A fizetés nélküli szabadságon lévők sem maradnak egészségügyi ellátás nélkül.
Palkovics László, innovációs és technológiai miniszter nyitotta a sajtótájékoztatót, aki a miniszterelnök által tegnap bejelentett gazdaságvédelmi csomagról számolt be.
„Egy olyan vírussal harcolunk, ami láthatatlan. Ahogy egy háborúban, itt is a legfontosabb a közvetlen kár minimalizálása, a második lépés pedig az, hogy hogyan fogjuk megoldani a már kialakult válsághelyzetet” – kezdte a miniszter.
Palkovics megköszönte mindenkinek a munkát: az egészségügyi dolgozóknak, szociális munkásoknak, tanároknak, szállításban dolgozóknak, szülőknek, eladóknak, és mindenkinek aki segít az összefogásban és a helyzet megoldásában. Szerinte példaértékű ez, Magyarországon már régen nem volt példa hasonlóra.
A miniszter elmondta:
A munkaalapú társadalom modellje működőképes: ha munka van, minden van. Ezért a munkahelyek teremtése a legfontosabb feladat, és ez a kormány legkiemeltebb célja.
Palkovics tájékoztatott: három hónapra átvállalja a béreket az állam azoknak, akik rövidített munkaidőben dolgoznak. Ezzel a döntéssel sem a munkavállaló, sem a munkaadó nem jár rosszul. A mérnöki és a K+F területen 40%-os plusz jövedelmet biztosít a kabinet.
Kiemelte: felgyorsítja a kormány az áfa-visszaigényléseket, és adómérséklési lehetőséget is biztosít. Elektronikus formában is be lehet nyújtani a betegszabadságot. Felhívta a figyelmet: a fizetési nélküli szabadságon lévők nem maradnak betegbiztosítás nélkül.
Felnőttképzési diákhitel
Online képzések indulnak azoknál a vállalatoknál, ahol most leállás van. A felnőttképzésben a tandíj 90 %-át a költségvetés átvállalja.
Palkovics elmondta: annak a 75 ezer diáknak, aki nem kaphatta meg a diplomáját a nyelvvizsga hiánya miatt, azoknak ebben az esetben eltekintenek a nyelvvizsga letételétől. Ez azért fontos, hogy ne legyen kiesés a magyar diplomások számában, és ne történjen meg, hogy felsőoktatást végzett emberek, közoktatási végzettségnek megfelelő szintű munkákat végezzenek.
Palkovics László arról is beszélt, hogy a kormánytól a kiemelt ágazatok többletforrást kapnak beruházási támogatásokon keresztül. Ez garanciális tőkeprogramon keresztül fog történni. A turizmusról azt mondta: december 31-ig felfüggesztik a turisztikai adót, a SZÉP-kártya esetében pedig bővítések lesznek.
A kormány megakadályozza a magyar cégek külföldi felvásárlását
Az egészségipar kapcsán azt mondta: támogatják azokat a kutatásokat, amik most is folynak. Létrejön az egészségipari innovációs ügynökség. Minden vállalattípusra tőke- és garanciaprogramok létesülnek, így a magyar vállalatok nem kerülhetnek idegen kézbe. 2000 milliárd forintos hitelprogram indul a vállalkozások számára.
A régi alapokat feltőkésíti a kormány, és új alapok is indulnak. 2021 februárjától fokozatosan visszaépül a 13. havi nyugdíj, és meghosszabbítja a kormány a GYOD-ra vonatkozó szabályokat is.
(Mandiner/Origo)