KSH: a népesség közel egyötöde különösen veszélyeztetett

2020. március 29. 08:46

Koronavírus dosszié címen új felületet indít a Központi Statisztikai Hivatal.

2020. március 29. 08:46

A járvány és annak következményei mindenkit érintenek, ezért a tájékoztatás megkönnyítése érdekében ezen a felületen gyűjtjük össze a Központi Statisztikai Hivatalnak a COVID-19 megbetegedésekhez, illetve a járvány gazdasági és társadalmi hatásaihoz kapcsolódó adatösszeállításait, elemzéseit. A dosszié tartalma folyamatosan bővül” – ismerteti a projektet a Központi Statisztikai Hivatal.

A koronavírus-járvány szempontjából különösen veszélyeztetettek az idősebb, 65 éves vagy annál idősebb korosztályba tartozók, akik a lakosság 19,3 százalékát képviselik Magyarországon – hívja fel a figyelmet a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) honlapján.

***

A KSH új felületet hozott létre, amelyben a Covid-19 megbetegedésekhez, illetve a járvány gazdasági és társadalmi hatásaihoz kapcsolódó adatösszeállításait, elemzéseit közli.

A statisztikai hivartal adatai szerint a bölcsődék és az óvodák időszakos bezárása 38,6 ezer bölcsődést és 330,5 ezer óvodást, valamint a szüleiket érintette. A nappali közoktatásban 1,1 millió gyermek és fiatal tanul, akik az iskolapad helyett otthonról, digitális távoktatás keretében sajátítják el a tananyagot, csakúgy mint a felsőoktatásban tanuló 285,1 ezer hallgató.

Majdnem kétmillió fő 65 éves, vagy annál idősebb

Kiemelik, hogy különösen veszélyeztetettek az idősebb, 65 éves vagy annál idősebb korosztályba tartozók, akik a lakosság 19,3 százalékát képviselik. Kiemelt figyelmet kell ezért fordítani az ország elöregedő déli, délnyugati térségeire, valamint a főváros egyes kerületeire, ahol az idős népesség aránya meghaladja az országos átlagot - teszik hozzá.

Az 1,9 millió fő 65 éves és annál idősebb lakosság többsége családjával él együtt, és mintegy háromtizedük egyedülálló. Az egyedül élő idősek aránya főként az Alföld és Dél-Dunántúl egyes járásaiban, illetve a főváros kerületeinek többségében lényegesen meghaladja az országos átlagot.

Az elemzés kitér arra, hogy az idős gondozottak magas aránya miatt az egészségügyi-szociális terhelés erőteljes növekedése várható. Az önkormányzatok a szociálisan nehéz helyzetben levőket szociális alapszolgáltatásokban részesíthetik, amik a koronavírus-járvány időszakában még inkább felértékelődnek. A tavalyi adatok szerint a legtöbben a szociális étkeztetést (184 ezer) és a házi segítségnyújtást (92 ezer) vették igénybe.

A koronavírus dosszié ITT érhető el.

(MTI/KSH)

Összesen 144 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kérdés
2020. március 29. 15:18
A ratkó-gyerekek. Minket ehhez szoktattak már, kérem.
bagira
2020. március 29. 12:51
Tömeggyilkosok. Nem hátráltatta hanem megtagadta .Hátráltatta a védekezést az EU járványügyi hivatalának hibás helyzetértékelése Másfél hónapig nem kezelte kellő komolysággal a koronavírus járvány potenciális veszélyeit az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ ECDC, derítette ki a V4NA az EU-s intézmény kockázati jelentései alapján. Az ECDC a vírusfertőzés kockázatát még az első európai haláleset napján is mérsékeltnek nevezte az Európai Unió és az Egyesült Királyság lakossága számára.
Berecskereki
2020. március 29. 12:40
Nem a 2020.01.01.-i adatokat írtam, hanem a 2019 év január 1.-én 9 772 756 fő adatot és akkori korfát vettem figyelembe. A számolás módja logikai, az eredmény megközelítő. Ha tételesen kiszámolod akkor se lehet nagy eltérés. Mivel a 2020 évi adat más, így nyilván más lesz a hányad is. Ugyanakkor a korfa figyelembevételével kerekítésekből is adódhat eltérés. Az pedig nyilvánvaló, hogy pontos adatot az ebszolút értékekből lehet kapni, ahogy ezt kiszámoltad. Feltételezve, hogy az összeadásnál nem tévedtél. A lényeg, hogy a kétmillió körüli szám kijön, mivel ez volt a kérdés alapja.
Menhetten
2020. március 29. 11:06
Az orvosi kamara jelezte, hogy az egészségügy jelenlegi állapotával felvenni a versenyt egy ekkora méretű, halálos áldozatokat is követelő járvány ellen, emberfeletti küzdelem lesz. Ez nem megnyugtató, hanem elszomorító... Főleg azok után, hogy 11 éve ugatja mindenki, hogy rendbe kellene tenni az egészségügyet, fel kellene zárkózni az európai uniós színvonalhoz. Pénz volt hozzá, csak azt ellopták annak volt jobb helye is. Munkaerő is volt hozzá, csak azok elmentek, mert szarba sem vették őket. Hagyták az orvosbáró hálózatot tovább ténykedni, mert majd azok megoldják okosba, ahogy Orbán is szokta csinálni. Hagyták lepusztulni az infrastruktúrát, az épületeket, 20-30 éves elavult gépekkel dolgoznak, nincsenek ágyak, felszerelések. Szopatják a mentősöket, ápólókat, a mai napig nincsenek fertőtlenítő szerek és védőfelszerelések sok rendelőben és a kórházi osztályokon. Mindenki panaszkodik, vagy fél, hogy ha esetleg jelzi a hiányosságokat, akkor még a végén ő húzza a rövidebbet. Pánik van. És ez a pánik most valós veszélytől van, nem a kitalált migránsoktól. Így állunk most. A törvénytervezetbe nem véletlenül tették bele az álhírterjesztés szankcionálását, amivel szinte egyik napról a másikra el lehet hallgattatni a valós tényeket feltáró újságírókat, orvosokat vagy éppen a kamarát. Fontos intézkedések ezek, mert ezek nélkül meztelen lesz az a király, aki mióta a Jóisten és a hívei a trónra ültették, úgy beszél a nem őt nyalókról, mint a haza elárulóiról.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!