Kutatóintézet: egymilliárdan kényszerülhetnek otthonaik elhagyására 2050-re

2020. szeptember 09. 08:44

A népességnövekedés és a csökkenő természeti erőforrások miatt.

2020. szeptember 09. 08:44
null

A Gazdasági és Békekutató Intézet (IEP) szerdán közzé tett jelentése rámutat arra, hogy becslések szerint a világ lakossága 2050-re mintegy 10 milliárdra növekszik majd, a természeti kincsekért és az üzemanyagért folytatott harc pedig éleződhet. A nemzetközi kutatóintézet, amely évente teszi közzé globális terrorizmus- és békeindexét, a jelentésben a fekete-afrikai, a közel-keleti és a közép-ázsiai térséget emeli ki, ahonnan vélhetően a legtöbben kényszerülhetnek otthonaik elhagyására. A kutatás leszögezi, hogy a migráció világszerte akár 1,2 milliárd embert is érinthet, hozzátéve, hogy ez a szám 2019-ben körülbelül 30 millió volt.

Beláthatatlan következmények

Ennek óriási társadalmi és politikai következményei lesznek, nem csupán a fejlődő országokban, hanem a fejlettekben is, mert a lakhelyeiket elhagyni kényszerülő emberel tömegei nagyobb menekültáradatot jelentenek a legfejlettebb államokra nézve is” – szögezte le az IPE alapítója, Steve Killelea. Ugyanakkor rámutatott arra, hogy a világban máris 60 százalékkal kevesebb édesvíz van, mint 50 évvel ezelőtt, az élelmiszer iránti kereslet a következő 30 évben pedig vélhetően mintegy 50 százalékkal nő, nagyrészt az ázsiai középosztály növekedése miatt.

Veszélyeztetett országok

A kutatás a várható fenyegetéseket két kategóriába sorolja, az egyik az élelmiszer- és ivóvízhiány, valamint a népességnövekedés, a másik pedig a természeti katasztrófák, beleértve a globális felmelegedést is. A dokumentum 150 országot vizsgál a rájuk váró nehézségek szempontjából, illetve abból, miként tudnak az egyes államok szembenézni velük. Eszerint míg néhányukat – például Kínát és Indiát – elsősorban a vízhiány fenyegeti, mások, például Pakisztán, Irán, Mozambik, Kenya és Madagaszkár többféle veszélynek is ki vannak téve. „Ezek az országok jelenleg nagyjából stabilak, de nagymértékben ki vannak téve ökológiai fenyegetéseknek” – áll a 90 oldalas jelentésben. Az intézet részéről mindazonáltal reményüket fejezték ki, hogy a most közreadott elemzés hatással lesz a segélyszállítmányokkal és fejlesztési programokkal kapcsolatos intézkedésekre, valamint nagyobb hangsúly kerül majd az éghajlatváltozás okozta hatások vizsgálatára is.

(MTI)

Fotó: Falikút a jemeni fővárosban, Szanaában 2020. február 5-én. Az országban dúló fegyveres konfliktus miatt a legfrissebb jelentések szerint több mint 17,8 millió lakos nem jut tiszta ivóvízhez. MTI/EPA/Jajha Arhab

 

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
mgyfree
2020. szeptember 09. 13:02
Afrika népsűrűség: 37, Európa: 71. Érdekes, hogy egy alacsonyabb népsűrűségű földrészről, egy nagyobb népsűrűségű kontinensre menekülnek. Ja és senkik ne jöjjön a szaharával, mert Európa északi területei tele vannak lakhatatlan részekkel.
48gondolkodó
2020. szeptember 09. 12:07
A 10 milliárd kizárt. már 10 évvel előtte lesz egy újabbb ( III. vagy IV.) Világháború.
peter.jordanson
2020. szeptember 09. 11:33
Egymilliárd felesleges ember? Ezek nem fognak kiáradni Európa felé egy akut krízis esetén? De. Elég, ha ebből csak tízmillió fiatal megindul, egyszerre, parancsszóra. Nem lesz az a Merkel, aki le tudná fizetni a törököket, hogy visszatartsák őket.
zsoltkom2
2020. szeptember 09. 10:42
"egymilliárdan kényszerülhetnek otthonaik elhagyására 2050-re" A keresztényeknek jól fel kell kötniük a gatyát, hogy meg lehessen őket különböztetni a hagyományos embertől. Ha csak ők maradnak meg az utókornak, az viszont nagyon beszédes lesz... vallásszabadság ide vagy oda.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!