Felmérés: Európában a magyarok a legkevésbé eladósodottak jövedelmükhöz képest

2020. február 20. 11:06

A felmérés szerint a magyar válaszadók több mint háromnegyede egyáltalán nem vett igénybe hitelt az elmúlt hat hónapban.

2020. február 20. 11:06

A magyar lakosság a jövedelemhez viszonyított teljes adóssága a legalacsonyabb Európában, de így is gyakran nehézséget jelent a számlák befizetése – derült ki az Intrum követeléskezelő európai felméréséből. Az Intrum pénzügyi jóléti barométerén – amely a számlák fizetését, a hitelállományt, a megtakarításokat és a pénzügyi tudatosságot méri – Magyarország 6,24 pontot ért el, a visegrádi országok között a legmagasabbat. Szlovákia 6,19, Csehország 6,16, Lengyelország 5,54 pontot kapott. Európában a legmagasabb értéket Németország (6,89), Ausztria (6,77) és Svédország (6,72) érte el, míg a legalacsonyabbat (5,30) Görögország.

Magyarország viszonylag magas pontszáma elsősorban a rendkívül alacsony lakossági hitelállománynak köszönhető: a hitelszabadság szempontjából az összes európai ország közül az első helyen áll. Deszpot Károly, az Intrum magyarországi üzletfejlesztési és értékesítési igazgatója a közleményben kifejtette: a felmérés szerint a magyar válaszadók több mint háromnegyede egyáltalán nem vett igénybe hitelt az elmúlt hat hónapban, beleértve a hitelkártya-keret kimerítését. Az elmúlt egy-két évben már emelkedésnek indult a lakosság hitelállománya, ez nagyrészt a lakásárak emelkedésének és a magasabb összegű lakáshiteleknek tudható be – mondta. A hazai hitelállomány nagy részét jelenleg is a lakáshitelek teszik ki. 

A kutatás szerint a hitelszabadságon kívül, más mutatók szempontjából Magyarország elmarad az európai átlagtól. A felmérés során a magyarok közel 40 százaléka válaszolta azt, hogy az elmúlt fél évben előfordult, hogy egy vagy több számlát sem tudott időben kifizetni. Kevéssel az európai átlag alatt van a magyar fogyasztók megtakarítási képessége, a pénzügyi tudatosság szempontjából viszont a 12. helyen áll Magyarország. Bár a magyar válaszadók nagy része (64 százalék) elégedetlen az iskolai pénzügyi oktatással, rendkívül sokan válaszolták azt, hogy igyekeznek informálódni a pénzügyeikről és általában a gazdaságról – közölték.

(MTI)

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Lombi
2020. február 20. 14:43
Gyurcsányék óta nem igen bízunk a bankokban.
kata56
2020. február 20. 12:22
Mondjuk én sose értettem, hogy mér baj NEKÜNK, ha nem veszünk fel hitelt :D:D:D Mert hogy a banknak miért nem jó, azt értem. De a bank érdekei miatt viszont nem esek kétségbe :D:D:D
Kopa
2020. február 20. 11:51
Addig jár a korsód a kútra, ameddig a takaród ér.
hátakkor
2020. február 20. 11:48
Plusz Magyarisztánban a legnagyobb a saját ingatlan arány. Ami persze vhol holt tőke ha abban laksz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!