Lélegzetvisszafojtva várják Von der Leyenék, mi lesz Trump első lépése az EU-ban
A Politico szerint Brüsszel már nagyon készül az új Trump elnökségre.
Az Európai Bizottság agrárpolitikai költségvetésre vonatkozó javaslatán mindenképpen szükséges emelni – írta közleményében az agrárminiszter.
A kormány mindent megtesz a magyar gazdáknak járó agrártámogatások megvédéséért – hangsúlyozta hétfőn Varsóban Nagy István agrárminiszter, miután részt vett a közép- és kelet-európai mezőgazdasági miniszterek találkozóján. A három balti ország (Észtország, Lettország, Litvánia), valamint Bulgária, Csehország, Magyarország, Lengyelország és Románia mezőgazdasági minisztereinek találkozójáról az Agrárminisztérium az MTI-vel közölte: a politikusok a hétfőn elfogadott közös varsói nyilatkozatukban kiálltak az Európai Unió közös agrárpolitikájára fordítható költségvetés szinten tartása mellett a következő, 2021-2027-es költségvetési keretben.
Az Európai Bizottság agrárpolitikai költségvetésre vonatkozó javaslatán „mindenképpen emelni szükséges, mert az akkor sem lenne elegendő, ha nem növekednének a gazdákkal szemben támasztott környezet- és klímavédelmi követelmények” – idézi a közlemény a varsói tárgyaláson részt vevő Nagy Istvánt. „Nem kérhetünk többet a gazdáktól többletforrások nélkül, úgy pedig végképp nem, hogy közben csökkennek a források” – húzta alá. A Janusz Wojciechowski mezőgazdaságért felelős uniós biztos részvételével megtartott rendezvényen a miniszterek egyetértettek abban, hogy a mezőgazdaságnak is hozzá kell járulnia az EU környezet- és klímavédelmi célkitűzéseinek megvalósulásához, egyúttal azonban „meg kell találni a helyes egyensúlyt az agrárium és más ágazatok vállalásai között” – írta az agrárminisztérium közleménye.
Az európai zöld megállapodásban foglaltakról Nagy István hangsúlyozta: azokat úgy kell megvalósítani, hogy „ne a szegényebb országok, ne a magyar gazdák, hanem a nagy szennyező vállalatok fizessék meg a klímavédelem árát”, és a klímavédelem „ne eredményezze az európai mezőgazdaság versenyképességének romlását, a gazdák adminisztratív terheinek növekedését, és legfőképpen ne vezessen az élelmiszerárak drasztikus emelkedéséhez”.
A lengyel közszolgálati televízióban közvetített sajtóértekezletén a találkozó házigazdája, Jan Krzysztof Ardanowski lengyel mezőgazdasági miniszter azt mondta, hogy a mezőgazdaság előtt álló új kihívások „új, megnövelt pénzügyi eszközöket” követelnek. Közölte: nincs indok arra, hogy a közvetlen hektáronkénti támogatásokat az eddigi gyakorlat szerint, aránytalanul osszák el az uniós tagállamok között. A térség agrárminisztereit hétfő délelőtt Andrzej Duda lengyel elnök fogadta, a találkozót követően hangsúlyozta: a 2022-2027-es uniós költségvetésben a közös agrárpolitikára szánt források nem lehetnek alacsonyabbak, mint eddig.
(MTI)