Századvég: Vannak fegyvereink a koronavírus ellen és van elég muníciónk

2020. április 07. 16:49

Szemere szerint a koronavírus-pandémia okafogyottá tett számos, a magyar egészségügyi ellátórendszert érintő kritikát.

2020. április 07. 16:49

Vannak fegyvereink a koronavírus ellen és van elég muníciónk, Magyarország felkészült a csatára – állítja Maurer Szemere, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. egészségügyi üzletágvezetője a koronavírusról készített, és az MTI-hez kedden eljuttatott elemzésében. A szakértő szerint Magyarország három területen is különleges helyzetben van a járvány túléléséhez szükséges eszközöket tekintve: az egyik az egészségügyi ellátórendszer megszervezése, a második az ország vakcina- és gyógyszerfejlesztési kapacitása, a harmadik pedig a cselekvőképes kormány.

Maurer Szemere szerint a koronavírus-pandémia okafogyottá tett számos, a magyar egészségügyi ellátórendszert érintő kritikát. Mint írta, a százezer lakosra jutó kórházi ágyak száma Magyarországon 702, ezzel pedig a negyedik legmagasabb az Európai Unióban, ráadásul a fővárosi és regionális járványkórházak kijelölése mellett megkezdődött az új mobil járványkórház építése is Kiskunhalason. A szakértő szerint „az ágyszám-optimalizálás korábbi bezzegországai egycsapásra rossz példává váltak, és már nincs vita arról, hogy a biztonságos mennyiségű férőhelyet fenntartó Magyarországot érte kedvezőbb helyzetben a pandémia”.    

A lélegeztetőgépekkel kapcsolatban emlékeztetett rá, hogy Magyarországon 2560 lélegeztetőgép volt a járvány kirobbanásakor, ám még márciusban több száz új berendezés szállítására szerződtek le kínai szállítókkal, és ezek közül az első 86 már március 24-én megérkezett Budapestre. Mint írta, a nemzetközi klinikai tapasztalatok alapján ennyi lélegeztetőgépre 50-55 ezer (egyidejűleg ellátásra szoruló) fertőzött esetén van szükség, azonban további több száz berendezés érkezik még az előttünk álló hetekben. A kormány döntése értelmében korlátlanul rendelkezésre állnak a pénzügyi források a járvány elleni védekezéshez - tette hozzá.

A szakértő szerint Magyarország erőssége a vakcina- és gyógyszerfejlesztési kapacitása is. Megjegyezte: 1954 óta minden újszülött megkapja a TBC elleni védőoltást, és ha további vizsgálatok is megerősítik, hogy a széles körű BCG-átoltottság esetén lassabb a Covid-19 járvány terjedése, akkor Magyarország a világ legkedvezőbb helyzetben lévő országai között lehet. Maurer Szemere írt arról is, hogy a vakcina- és gyógyszerkutatások, valamint a gyártás területén Magyarország egyenrangú félként vesz részt a világszinten zajló erőfeszítésekben, március közepén a felsőoktatásban és a gyógyszeriparban dolgozó kutatók részvételével konzorcium jött létre a koronavírus ellen hatékony gyógyszer kifejlesztésére, miközben az Alkaloida is felkészült a súlyos betegeknél várakozások szerint eredményesen használható gyógyszer tömeggyártására.

A szakértő kitért a cselekvő kormányra is, mint erősségre, és megemlítette a járvány terjedésének csökkentését célzó kormányzati intézkedéseket, mint a külföldi utazásokra vonatkozó szigorú szabályok bevezetése, rendezvények betiltása, vendéglátóhelyek bezárása, köz- és felsőoktatás átállítása a digitális munkarendre, karanténszabályok bevezetése, illetve a lakosság bevonására példaként az első magyarországi beteg felfedezése előtt elinduló hivatalos, folyamatosan frissülő tájékoztató oldalt is. Mint írta, a védekezésért felelős operatív törzs nálunk már január végén megalakult, csaknem egy hónappal a lombardiai fertőzések számának megugrása előtt, „ma pedig az alkotmány keretei között, törvényi felhatalmazással biztosított a kormány a gyors és széles körű döntéshozatala a járványidőszak végéig, a működőképesség szempontjából stratégiailag fontos pontokon pedig elérhető a honvédség segítsége is”. Példaértékűnek nevezte a gazdasági szereplők, cégek rugalmasságát és együttműködését is.

