Gyászistentisztelet keretében vettek búcsút Makkai Ádámtól

2020. február 19. 13:50

Makkai Ádám életpályája szédületes távolságot fog át nemcsak földrajzi, hanem történelmi értelemben is – hangsúlyozta búcsúbeszédében Szőcs Géza.

2020. február 19. 13:50

Gyászistentisztelet keretében vettek búcsút szerdán Makkai Ádám Kossuth-nagydíjas költőtől, nyelvésztől, műfordítótól, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) néhai tagjától Budapesten, a Fasori református templomban. Makkai Ádámtól tisztelői, pályatársai, barátai, családja búcsúzott, a szertartáson részt vett Orbán Viktor miniszterelnök és Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár is. A gyászszertartást Balog Zoltán református lelkész vezette. „Makkai Ádám életpályája szédületes távolságot fog át nemcsak földrajzi, hanem történelmi értelemben is” – hangsúlyozta búcsúbeszédében Szőcs Géza miniszterelnöki megbízott. Arról szólt, hogy az alkotó változatos élete alatt olyan tudásra is szert tett, amely nem szerezhető meg tanintézményekben, s amely metafizikai bölcsességnek nevezhető. Ez képessé tette őt arra, hogy belelásson számára ismeretlen emberek életébe, személyiségébe – fűzte hozzá.

Szőcs Géza kiemelte, hogy Makkai Ádám intuíciója, mindent átfogó műveltsége, a nyelv működésével kapcsolatos tudása rendkívüli volt. Lefordíthatatlannak tartott magyar verseket volt képes nyelvileg és poétikailag is tökéletesen, bravúrosan angol nyelvre átültetni, magyar költők üzeneteit, műveit terjesztette a világon. Ez olyan szolgálat, amellyel nem sokan dicsekedhetnek – mutatott rá, hozzátéve: az angol olvasók világában a magyar költészet alkotóinak remekműveit Makkai Ádám munkái jelentik. Nagy szellemet és nagy patriótát veszítettünk el – mutatott rá a miniszterelnöki megbízott. Mezey Katalin, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Irodalmi Tagozatának vezetője azt hangsúlyozta, hogy Makkai Ádám világtapasztalata az évtizedek alatt azért tudott szerves egésszé épülni, mert volt viszonyítási pontja. Mindvégig kötődött a szülői házhoz, a magyarság melletti elköteleződéséhez, a magyar kultúra sokrétű örökségéhez. Édesanyjától, irodalmunk máig méltatlanul mellőzött írójától, Ignácz Rózsától örökölt hitét mindvégig megőrizte.

Makkai Ádám a csaknem egész életét igénybe vevő nagy világjárása végeredményeként saját személyes tapasztalatai hitelességével bizonyítja, hogy minden ország és nép története, mindennapi valósága ismerős és értelmezhető annak, akinek van saját kiindulási pontja – fogalmazott Mezey Katalin. Makkai Ádám költő, nyelvész, műfordító, a Szent István Rend kitüntetettje, a chicagói University of Illinois nyugalmazott professzora 85. életévében Budapesten hunyt el január 18-án. Az MMA és az Emberi Erőforrások Minisztériuma saját halottjának tekintette. Hamvait szűk családi körben később helyezik örök nyugalomra.

Makkai Ádámot 2011-ben tüntették ki Kossuth-díjjal a magyar költészetet világszerte népszerűsítő műfordítói munkásságáért, a rendkívüli formakultúrájú és páratlan nyelvi leleménnyel megírt költeményeiért, életpályája elismeréseként. A Kossuth Nagydíjat 2016-ban vehette át világszerte nagyra értékelt és a magyar költészet rangját emelő műfordításai, egyedülálló formavilágú és invenciózus költészete, kivételes művészi pályája, valamint értékteremtő oktatói és tudományos közéleti életműve elismeréseként. 2016-ban a Magyar Szent István Rend kitüntetésben részesült, 2019-ben a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) rendes tagjává választotta.

(MTI)

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
barany
2020. február 19. 20:46
Makkai Ádám remek ember volt, Isten nyugosztalja! Sietett a rendszerváltozás után azonnal szülőhazáját az Angol és amerikai idiomatikus szólások és kifejezések tára című remek könyvével megajándékozni. Az International House Budapest adta ki, 140 Forintért.
annamanna
2020. február 19. 17:29
Az apjáról Csizmadia Ervin írt könyvet: "Makkai János a két háború közötti magyar jobboldal (vagy ahogy ebben a könyvben nevezem: reformjobboldal) vezető teoretikusa és ideológusa volt, az utókor mégsem ismeri. Leghírhedtebb cselekedetéről, a 2. zsidótörvény parlamenti előterjesztéséről emlékezhetnénk rá, hiszen számos fajvédőt, szélsőjobboldalit, radikális antiszemitát őriz az utókor emlékezete. Ezt a könyvet nem azért írtam, hogy egy eddig "ismeretlen" névvel szaporítsam a listát. Makkai János politikai pályafutása jelentős részében radikális fajvédő volt, s ezt a szerepét minden gondolkodó embernek el kell ítélnie. Makkaiban azonban nem a "tucatfajvédő" érdekelt, hanem a tragikus körülmények között tragikusan eltévelyedő ember. Hogyan gondolhatta, hogy a nemzeti szocializmus feltartóztathatatlan ösztönmozgalom aminek történelmi erejével szemben nem lehet védekezni? Hogyan képzelhette, hogy Széchenyi István reformjait éppen a hitlerizmus előretörése korában (s éppen az ő működése révén) fogják megvalósítani? Makkai János életútjának és gondolkodásának bemutatásával nem a rehabilitálás volt a célom, hanem az, hogy lehetőség szerint legteljesebben rekonstruáljam a "nagy ösztönnemzedék" valódi karakterét." https://konyvudvar.net/makkai-janos-oszton-es-politika.html
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!