Ők indulnak Potápi Árpád János körzetében
A térségben kifejezetten népszerű Potápi magasra tette a lécet: 1998 óta nem talált legyőzőre, zsinórban hétszer szerzett egyéni mandátumot.
Varga-Damm Andreát és Sneider Tamást is kizárhatják a Jobbik képviselőcsoportjából a párt mai frakcióülésén. Mi vezetett idáig, és bármilyen döntés születik, mi lehet a következménye a pártra nézve?
„Hamarosan padtársak leszünk” – forrásaink szerint ezzel a mondattal lépett oda a minap Sneider Tamás a Parlamentben a Jobbikból korábban távozott volt párttársaihoz. A politikus, úgy tűnik, érzi a vesztét, és van is rá oka, mert az őt váltó jelenlegi Jobbik-elnök, Jakab Péter példátlan tisztogatást hajtott végre a pártban, és a múlt hét eseményei alapján a folyamat még nem ért véget.
A Jobbik szerda délután tartja következő frakcióülését, amelyen információink szerint két politikusuk, Sneider Tamás és Varga-Damm Andrea sorsáról is döntenek majd. A helyzet pikantériája, hogy amennyiben kizárják, Sneidernek függetlenként valóban azok közé a képviselők közé kell ülnie, akiket épp az ő elnöksége alatt raktak ki a Jobbik frakciójából. Elsőként – szinte napra pontosan két éve – Dúró Dórát, aki Vona Gábor lemondása után Toroczkai László elnökjelölt mellett elindult az elnökhelyettesi tisztségért (Toroczkai nem volt országgyűlési képviselő, ezért őt csak a pártból tették ki), később pedig Volner Jánost, aki szintén megpróbálta volna átvenni a párt vezetését.
– mondta cinikusan egy kiábrándult ex-jobbikos politikus a Mandinernek, amikor erről kérdeztük. Ilyenből – mármint kiábrándult exjobbikosból – márpedig van bőven.
Mi vezetett idáig, és mi várható a mai frakcióülés után?
A 2018-as választás után kettészakadt a párt elnökévé Sneider Tamást választották, ő azonban nem váltotta be a reményeket, nem tudta visszahozni a gödörből Jobbikot: az EP-választáson óriásit bukott és mindössze hat százalékot kapott a párt. Ennek ellenére nem mondott le, de ezt követően jóval kevesebbet szerepelt a nyilvánosságban. Ellentétben Jakab Péterrel, aki már 2019 januárjában frakcióvezető lett, miután az ellenzéki képviselők közös akcióiban való részvétele, és
A korábbi szóvivő végül idén januárban tarolt a tisztújításon, elnökké választották, és saját bizalmasaival töltötte fel az elnökséget is, megsemmisítő vereséget mérve pártbéli ellenfeleire. A Jakab-csapattal szemben álló csoport tagjai közül ezután Szávay István és Bencsik János is kilépett.
Úgy tűnt, aki maradt – például Stummer János –, az beállt a sorba és megy amerre Jakabék mondják. Az Origo a napokban érdekes megfigyelést közölt a párt új arculatának használata és az új vezetéshez való lojalitás összefüggéséről. Eszerint Jakabbal szemben állnak azok a képviselők, akik nem cserélték le politikusi Facebook-oldaluk borítóképét az új arculatnak megfelelőre. A Jobbik egyik volt vezető politikusa kérdésünkre azt mondta: a párt ilyen esetekben minden képviselőnek elkészíti az új arculathoz tartozó képeit, ha valaki ezt nem használja, az tényleg jelzésértékű.
A borítóképpel üzenő politikusok között nem meglepő módon ott van Sneider Tamás és Varga-Damm Andrea is, akiknek a pártvezetés már elküldte a selyemzsinórt. Sneiderrel közölték, leváltanák parlamenti alelnöki pozíciójából. Mivel azonban a pártnak jogilag nincs lehetősége visszahívni, csak kétféleképpen szűnhet meg a tisztsége: ha lemond, vagy ha már nem a frakció tagja.
Varga-Damm Andreától pedig visszakövetelték parlamenti mandátumát, mondvacsinált indokkal, arra hivatkozva, hogy a Jobbik azért szavazta meg a kormánypártok törvénycsomagját, mert ő témafelelősként tévesen tájékoztatta a frakciót. Persze ő is nemet mondott. Így hát szinte biztos, hogy mindkettőjük kizárására javaslatot tesznek majd a frakcióülésen. Az elmúlt évek történéseiből pedig tudjuk, hogy akit a képviselőcsoportból kitettek, azt – ha nem ment magától – a pártból is kizárták.
De miért szalámizná tovább a Jobbikot Jakab?