A szakértő szerint mindennek megvalósulásában nagy szerepe volt a Magyarországra jellemző politikai stabilitásnak, és az erőfeszítések eredményeként az elmúlt napokban több szakember „a járványgörbe ellaposodásáról” beszélt. Maurer Szemeres úgy véli, az intézkedésekkel Magyarország „máris megelőzött sok ezer fertőzést, elkerült ezernyi kórházi ápoltat, megmentett több száz emberéletet, és gyors lépések sorával számos fronton nemcsak sikerrel állt ellen a járványnak, hanem lépéselőnybe is került”.

(MTI)

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
petabi
2020. április 07. 22:29
Akkor ezek szerint úgy véled,hogy az adott adott helyzetben bármit is hatályba kellett volna léptetni??? Nincs így. Az adott járvány helyzetre van már törvény,ez: https://www.antsz.hu/data/cms63812/18_1998_NM_2014nov1_jen.pdf A törvény 2. paragrafus második pontja szerint: " Az országos tisztifőorvos a járványveszély elhárítása és az egészségügyi ellátás biztosítása érdekében közvetlenül intézkedhet, ha azt a járványügyi helyzet szükségessé teszi, ennek keretében közvetlenül megteheti mindazokat az intézkedéseket, amelyek a járványveszély elhárítása és megszüntetése érdekében szükségesek." Szó sincs itt semmiféle közzétételről,hatályba léptetési határidőről. És ez így is logikus. Hiszen fontos,sürgős járványügyi intézkedések megtételét nem lehet közzétételhez,megjelenéshez kötni,ami elvileg késleltetheti a szigorúan szakmai intézkedés haladéktalan kivitelezését,illetve megkezdését. Persze ilyen helyzet ritkán van,nem is emlékszem rá,hogy lett volna az életemben,de jogilag tiszta. Remélem azt azért nem vitatod,hogy amikor már a WHO is világ járványt hirdetett, Dr.Müller Cecília országos tisztifőorvosnő túllépte volna a hatáskörét,amikor járványhelyzetet hirdetett. A valóságban persze biztos egyeztet a politikai kormányzattal,erre hozták létre az operatív törzset,de attól még óriási egyszemélyi hatalma és felelőssége van a törvény szerint,ami szigorúan szakmai,járványügyi kérdésekre terjed ki. ( Büntetésből olvasd végig az egész törvényt! :) Ha találsz benne olyan passzust,hogy a tisztifőorvos határozata csak akkor érvényes,ha megjelenik a Magyar Közlönyben,idézd be. ) A statisztika pedig egy külön tudomány. Itt olvashatsz róla: https://hu.wikipedia.org/wiki/Statisztika A konkrét járványügyi esetben a következtető (matematikai) statisztika kerül alkalmazásra, melynek alapját a szigorú következetességgel végzett WHO protokoll követésből adódó adatok adják,ezek az az adatok képezik a konstansot. Fontos,hogy ez következetes,előírás szerinti legyen! Ezekre az adatokra alapozva,a konstansra építkezve végzik a becsléseket,előrejelzéseket,melyhez igyekeznek széles körű adatokat gyűjteni itt: https://covid.sed.hu/tabs/response Tudomásom szerint 100 000 fölött van az anonym adatszolgáltatók száma. És nem a Századvég végzi,hanem többek,hozzáértők,pl szegedi matematikus csapat,de tán többen is vannak. Ők tudósok,nem lehet nekik politikai megrendelést adni,ahogy te elképzeled,mert őket a tudományuk érdekli. Röst Gergely szegedi matematikus az iráni és az olasz helyzetet is elég jól megbecsülte a számításaival,pedig azokról kevesebb alap = fent említett konstans információja lehetett,mint az itthoniról. Másutt már mondtam,nem is érdemes a politikusoknak ebben a járványügyi helyzetben a valóságtól eltérni,hamis statisztikát rendelni,mert a valóság nagyon hamar lebuktatná őket.
barnabibambi
2020. április 07. 18:07
A hamis statisztikák készítése a nép félrevezetése komoly fegyver a vírusjárvány ellen! Ezen kívűl metek van még? Adhatok tippeket? Mondjuk a szerecsen mozsdatás is jó ötlet mert a válság stább annyi hibát vétett már hogy azt kimagyarázni ti sem tudjátok! Költői kérdés mikor és holjelentették be a koronavírus járványt és melyik magyar közlönybe keressem meg?
BőröndÖdön
2020. április 07. 17:35
A századvégbél mindig ott van,és segít...:(
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!