honlapján arról tájékoztatott, hogy – hasonlóan az országos, önkormányzati és intézményi megemlékezésekhez – idén elmarad az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulójához kapcsolódó hagyományos műegyetemi ünnepség. A BME vezetői október 22-én szűk körben koszorúzzák meg az egyetemi emlékhelyeket és fejezik ki tiszteletüket 1956 hőseinek. Országszerte leróják tiszteletüket valamilyen formában a forradalom évfordulóján, de a járványhelyzet miatt idén általában csak kisebb megemlékezéseket tartanak az önkormányzatok.
Magyarországon 1956 októberében békés tüntetéssel kezdődő, fegyveres felkeléssel folytatódó forradalom bontakozott ki a Rákosi Mátyás nevével összefonódó kommunista diktatúra és a szovjet megszállás ellen. 1990 májusa óta a forradalom október 23-ai kezdőnapja Magyarország nemzeti ünnepe. A rendszerváltozás után összeülő Országgyűlés első ülésnapján, 1990. május 2-án, első törvényében az 1956. évi forradalom és szabadságharc emlékét örökítette meg, október 23-át pedig nemzeti ünneppé nyilvánította, amit a 2012-es alaptörvény is megerősített.
(MTI)