Varga: A gazdaság egészséges szerkezete áll a magyar növekedés mögött

2019. november 14. 11:34

Minden várakozást felülmúlt a magyar gazdaság növekedése az idei harmadik negyedévben – jelentette ki a pénzügyminiszter.

2019. november 14. 11:34

A magyar gazdaság egészséges szerkezetével magyarázható, hogy újra kiemelkedő mértékben nőtt európai összevetésben is a bruttó hazai termék – mondta a harmadik negyedéves GDP-adatokra reagálva a pénzügyminiszter csütörtökön Budapesten.

A Központi Statisztikai Hivatal csütörtökön közölte, hogy július és szeptember között a nyers adatok alapján 5 százalékkal nőtt a GDP az előző év azonos időszakához képest, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint 4,8 százalékos volt a bővülés.   

Varga Mihály részben a gazdaságot befolyásoló kormányzati intézkedésekkel, így egyebek közt az otthonteremtési támogatással, a versenyképességi programmal és az állami beruházásokkal magyarázta a növekedést. Véleménye szerint hozzájárult a bővüléshez a bérfelzárkóztatás és a munkaerőpiac alakulása is, – mint mondta – Magyarországon 4,5 milliónál is többen dolgoznak, a reálbérek idei növekedése pedig meghaladta a 7 százalékot augusztus végéig.

Erősítik a növekedést az új exportkapacitások is, hiszen a szűkülő nemzetközi kereslet ellenére is 72 milliárd eurót ért el a magyar kivitel 2019 első 8 hónapjában, 4 százalékkal meghaladva a tavalyi teljesítményt – tette hozzá. Hangsúlyozta emellett, hogy az uniós forrásfelhasználás is megjelent a növekedési adatokban, hiszen Magyarország a támogatásokat hatékonyan, túlnyomórészt a gazdaság fejlesztésére fordítja.

A miniszter kiemelte a magyar ipar és a szolgáltató ágazat kiemelkedő eredményeit, és különösen azt, hogy a kedvező költségszerkezetnek köszönhetően a belföldi teljesítmény a lassuló német bővüléstől 15 hónapja különvált.

Varga Mihály megjegyezte, hogy minden várakozást felülmúlt a magyar gazdaság növekedése az idei harmadik negyedévben, hiszen a Magyar Nemzeti Bank 4,2 százalék, a Reuters konszenzusa 4,7 százalék, a Portfólióé 4,8 százalék, a Pénzügyminisztérium pedig 4,9 százalék bővülést valószínűsített. Hozzátette, hogy a negyedéves GDP-adatok történetében csupán hatszor volt magasabb az emelkedés, ráadásul a mostani nem privatizációra vagy hitelekre, hanem a gazdaság egészséges szerkezetére támaszkodik.

Rámutatott, hogy az eddig közzétett adatok alapján Magyarország érte el a legnagyobb gazdasági növekedést Európában, és az előző negyedévekhez hasonlóan a teljes összesítésben is a legjobbak közé kerülhet.

A tárcavezető arra számít, hogy a kedvező gazdasági folyamatok kitarthatnak az év végéig, belföldön folytatódik a kossági fogyasztás és a beruházások bővülése, a világgazdaság pedig a visszaesés ellenére elkerülheti a recessziót, így az éves magyar GDP-növekedés elérheti a 4,8 százalékot. Ígérete szerint folytatódik a fegyelmezett költségvetési és államháztartási politika, tovább a csökken az államadósság és tartható marad a hiánycél.

Kérdésre válaszolva Varga Mihály közölte, hogy a kormány elfogadja a munkaadói és a munkavállalói oldal bérmegállapodását, így azt is, ha az eddig tervezettnél magasabb arányú minimálbér-emelésben állapodnak meg 2020-ra. Kormányzati közbenjárást csak akkor látna indokoltnak, ha a szociális partnerek között nem születne megállapodás.

Elmondta továbbá, hogy Magyarországot az uniós támogatásokban nem éri kár, és a források átstrukturálása nem veszélyezteti a költségvetés egyensúlyát sem, hiszen az első 10 hónapban a hiány az egész évre tervezettnek csupán az 58 százaléka.

(MTI)

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
airmax
2019. november 15. 11:20
Van viszont egy komoly mondanivalóm Varga Mihálynak... (remélem valamelyik sajtósa azért figyeli a kommenteket, mert szerintem nem árt elgondolkodni dolgokon) Jó gazdaságpolitika az, hogy a munkára terhelődő adókat kell csökkenteni és az fogyasztásra helyezni a hangsúlyt az adóztatásban. Történtek is lépések és mára már a vállalatok adói valamint az általuk fizetett járulékok európában magyarországon a legalacsonyabbak közt vannak... Jön is ide a beruházás csőstül, annyira, hogy már érezhető munkaerőhiány van. Sajnos Varga mihály még mindíg a vállalati terhek csökkentését erőlteti, és nem foglalkozik Matolcsy által régóta forszírozott szja csökkentéssel. Márpedig ez azért probléma mert hiába a statisztikákban szépen mutató bérnövekedés, de mivel ennek jó része a bérek kifehéredéséből adódik, így jókora réteg van aki semmiféle béremelkedést nem tapasztal, az amúgy már érezhetővé váló infláció mellet... (elismerem biztosan van olyan réteg is akit a családvédelmi törvény vagy a tényleg megtapasztalt béremelkedés pozitívan érint...) De határozottan azt gondolom, hogy ez így kevés. A (nem először) belengetett szja csökkentés pedig 2022-ben már késő lesz. Annál is inkább mert egyszere 1-2%-nál többet praktikus okokból biztosan nem lehet meglépni. Minél előbb el kéne kezdeni, mondjuk a munkavállalói járulék (1.5%) kivezetésével amit annak idején úgyis a munkanélküli járadékok fizetésének fedezetére szabtak ki. Aztán szépen lehet haladni az egy számjegyű szja felé... Ez érezhető azonnali pozitív jelzés a dolgozóknak akiknek kezd elegük lenni a szép jelentésekből, és saját helyzetükön semmi javulást nem éreznek (pl mert már felnőttek a gyerekek, ...) Meggyőződésem, hogy sok ilyen ember protest szavazatát sikerült az amúgy inkompetens ellenzéknek a maga javára fordítani...
fogas paduc
2019. november 14. 14:22
Na! Az Orbán megint megbukott. - Igaz? -GKI!
szandi-mandi
2019. november 14. 12:57
2010. óta fenntarthatatlan a növekedés, elvesztegetett évtized, az összeomlás elkerülhetetlen. Ja, nem. És mindjárt megjelennek a fanyalgók.
JMoflicheque
2019. november 14. 12:54
Vajon ez mikor fog meglátszani a fizetéseken? Vagy minden az uzsora kamatra dolgozó bankoké lesz??
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!