Orbán: Brutális változásokra kell felkészülnünk

2020. március 10. 12:50

A kormányfő kiemelte: meg kell értenünk, milyen egy világjárvány, és hogy arra nekünk hogyan kell felkészülni.

2020. március 10. 12:50

Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évnyitóján mondott beszédet. „2020-ban egy teljesen új szakasz kezdődik Magyarország gazdaságának életében” – kezdte beszédét a kormányfő. Kiemelte, hogy az előző tízéves ciklus sem indult zökkenőmentesen, hiszen egy válsággal kezdődött,  a mostani tízéves szakasz pedig egy világjárvánnyal indul.

Elrontás és kijavítás váltakozása

Orbán rávilágított, hogy Magyarországon kirajzolódik az a kép, hogy amikor baj van, jön egy jobb oldali kormány, amely kirángatja az országot a problémák közül, majd újra egy baloldali, amikor már rendben mennek a dolgok, amely aztán újra lehúzza az országot. „Árvizek, vörös iszap, válság, migráció, Brexit, világjárvány” – ezek a mi kormányzásunk legfontosabb stációi – mondta a miniszterelnök. „Most mégis az elmúlt 100 év legsikeresebb tíz évét tudhatjuk magunk mögött” – emelte ki.

A siker megbecsülése

Orbán elmondása szerint a sikert nem elég a növekedés mutatóinak számaival kifejezni, fenntartható szerkezet kell, hogy a növekedés mögött álljon. Nem szabad, hogy a gazdasági és pénzügyi egyensúly megbomoljon.

A pénzügyi stabilitás elengedhetetlen. 

A kormányfő összegezte az elért sikereket is. Emlékeztetett, hogy az államadósság 3% alatt van, és az önkormányzatok pénzügyei rendbe lettek téve.

Jegybank

Mindezeken túl kiemelte a monetáris politikai hozzájárulását a politikai sikerekhez: hiszen (2012-höz képest) 2019-ben az államadósság utáni kamatterhein Magyarország megspórolt 900 milliárd forintot. „De hogyan védjük meg az eredményeket egy változó környezetben?” – tette fel a kérdést Orbán. Szerinte ez a gazdaság és a politika összekapcsolódásának egy nagyon izgalmas kérdése, amelynek a megválaszolásához sorra kell venni, miért tudott eddig jól együttműködni ez a két szektor.

  • Volt fölhatalmazása a változtatásra a kormánynak a választóktól (mindez miután az előző kormány 2008-09-ben összedöntötte a gazdaságot).
  • Világosak voltak a célok.
  • Volt bátorság a döntéshozókban, akkor is amikor tudták, hogy nagy lesz a nyomás. „De mi úgy döntöttünk, hogy kibírjuk a külső- és belső nyomást” – mondta. (Ezen a ponton a miniszterelnök emlékeztetett az IMF hazaküldésére.)
  • Sikerült visszaszerezni a gazdasági szereplők bizalmát. Orbán szerint fontos mozzanat volt, hogy ezek a szereplők látták, hogy amit a kormány mond, azt be is tartja. „Az elmúlt tíz év egyik legfontosabb alapfeltétele volt ennek a bizalomnak a visszaszerzése.”
  • Végül Szijjártó Péter munkája, aki folyamatosan azon dolgozott, hogy meggyőzze a külföldi befektetőket arról, hogy érdemes ide jönniük. „Euromilliárdos beruházásokról beszélünk.”

„Persze önbizalom is kellet, intellektuális értelemben persze, de erről nem szeretnék sokat beszélni, hiszen mindig megkapjuk, hogy abban nincs hiány. A legfontosabb kérdés az, hogy egy ország el meri-e hinni azt, hogy kitalált valamit, ami különbözik attól, amit mindenki más kitalált, és az működni fog” – tette hozzá Orbán.

Hogyan tud rákapcsolódni erre a politika?

„Hogyan tudod megérteni a népedet?” A kormányfő szerint ezen az egyszerű kérdésen nyugszik minden. „Akkor jársz jó úton, ha sikerül olyan gazdaságpolitikát folytatnod, amelyben a néped jól érzi magát.”

2010 legfontosabb kérdése tehát az volt, hogy milyen bőrben, milyen gazdaságpolitikai intézkedések mentén érzi magát jól a magyar nép. „Hiszen minden nép más bőrben érzi jól magát. Ez az, amit a liberálisok nem értenek meg.” A miniszterelnök elmondta, hogy a gazdaságpolitikában a népi ösztönöket, a magyar karaktert kellett szem előtt tartani. „A magyar sikeres, büszke es szemérmes.” Ezek a pillérek, melyekre építeni lehetett. A gazdaság kultúrantropológiai alapját ezek adják.

Orbán kiemelte, hogy meg kell értenünk, milyen egy világjárvány, és hogy arra nekünk hogyan kell felkészülni. „Jó volt ez a tíz év, de most mindenkinek ki kell lépnie a komfortzónájából, különben tönkre fogunk menni.” A miniszterelnök kitért arra is, hogy vakcina egyelőre nem lesz, és ha lesz is, a behozatala egy évig is eltarthat majd. Szerinte a legnagyobb gond a kiszolgáltatottság. A bizonytalanság érzése az, ami a gazdaságot befolyásolja majd. Az ember óvatossá válik, és ez az attitűd nem kedvez az "ide nekem az oroszlánt is” habitushoz, amely a pörgő gazdaságot hajtja. „Hiszen mind azt gondoljuk, védtelenek vagyunk.”

A különböző ágazatok visszaeséseit április körül lehet majd tisztábban látni. „Akkor viszont azonnali visszajelzéseket kérünk önöktől” – mondta Orbán a jelenlévő gazdasági szereplőknek. "Önöknek kell szólni, hogyan tudunk majd segíteni, mire van szükségük, mi pedig elő fogjuk teremteni a segítségnyújtáshoz elengedhetetlen költségeket".

„A kormány meg fogja találni a kiutat, kérem segítsenek nekünk ebben” – zárta sorait a kormányfő.

(Mandiner)

 

Összesen 276 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Menhetten
2020. március 10. 20:49
Megmondom, mi a véleményem az eddigi tájékoztatásról a kormány propagandakérdésként tekint a járványügyre, iráni bunkó migráncsügyként akarja előadni. Orbán közben már lemondott az eredményes védekezés lehetőségéről: az Iparkamaránál azt mondta, a járvány tetőzését júniusra várja. Még többet mond, hogy a kezdeti lelkesedés után a sajtótájékoztatókat már nem ők tartják, hanem másokkal próbálják elvitetni a balhét.
Robur
2020. március 10. 19:14
Pataky helyében sem lennék + a bencsik xar helyében sem.:-)
Marcus Crassus
2020. március 10. 18:57
Annyira szánalmas az ellenzék.
Zokni
2020. március 10. 18:37
...Brutális változásokra kell felkészülnünk... - mondja. Egyszerű dolog a politika. Ha nem vagyunk felkészülve, akkor azt kell mondani, hogy nem is lehetünk, akkora a baj. Mert egyébként, ha itt tömeges halál lesz, azt ráverik a választók. Minimum.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!