Tizennégy budapesti polgármester együttműködésre szólította fel a kormányt

2020. április 04. 19:08

A közlemény aláírói szerint a kormány első gazdasági intézkedései nem csökkentették, sőt helyenként növelték a munkavállalók kiszolgáltatottságát.

2020. április 04. 19:08

Tizennégy budapesti közgyűlési „koalíciós” kerületi polgármester közös közleményben szólította fel a kormányt, hogy a válságkezelés során az önkormányzatokat tekintsék partnernek, a helyi válságkezelést ne megszorítással sújtsák, hanem támogatással segítsék – közölte a Főpolgármesteri Hivatal szombaton az MTI-vel.

Azt írták: együttműködést kérnek a kormánytól, hogy a gazdasági és szociális válságkezelés lépéseiről haladéktalanul kezdjenek egyeztetést az önkormányzatokkal. A válság által leginkább sújtott iparágak a nagyvárosokban összpontosulnak, és a nagyvárosokban él a legtöbb olyan ember, akiknek megélhetése veszélybe került. Ezért a budapesti kerületi önkormányzatokra a szociális válság enyhítésében minden eddiginél nagyobb szerep hárul – emelték ki.

Hozzátették: a kerületi önkormányzatok az egyre növekvő feladatokat egyre csökkenő bevételekből kénytelenek ellátni, az egészségügyi és szociális válság kezeléséhez pedig nem csak támogatást, de „kielégítő információt” sem kapnak a kormánytól. A háziorvosok, az ápolók, vagy éppen a szociális ellátásban dolgozó munkatársaik járvány elleni védelmét szolgáló eszközök kormányzati forrásból alig érkeznek –írták, a vírustesztelés mennyiségét is elégtelennek értékelve.

Kritizálták a válságkezelési lépéseket is

A közlemény aláírói szerint a kormány első gazdasági intézkedései nem csökkentették, sőt helyenként növelték a munkavállalók kiszolgáltatottságát. Úgy fogalmaztak: szombaton a kormány egy „igazságtalan megszorító csomaggal” kezdte a válságkezelés második ütemét. Azért nevezték igazságtalannak, mert ugyan helyesnek tartják, ha a prosperáló multik és bankok részt vállalnak a válság terheiből, de a felsorolásból kimaradtak azok a gazdasági szereplők, akik az elmúlt években szinte kizárólag állami és uniós forrásból tettek szert hatalmas vagyonokra, és indoklásuk szerint kimaradt a kormány által Budapesten megvalósítani kívánt, zömében sportcélú látványberuházások átgondolása is.

A gépjárműadó önkormányzatoknak járó részének a járványügyi alapba való megfizetését megszorításként értelmezték, mellyel a kormány újabb bevételeket akar elvenni az önkormányzatoktól. Ez szerintük veszélyezteti, helyenként pedig ellehetetlenít az önkormányzatok járvány elleni védekezését és szociális válságkezelését. A forráselvonás megnehezíti az egészségügyi ellátásban, az idős gondozásban és a gyermekétkeztetés biztosításában végzett munkát – írták.

Kik írták a közleményt?

A közös közleményt V. Naszályi Márta (I. kerület), Örsi Gergely (II. kerület), Kiss László (III. kerület), Déri Tibor (IV. kerület), Soproni Tamás (VI. kerület), Niedermüller Péter (VII. kerület), Pikó András (VIII. kerület), Baranyi Krisztina (IX. kerület), László Imre (XI. kerület), Tóth József (XIII. kerület), Horváth Csaba (XIV. kerület), Cserdiné Németh Angéla (XV. kerület), Szaniszló Sándor (XVIII. kerület) és Gajda Péter (XIX. kerület) polgármesterek írták alá.

(MTI)

Összesen 395 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
remenyjo
2020. április 05. 16:17
nos remélem mind a 13 man lemondtak a fizetésükről , hogy segítsék az embereket ! vagy csak parancsot teljesítenek ?
Zod
2020. április 05. 13:15
A főváros ballib vezetése a rohadt parkolási díjat nem volt képes felfüggeszteni, de legalább a reggeli csúcsidőben sikerült megritkítani a tömegközlekedési eszközök számát. Erre ez a rakás szar itt követelőzik. 2006-ban a világgazdasági fellendülés idején elkúrták- nem kicsit, nagyon- és most meg bevezetnék az alanyi jogon járó ingyenes ingyenmindent. Ha már egyszer úgyis diktatúra van, akkor nem lehetne közéjük lövetni?
khomeini
2020. április 05. 13:14
Egy ismerősöm felhívta a XI. kerületi önkormányzatot, elmondta nekik, hogy 73 éves, milyen segítséget tudnak nyújtani az ellátásában. A válasz az volt, hogy 4500 forintért kedvezményesen adnak neki egy kb. 7000 forint értékű kajacsomagot, amelyből néhány napig képes lehet az élelmezését megoldani. Olaj van benne, liszt, stb. Ismerősöm azt mondta, köszöni, de nem egészen erre gondolt, hanem inkább arra, hogy tudnak-e abban segíteni, hogy meleg ételt tudjon beszerezni. Az volt a válasz, hogy abban nem. Pedig nagyjából ennyi lett volna a dolguk pedig az önkormányzatoknak. A mai napig nem dobtak be egy kibaszott tájékoztatót a postaládákba, hogy milyen segítséget lehet kérni és milyen telefonszámon, hogy a szerencsétlen 65+-osnak tényleg ne kelljen elmennie a boltba. Mindegyiknek van bőlcsődei, óvodai, iskolai konyhája, ahol simán megszervezhető lett volna naponta egy menü lefőzése és kiszállítása. De kis szervezéssel akár az amúgy egzisztenciális veszélybe került éttermeket bevonbva is meg lehetett volna szervezni némi melegétel-szállítási lehetőséget. Ez nem megy, de politikai nyilatkozatokban erősek.
Mandolini
2020. április 05. 12:08
Elvtársak! nem nyivákolni, dolgozni!!!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!