Nagy József szerint nem a Fidesz, hanem Orbán Viktor akar kilépni az Európai Néppártból, viszont Deák szerint a Fidesz tagsága is azon a véleményen van, hogy el kell hagyni a pártcsaládot. Az elemző szerint a Néppárt elszakadt a hagyományos európai értékektől; Nagy József viszont úgy látja: a kommunikációban van változás. Az újságíró szerint Orbán a feszültségekből akar politikai tőkét kovácsolni, amit a Néppártban nem néztek jó szemmel.
Deák Dániel rámutatott: a Néppárt mindig is olvasztótégelyként működött, de eddig még volt egyensúly a Néppárt jobb- és baloldala között, viszont a 2015-ös migrációs válság óta ez az egyensúly felborult, a liberális oldal került túlsúlyba. Nagy kiemelte: nem a Néppárt változott meg, hanem Orbán Viktor gondolta úgy, hogy átformálhatja a pártcsaládot – ennek ellenére úgy gondolja, a Fidesznek bent kellene maradnia a pártcsaládban.