A 2014-2018 közötti kohéziós alapok elköltését vizsgálta az Európai Csalás Elleni Hivatal, az OLAF – írja az euronews magyar nyelvű portálja. A 2018-as OLAF jelentés szerint a 2014-2018-as időszakból összesen 277 esetet zártak le nyomozati javaslattal, ebből 66 román és 52 magyar eset. A pénzügyi javaslatok (ami pénzvisszafizetést is jelenthet a gyakorlatban) a magyar eseteknél a támogatások 3,84 százalékára vonatkoznak, ez a legmagasabb arány az EU-ban. Egyedül Szlovákiában nagy még ez az arány, ott 2,29%.
Az Euronews brüsszeli tudósítója mikrofon végre kapta Ernesto Bianchit, az OLAF vizsgálatokért felelős igazgatóját, hogy a pénzügyi javaslatok pontosan milyen intézkedést jelenthetnek. Bianchi elmondta, hogy az ajánlások csak egy részét képezi a visszafizetés, amit az Európai Bizottság kérhet, ha úgy dönt. De ez jelenthet átcsoportosítást is, ha a tagállam kormánya úgy dönt, hogy költségvetési forrásokat tesz be az EU-s források helyett.
Bianchi hangsúlyozta, hogy a jelentésben foglaltak nem jelentik azt, hogy rendszerszintű probléma lenne Magyarországon, azt is jelentheti, hogy sok esetet derítettek fel.
Jövőre Magyarországra látogat majd Ville Itala, az OLAF főigazgatója, többek közt találkozik majd Polt Péter legfelsőbb ügyésszel is, mondta az Euronews-nak a szervezet vezetője.