Nő a feszültség a baloldalon: riasztó üzenet jött a tengeren túlról
„Vége a háborúpárti, migrációpárti és genderőrületnek!” – mutatott rá a külügyminiszter.
A Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára a kormány egészségügyi és gazdasági intézkedéseit támadó Vadai Ágnesnek válaszolt.
A koronavírus-járvánnyal, a gazdasági intézkedésekkel kapcsolatban szólaltak fel képviselők az Országgyűlés keddi ülésén, napirend előtt.
Párbeszéd: Nem elegendők a mentőcsomag intézkedései
Burány Sándor (Párbeszéd) arról beszélt, hogy a kormány által bejelentett gazdasági mentőcsomag intézkedései nem elegendők a koronavírus-járvány okozta válság szociális következményeinek mérséklésére. Komolyabb lépéseket kellene tenni a meglévő munkahelyek megőrzésére és a kieső jövedelmek pótlására – vélekedett. Közölte: helytelen az a felfogás, hogy majd ha a válságnak vége lesz, új munkahelyeket teremtenek, mert ezt a jelenlegi időszakot is túl kell élni. A kormánynak hallgatnia kellene a szakmára, az érdekképviseletekre és az emberekre, akik azt mondják, hogy az intézkedéscsomag kevés – mondta.
Orbán Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára válaszában kifejtette: ők tanultak a korábbi kormányoktól a szakmaiságról a válságkezeléssel összefüggésben. Annak a válságkezelésnek az lett a következménye, hogy a gazdaság összeomlott, rengetegen elveszítették a munkájukat, mire a kormány akkor hitelt vett fel és megszorításokat vezetett be – mondta. Hozzátette: „ismerjük ezt a válságkezelési receptet”, és
LMP: A Fidesz leszámolásra használja a veszélyhelyzetet
Csárdi Antal (LMP) szerint az elmúlt napok bebizonyították, hogy a Fidesz úgy érzi, eljött a leszámolás ideje, és a veszélyhelyzetet használja fel, hogy leszámoljon azokkal, akik az útjában állnak: az önkormányzatokkal, az ellenzéki pártokkal és a beteg emberekkel. Kifejtette: az önkormányzatok kiveszik a részüket a járvány elleni védekezésből, de a kormány nem segít nekik. Az pedig, hogy az ellenzéki pártokat megpróbálják ellehetetleníteni, nem új dolog – tette hozzá. Úgy vélte, a legfájóbb azonban, ahogy a betegekkel bánnak el, a kórházi ágyak ilyen mértékű felszabadítását ugyanis semmi nem indokolja, a nemzetközi példák alapján nem szükségszerű ilyen nagyságrendű intézkedés.
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára közölte: a kormány európai összehasonlításban az egyik leggyorsabban hozza meg a döntéseit az egészségüggyel és a munkahelyek megmentésével kapcsolatban, és
A kormány minden önkormányzat adósságát kifizette 2010 után – emlékeztetett. Hozzátette: aki pedig ápolásra, kezelésre szorul, azok kórházi ápolását továbbra is biztosítani kell.
DK: Használhatatlan a gazdasági mentőcsomag
Vadai Ágnes (DK) kijelentette: a kormány az elmúlt tíz évben folyamatosan háborúzott nem létező ellenségekkel szemben, de egy valódi problémával nem bír megbirkózni, a bejelentett gazdasági mentőcsomag használhatatlan. Az intézkedések nem megvédik, hanem megszüntetik a munkahelyeket – mondta. Közölte: az intézkedéseket a multinacionális vállalatok érdekeinek megfelelően változtatják, nem az emberek érdekeitől függően. Úgy tűnik, a valódi problémákra nincs pénz – fűzte hozzá.
Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára úgy válaszolt, Magyarország az elsők között lépett, és ennek megvan az eredménye, sikerült ellaposítani a járványgörbét, és a cél, hogy mire belép az ország a tömeges megbetegedések szakaszába, mindenhol elég felszerelés legyen, hogy minden beteg megkapja a lehető legjobb ellátást. Megjegyezte: az előző kormány idején 16 ezer kórházi ágyat számoltak fel.
– fogalmazott.
MSZP: Igazi munkahelyvédelmi program kell
Szakács László (MSZP) hangsúlyozta: igazi munkahelyvédelmi programra van szükség, meg kell védeni a munkahelyeket és lehetőséget kell adni azoknak, akik a koronavírus-járvány miatt elveszítették az állásukat. Mindenki nagyon várta a gazdasági mentőcsomagot, azt, hogy kiválasztják a jó nemzetközi példákat – mondta. Közölte: nem igaz, hogy az ellenzék segélyalapú társadalomra tesz javaslatot, ők is munkát szeretnének adni mindenkinek, aki most elveszítette az állását.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter válaszában kifejtette: ilyen nehéz gazdasági időszakban egy gazdasági akcióterv összeállításakor figyelni kell arra, hogy az intézkedésekkel újraindítsák a gazdaságot, megvédjék a munkahelyeket, újakat hozzanak létre, valamint arra, hogy betartsák a költségvetési, pénzügyi fegyelmet. Folyamatos a konzultáció a kormány és a gazdasági szféra szereplői között, ezek nyomán pedig néhány új intézkedés bevezetéséről döntöttek – mondta.
(MTI)