Takaró: Kárpát-medence irodalma köszön vissza az új Natban

2020. február 05. 13:13

A Kárpát-medencei Magyartanárok Kulturális Egyesületének elnöke szerint megérett az idő arra, hogy a frontális után a kooperatív tanítás terjedjen el.

2020. február 05. 13:13

A megújult Nemzeti Alaptantervben (Nat) az irodalom és a történelem tantárgy oktatását megújult ismeretek és egészen modern módszerek jellemzik – mondta Takaró Mihály, a Kárpát-medencei Magyartanárok Kulturális Egyesületének (KMKE) elnöke szerda reggel az M1 műsorán. Takaró Mihály kiemelte, a legfontosabb változás, hogy a 20. századi magyar irodalmat Kárpát-medencei irodalomként kezeli az új Nat.

Hozzátette, Trianon után „nem csak” néhány millió magyar került országhatáron kívülre, de irodalmi központok is, például Kassa és Kolozsvár. Így 1920 után hatalmas mennyiségű és értékes magyar irodalom „termett”, de már nem Magyarországon, hanem a Kárpát-medencében. Ezt a szemléletet veszi át az új alaptanterv, és megpróbál elfogulatlanul, illetve kiegyensúlyozottan tekinteni a régió 20. századi magyar irodalmára. Ezért kerültek bele erdélyi vagy felvidéki írók munkái, amelyek 1948 után kimaradtak az irodalmi kánonból – mondta.

„Itt az ideje – és azt hiszem, hogy a megújulásnak ez egy nagyon lényeges része –, hogy kiegészüljön a mi kulturális kódunk, vagyis a közös ismeretanyagunk” – fogalmazott Takaró Mihály. Az egyesület elnöke közölte, 1948 után ideológiai alapon „kisepertek” mindenkit a magyar irodalomból, aki nem felelet meg világnézeti szempontból annak a politikai kurzusnak. Ezt az időszakot úgy jellemezte, hogy a politikai elnyomás mellett kialakult a nézetdiktatúra és ízlésterror is.

A módszertan megújításáról elmondta, a „frontális tanítás” után rá kell térni a kooperatív tanításra, vagyis a csoportos feladatmegoldásra.

(MTI)

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 41 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Salamander
2020. február 06. 00:33
Örülhetünk, hogy végre nemzeti irányt vett Magyarország kulturális fejlődése. Sok még a teendő, de van okunk a bizakodásra, mert egyre többen fedezik fel magukban a "bátorságot", nemzeti oldaluk felfedésére. A fiatalok pedig igénylik a valódi nemzeti identitást megalapozó tudást kultúrtörténeti, jogi, művészeti és tudományos szempontból is. Ezt törekvést jekenti az új NAT és Takaró Mihály úr személye Kásler professzorral együtt.
János bácsi
2020. február 05. 18:26
Ki a jó író, ez itt a kérdés. jó író ismérvei a tehetség, a képzelőerő, a felkészültség olvasottság . Moldova György a legolvasottabb magyar író. Több mint száz kötet, közel tizenötmilliós összpéldányszám.
János bácsi
2020. február 05. 17:58
Takaró takarodj!
szajnyalogatoviktor
2020. február 05. 15:40
"minden cigany a maga lovat dicseri" :DD
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!