Döbbenetes javaslattal állt elő a Bloomberg: újabb módszerrel vennének el támogatásokat Magyarországtól
A hírügynökség ötlete komoly változásokat idézhetne elő.
Jelenlegi formájában nem tudja támogatni az Európai Parlament a tagállami vezetők döntését.
Leszavazta az Európai Parlament a tagállami vezetők eheti politikai megállapodását. Az EP 465 szavazattal, 150 ellenszavazattal és 67 tartózkodás mellett fogadta el állásfoglalását, melyben a héten született uniós megállapodás újratárgyalását kérik. Mivel az uniós döntéshozáshoz az Európai Parlament hozzájárulási is szükséges, a tagállami vezetők újabb tárgyalásoknak nézhetek elébe.
A parlament által elfogadott dokumentum az alábbiakat állapította meg:
Ahhoz, hogy a héten megállapított következő hétéves költségvetés, illetve a 750 milliárd eurós helyreállítási alap életbe léphessen, az Európai Parlament teljes támogatása szükséges, ugyanis az intézmény vétójoggal élhet. Az állásfoglalásban az EP nehezményezte a hosszú távú költségvetés (MFF) jövőorientált programjainak megvágását, a környezetvédelmi, a digitális átállással, az egészséggel, az ifjúsággal, a kultúrával, a kutatással és a határok kezelésével kapcsolatos programok pénzügyi keretének csökkentését, valamint a jogállamiság, az alapvető jogok és a demokrácia fenntartásának ismételt kihagyását a teljesítési feltételek közül. Az EP szerint a keretköltségvetés és a helyreállítási terv terén végzett bizottsági és parlamenti munkát jelentősen meggyengítette az Európai Tanács politikai döntése.
A Fidesz EP-frakciója közleményben hozta nyilvánosságra, hogy nem szavazták meg a parlamenti állásfoglalást. A frakció véleménye szerint „az EP balliberális többsége által támogatott állásfoglalás az európai polgárok érdekeivel szemben meg akarja torpedózni a történelmi megállapodást, újra napirendre akarja erőltetni a tagállamok politikai zsarolását lehetővé tevő ún. jogállamisági mechanizmust, mindezekkel késleltetné az Európai Unió válság utáni gazdasági felépülését szolgáló pénzügyi csomag elfogadását.” A Fidesz képviselői arra is felhívták a figyelmet, hogy „a magyar miniszterelnöknek hosszú és nehéz tárgyalások során sikerült elérnie, hogy Magyarország 3 milliárd euróval több kohéziós forráshoz juthat a következő uniós költségvetésből”, illetve, hogy „hazánk – a magyar miniszterelnök következetes, kemény és bátor tárgyalásainak köszönhetően – a legnagyobb sikert elérő országok szűk csoportjához tartozik”.
A parlamenti döntést követően megkezdődik az EP delegációjának és a német elnökségnek egyeztetése, majd várhatóan október magasságában ismét napirendi pontra fogják tűzni az állam- és kormányfők keretköltségvetést érintő egyeztetését.