Magyar mobilapp segíthet megfékezni a koronavírus-járványt

2020. április 17. 09:06

A Vöröskereszt is érdeklődik az app iránt, és a fejlesztők a magyar kormánnyal is felvették a kapcsolatot.

2020. április 17. 09:06

Hollandia, Dánia, Egyesült Királyság, Norvégia, és még sokan mások, mind hasonló alkalmazást ígérnek valamikorra, de mi az alkalmazást elkészítettük és pillanatnyilag 25 fővel teszteljük, illetve 16 európai nyelvre fordították le számunkra önkéntesek” – számolt be a fejleményekről a koronavírusos betegek nyomon követését lehetővé tevő VirusContact nevű appot fejlesztő cég alapítója, Werderits Krisztián a Porfolio.hu-nak.

Mi a VirusContact és mi a célja?

A VirusContact egy mobiltelefonos alkalmazás, melynek célja, hogy segítsen az új típusú koronavírus (illetve a jövőre nézve akár más fertőző betegségek) terjedésének kontrollálásában, azáltal, hogy tudatja a felhasználóval, ha olyan felhasználó közvetlen közelében járt az elmúlt 14 napban, akiről azóta igazoltan kiderült, hogy megfertőződött a vírussal.

Ebben az esetben az alkalmazás anonim értesítést küld a felhasználónak, hogy hol, mikor, milyen távolságban és mennyi ideig tartózkodott fertőzött közelében. Ezen adatok alapján a felhasználó eldöntheti, hogy ez potenciális kockázat volt-e és szükséges-e orvoshoz fordulnia. A felhasználó nem azonosítható, az adatok biztonságban vannak és az alkalmazás ingyenes. 

Hogyan működik?

•    Az alkalmazás működéséhez hozzá kell férnie a mobiltelefon Bluetooth kapcsolathoz, a helymeghatározáshoz és a háttérben kell futnia.
•    A Bluetooth LE (Low Energy) technológiát használva az app más felhasználókat keres a hatótávolságon belül (körülbelül 10 méter). Ezen a távolságon belül létrejön a kapcsolat, de csak azok adatait menti el az alkalmazás, akik 2 méternél közelebb kerülnek a felhasználóhoz, ezzel növelve a pontosságot.
•    Ha a készülék egy másik VirusContact felhasználó Bluetooth rádiójelét érzékeli, eltárolja az alábbi adatokat a készüléken: a találkozás helye, ideje, becsült távolsága és időtartama.
•    Ha egy felhasználó igazoltan fertőzöttként jelöli meg magát, azok a felhasználók akiknek a közelében járt az elmúlt 14 napban (lappangási idő), értesítést kapnak erről, a találkozás fentebb említett részleteivel. A felhasználó azért jelenti be a fertőződését, mert nyilván elmondaná a családtagjainak, hogy beteg lett, de az alkalmazás használatával  azokat is anonim módon figyelmeztetheti, akiket nem ismer, de a közvetlen közelükben járt.

Werderits Krisztián a portálnak elmondta, személyiségi jogi szempontokat is figyelembe vettek több szakértői konzultáció után, és az eredeti elképzelést ennek megfelelően kismértékben módosították. „A továbbiakban egy kormányzati vagy egészségügyi szervre vagy NGO-ra van szükségünk partnerként, mert az alkalmazást csak így publikálhatjuk” – fogalmazott. „A Magyar Vöröskereszt felvette velünk a kapcsolatot, pillanatnyilag ők mérlegelik, hogy megjelentetnék az alkalmazást. Így nem csak Magyarországon, de az egész EU-ban elérhetővé válna. Az alkamazásunkra Seszták Miklós miniszter úr figyelmét is felhívtuk” – tette hozzá.

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Frankie Bunn
2020. április 17. 09:40
Szép új világ
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!