Több volt Jobbik-politikus is felhívta a figyelmünket arra, hogy Szabó Gábor, „Szaszi” a Jobbik örök háttérembere, aki tizenhat évig volt pártigazgató és szinte a mindenki által elfogadott pártelnöknél, Vona Gábornál is nagyobb hatalommal bírt, még mindig ott van a pártban.
Korábbi pozícióját azonban Jakab megválasztásakor elvesztette, és „csak” a választmányi elnökség maradt neki. Információink szerint ennek, ahogy a jelenlegi helyzetnek is az az oka, hogy Szabó és a Szávay-féle kör nem Jakabot, hanem Stummer Jánost szerette volna a Jobbik élén látni. Forrásunk – egy volt jobbikos politikus – szerint miután belátták, hogy Stummer nem tudja legyőzni Jakabot, legalább az elnökségben többséget szerettek volna szerezni, de ez sem sikerült.
Jakab Péter ellen a tisztújítás előtt nagyon komoly lejárató kampány indult a tagság körében, nem véletlenül mondta utána, hogy hátbaszúrták.
ahogy Szabó Gábor részéről is, hogy megpróbálja visszaszerezni megrendült hatalmát.
Forrásunk szerint a Jobbikban a legkiterjedtebb kapcsolatrendszerrel rendelkező volt pártigazgató most is intenzíven kampányol a tagság körében, megpróbálva elbizonytalanítani őket abban, hogy Jakab Péter lenne a megfelelő vezető, és meggyőzni őket arról, hogy Sneiderrel vissza kellene térni a régi útra.
Varga-Damm Andrea korábban nem volt jóban Sneiderrel, aki amíg elnök volt, ki is akarta tenni a pártból az „önjáróvá vált” politikusnőt, most azonban kényszerű szövetségesekké váltak. Varga-Damm szintén elindult a tisztújításon Jakab ellen, amit az nyilván nem felejtett el, de állítólag sokkal inkább a képviselő túlzott önállósága zavarja.
Egy újabb szakadást nem biztos, hogy túlélne a Jobbik
A Jobbik következő frakcióülését eredetileg május 25-én hétfőn tartották volna, de valamiért először keddre, később szerdára halasztották. Forrásaink szerint mindkét oldal időt akar nyerni „ezerrel megy a kampány a háttérben”. Ez – tekintve, hogy a frakcióból való kizáráshoz a képviselők többségére szükség van – valóban életszerű.
Nagy a tét a pártelnök számára: ha sikerül kizárni az ellenfeleket, teljessé válhat a győzelme, de ha megakadályozzák, megrendülhet az erős kezű vezető képe, ami elbizonytalaníthatja a tagságot. A képviselőcsoportban pedig most valószínűleg nem mindenki áll mögötte teljes mellszélességgel.
A borítókép-lázadók közül ott van rögtön Stummer János és Rig Lajos, de valószínűleg a Sneider Tamás parlamenti alelnöki helyére végül nemet mondó Balczó Zoltán és információink szerint Steinmetz Ádám sem szavazná meg a kizárásokat. Ahogy már csak szolidaritásból nyilván Varga-Damm Andrea és Sneider sem egymásét, és ott van még Gyüre Csaba, aki állítólag nagyon jó kapcsolatot ápol Szabó Gáborral.
Ez eddig hét. A Jobbiknak jelenleg húszfős frakciója van, vagyis ha helyes a feltevésünk,
Lehetőségként ott van Farkas Gergely, aki Facebook-borítója alapján beállt az új vezetés mellé, azonban vélhetően nem felejtette el, hogy párját, Burik Anettet Jakab megalázó körülmények között váltotta le a Jobbik sajtófőnöki posztjáról. (Bár korábban is láttunk hasonló történetet a Jobbikban, hiszen Dúró Dóra is Vona bizalmasa maradt, miután az megvétózta férje, Novák Előd alelnökségét).
Rajtuk kívül a különutas, az időközin összellenzéki támogatással egyéni képviselőjelöltként parlamentbe jutó Kálló Gergely segíthet még megmenekülni Sneideréknek, és meglepő lehet, de Jakab egyik alelnöke, Ander Balázs is – aki állítólag szintén elégedetlen a jelenlegi politikával – tiltakozását fejezheti ki a döntésnél.
Szoros döntés várható, és valószínűleg – hasonlóan a 2019 októberében Volner János kizárásáról döntő maratoni frakcióüléshez – a mai találkozó sem lesz rövid. A Jobbik további sorsa múlhat ezen az ülésen, mert ha újból kettészakad a párt, az tényleg a villany utolsó lekapcsolásához fog vezetni.