Felvilágosította a Fidesz Magyar Pétert: elbújhat a tiszás szégyenében
„Aki azt gondolja, hogy minden nőt megkaphat, az egy nőt sem kap meg igazán” – jegyezte meg a Fidesz-frakció.
A Fidesz néppárti kilépésének esélyeit elemezte a Hír TV Plusz-mínusz című műsorában Nagy József, a 24.hu újságírója, és Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője.
Nagy József szerint nem a Fidesz, hanem Orbán Viktor akar kilépni az Európai Néppártból, viszont Deák szerint a Fidesz tagsága is azon a véleményen van, hogy el kell hagyni a pártcsaládot. Az elemző szerint a Néppárt elszakadt a hagyományos európai értékektől; Nagy József viszont úgy látja: a kommunikációban van változás. Az újságíró szerint Orbán a feszültségekből akar politikai tőkét kovácsolni, amit a Néppártban nem néztek jó szemmel.
Deák Dániel rámutatott: a Néppárt mindig is olvasztótégelyként működött, de eddig még volt egyensúly a Néppárt jobb- és baloldala között, viszont a 2015-ös migrációs válság óta ez az egyensúly felborult, a liberális oldal került túlsúlyba. Nagy kiemelte: nem a Néppárt változott meg, hanem Orbán Viktor gondolta úgy, hogy átformálhatja a pártcsaládot – ennek ellenére úgy gondolja, a Fidesznek bent kellene maradnia a pártcsaládban.
Deák szerint jelenleg jó esély van arra, hogy a Fidesz elhagyja a Néppártot, de a következő néhány hét lesz döntő ebből a szempontból. Szerinte a Néppárttól jobbra álló erők összességében így is a harmadik legerősebbek az Európai Parlamentben, az ügyek mentén való együttműködés eddig is sikeres volt közöttük. Nagy viszont úgy látja: ezeknek a pártoknak az össezborulása viszont nem lenne kedvező a Fidesznek, mert így csak a harmadik legnagyobb erő lehetne az így létrejövő szövetségben Salviniék után. Deák Dániel viszont kihangsúlyozta: párthovatartozástól függetlenül egyre jobban működnek az Európai Unióban a regionális együttműködések, mint például a visegrádi csoport, aminek a vezetői mind külön pártcsaládokban politizálnak. Nagy szerint a Néppárt elhagyása után a Fidesznek jóval nehezebb lenne fenntartani a magas szintű együttműködést a V4-en belül.
Deák Dániel úgy gondolja: a jövőben az Európai Parlament súlya csökkenni fog, és a tagállami döntések kerülnek majd előtérbe. Nagy ironikusan megjegyezte: csodálatos együttállása a történelmi tényeknek, hogy éppen akkor kezd meggyengülni az Európai Parlament, amikor Orbán összeveszik a Néppárttal. Deák viszont aláhúzza: az EP pont azért hoz most ilyen döntéseket, mert csökken a jelentősége. Nagy József úgy reagált: ha egy pártnak az az identitása, hogy nemzetállami, akkor nem kell belépni egy olyan közösségbe, mint például az Európai Unió.