Önkormányzati választás: a hajléktalanok nem szavazhatnak, de polgármester lehet belőlük

2019. augusztus 19. 09:29

Mintegy 114 ezer, nem magyar, de magyarországi lakóhellyel rendelkező európai uniós állampolgár is szavazhat az október 13-ai választáson.

2019. augusztus 19. 09:29

Mintegy 114 ezer, nem magyar, de magyarországi lakóhellyel rendelkező európai uniós állampolgár is szavazhat az október 13-ai önkormányzati választáson, ehhez regisztrációra sincs szükségük. 

A (magyarországi lakhellyel rendelkező) nem magyar választópolgárokra is ugyanazok a szabályok érvényesek, mint a magyarokra, így például ahhoz, hogy egy városban vagy községben jelöltté váljanak, nem kell az adott településen lakniuk.

Ahhoz azonban, hogy egy településen jelöltet ajánlhassanak, nekik is ott kell lakniuk, tehát a lakcímüknek abban a választókerületben kell lennie.

A magyarországi lakcímmel rendelkező uniós állampolgárok csak a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán vehetnek részt, a nemzetiségi önkormányzati választáson nem.

A külföldön élő (magyarországi lakcímmel nem rendelkező) magyar állampolgárok esetében azonban más a helyzet, ők nem szavazhatnak sem az önkormányzati, sem pedig a nemzetiségi választáson, mivel nincs magyarországi lakcímük.

Az önkormányzati választójog érdekessége ugyanakkor, hogy esetükben különbséget tesz az aktív és a passzív választójog között. Ez azt jelenti, hogy a lakcím nélküli magyar állampolgárok nem szavazhatnak, de rájuk szavazhatnak, ha jelöltként indulnak; ehhez kérniük kell, hogy regisztrálják őket a központi névjegyzékbe.

A lakcímmel nem rendelkező magyar állampolgárságú  hajléktalanokra ugyanezek a szabályok érvényesek, tehát a szavazáson nem vehetnek részt, de képviselővé vagy akár polgármesterré, főpolgármesterré is választhatják őket.

Az önkormányzati választáson szavazati joga van a magyarországi lakcímmel rendelkező mintegy 26 ezer bevándoroltnak, menekültnek, letelepedettnek is.

(MTI)

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2019. augusztus 19. 21:45
"Az önkormányzati választójog érdekessége ugyanakkor, hogy esetükben különbséget tesz az aktív és a passzív választójog között." Ez nem érdekesség, hanem rosszaság. Még csupán a szavazáshoz is megkövetelik a helyi lakcímet, de a polgármesterkedéshez nem. Ennek az a magyarázata, hogy a politikai pártok szabadabb káderpolitikát tudjanak folytatni, olyan városokba is el tudják indítani a saját pártembereiket, amely városokhoz azoknak a jelölteknek közük nincsen. Ez így rossz rendszer. Csak olyanokat szabadna engedni egy településen képviselőjelöltnek, pláne polgármesterjelöltnek, akiknek van azok a településen bejelentett lakcímük. Egye fene, lehet ideiglenes lakcím is, de valamilyen legyen!
Nannyó
2019. augusztus 19. 14:29
114 ezer uniós polgár lakik Magyarországon? Sok. És lesz sokkal több is...ha hagyjuk...(!) 26 ezer bevándorolt, menekült? Ez nem sok. Akik egyik kategóriába sem tartoznak, azok vajon mennyien vannak? Kínaiak, oroszok, törökök, velük mi van? A fővárosban rengetegen vannak.
Mich
2019. augusztus 19. 11:45
Az MTI felsötétít....
puszika
2019. augusztus 19. 10:58
Meg is vagyok lepve! Mert a hajléktalan törvény ellen ordibálók közül EGYIK SEM INDÍTOTT HAJLÉKTALANT JELÖLTKÉNT! Inkább olyan megélhetésieket akiknek semmi köze nincs a városhoz vagy kerülethez! Soroljam?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!