Nem lesz magasabb a törlesztőrészlet a moratórium után

2020. szeptember 17. 18:11

Mindenkinek ugyanannyit kell törlesztenie havonta, mint amennyit januárban a moratórium nélkül fizetett volna – közölte csütörtökön a Magyar Nemzeti Bank.

2020. szeptember 17. 18:11
null

A törlesztési moratórium után jövő januártól nem emelkedik az ügyfelek törlesztőrészlete, és nem lesz az eredeti feltételekhez képest magasabb az érintettek összes terhe sem – hívta fel a figyelmet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) csütörtöki közleményében. A moratórium miatt viszont a hitelek törlesztőrészleteit egyéb céljaikra fordíthatták az ügyfelek, amivel jelenértéken számítva jobban jártak. Aki pedig nehéz helyzetbe került a járvány miatt, életfontosságú mentőövet kapott – írták.

Mindenkinek ugyanannyit kell törlesztenie havonta

A törlesztési moratórium lejártával, 2021-től a vonatkozó jogszabály szerint senkinek nem nő meg a havi törlesztője. Kivételt jelentenek a változó kamatozású hitelek, ami a moratórium nélkül is módosulna. Vagyis mindenkinek ugyanannyit kell törlesztenie havonta, mint amennyit januárban a moratórium nélkül fizetett volna.

Pontatlanok azok a hírek is, amelyek szerint „jócskán” megugrana a moratóriumot igénybe vevők összes terhe a hitelező pénzügyi intézményük felé. A valóság ezzel szemben az, hogy a fizetési stop alatti időszakban felgyűlő kamatokat a bankok, pénzügyi vállalkozások a jogszabály előírása szerint nem „csaphatják” a tőketartozáshoz, az tehát nem lesz kamatos kamat. A kamatok teljesítésére az ügyfél hitelének futamideje hosszabbodik meg automatikusan, kiszámítható, előre látható módon.

Aki nehéz helyzetbe került a járvány miatt, életfontosságú mentőövet kapott

Emiatt egy 10 millió forint tőketartozású, 4,5 százalékos teljes hiteldíj mutatójú (THM), 10 éves hátralévő futamidejű lakáshitelnél is mindössze 5 hónappal nyúlik meg a futamidő a kamatok teljesítésére. Cserébe az ügyfél a veszélyhelyzetben kapott, illetve kap azonnali segítséget. Ráadásul az adott hitelnél az MNB számításai szerint mintegy 70 ezer forint előnye is lesz amiatt, mert pénzét a törlesztés helyett azonnal másra tudja használni, nem kell például feltörni a megtakarításait sem – írta az MNB.

Több uniós tagállam is alkalmazta a fizetési moratóriumot

Azt is közölték: a törlesztési moratóriumot idén év végéig bármikor igényelhetik az ügyfelek. Ugyanígy bármikor lehetőségük van folytatni az abbahagyott törlesztést is. Utóbbi szándékot – ha a bank emeli le a törlesztőrészletet – mindenképp jelezni kell hitelintézetnek. Mint írták, a moratórium iránti bizalmat jelzi, hogy a háztartások és a vállalatok mostanáig a teljes hitelállomány 40-50 százalékánál – a hitelek darabszámát illetően összességében több mint felénél – kérték a havi törlesztés felfüggesztését. Emiatt mintegy 2000 milliárd forint likviditás marad a lakosságnál és a cégeknél.

Az MNB adatai szerint ugyanakkor a háztartások 85-90 százalékát nem érintik esetleges várható fizetési nehézségek, biztos jövedelmi és munkaerőpiaci helyzetük alapján. Magyarország mellett egyébként több uniós tagállam is alkalmazta a fizetési moratóriumot. Több országban már le is járt ennek időszaka, ám egyes tagállamokban egy szűkebb, sérülékenyebb ügyfélkör számára lehetővé is tették a törlesztés felfüggesztésének folytatását – írták. Az MNB folyamatos tájékoztatást ad az ügyfeleknek a törlesztési moratóriumról a honlapján.

(MTI)

A címlapkép csupán illusztráció. Fotó: MTI / Máthé Zoltán

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Illieral
2020. szeptember 26. 13:15
Szerintem ez a moratorium elég korrekt dolog, nyilván nem megoldás mindenre, ahogy nem is lehet. Nézzünk egy példát, tegyük fel valaki pont a moratorium előtti napokban vett fel 10 milliót évi 5%-os kamatra. Útána egy évre veszi igényben a moratoriumot. Akkor neki marad 10 millió tőke tartozása és 500 ezer Forint kamat tartozása. A dolog azért korrekt, mert a kamatot nem adják hozzá a 10 millióhoz és nem kell arra mégegyszer kamatot fizetni. Persze a végén az 500 ezret ki kell csengetni a banknak. Ebből mondjuk lesz + 5 hónapnyi fizetendő. Még így is keletkezik valamennyi vesztesége a bankoknak. Persze itt akkor durava a dolog ha 30 millókról van szó, de akinek annyi hitel van az úgyis fel volt készülve sok mindenre, legalábbis remélem.
__Y__
2020. szeptember 17. 21:36
Ez így nagyon jól hangzik,hogy a törlesztőrészlet nem emelkedik, de azt persze nem teszik hozzá, hogy a futamidő az eredetihez képest hosszabb lesz, mivel a moratórium ideje alatti kamatokat utólag meg kell fizetni. Az pedig hiba volt, hogy a moratóriumot mindenkire automatikusan ráhúzták és külön kellett jelezni, ha valaki nem kíván élni vele, pont fordítva lett volna ésszerű, hogy az jelezze,akinek szüksége van rá, a többiekre meg ne vonatkozzon, mert így sokan(Mari nénik ,Jóska bácsik) hónapokkal később eszméltek rá, hogy tőlük nem vontak le semmit ez idő alatt, miközben szerencsétlenek azt hitték, hogy megy automatikusan.
hihhaa
2020. szeptember 17. 21:03
De ez már régóta tudott.. a törlesztő változatlan, csak a moratórium idejével, meg még plusz pár hónappal nő a futamidő. (Ami alatt a moratóriumi számlán a moratórium alatt felgyűlt kamatokat kell visszafizetni. Ez a kamat nem tőkésedik, nem ketyeg rajta kamatos kamat.) Hasznos és jó kis konstrukció, megéri igénybe venni átmeneti nehézségek esetén.
Kup Lung
2020. szeptember 17. 20:57
Aki tudja az törlessze. Azt javaslom. ---- Ugyanis kitolódik a törlesztési idő. És nem annyival amennyit állt a törlesztés hanem többel hisz kamatos kamat rakódott az állásidő alatt a tartozásra. --- Másrészt valamiféle egyéb (kezelési) költséget is felszámítanak. Ezt nem tiltja a törvény a bankoknak. Élni is fognak vele ahogy ismerem őket. ----
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!