Új tanulmányának újabb részletét mutatta be a sajtónak Fricz Tamás, az Alapjogokért központ kutatási elemzője. A szerdai eseményen arról beszélt a szakember, hogy új törésvonalak vannak kialakulóban az Európai Unióban.
„A globalisták, az uniós elit álláspontja egyértelmű: a bevándorlás pozitív dolog, sőt emberi jog; ez ellen lép fel a másik oldalon az európai kultúra és keresztény vallás megvédését célul kitűző tábor (élén a visegrádi négyekkel, Lengyelországgal, Magyarországgal, Szlovákiával és Csehországgal). A történelemnek tehát koránt sincs vége, mint gondolta Fukuyama (Fukuyama 1992) helyette – leginkább Huntington (Huntington 1998) gondolatai mentén – a 21. században a különféle, nemzeten belüli politikai pártok harcát felváltja a globális elit és nemzetek harca, másfelől pedig az ideológiák küzdelmét felváltja a kultúrák és civilizációk küzdelme (lásd az iszlám és a keresztény kultúrkör küzdelmét).” (Fricz Tamás, Globalizmus versus lokalizmus: új politikai koordináta-rendszer a 21. században? Alapjogokért Központ, 2019)
A központ székházában tartott ismertetésen Fricz Tamás kijelentette:
új törésvonalak jelentek meg, amelyek sok tekintetben felülírják a régieket, elsősorban a hagyományos bal-jobb megosztottságot,
így ezeknek más fénytörésben és más dimenzióban szükséges az értelmezésük.
Hozzáfűzte, új politikai koordinátarendszerben kell gondolkodni a továbbiakban, melyben a „globalista-lokalista”, „föderalista-szuverenista tengelyek” mentén alakulnak a frontvonalak, és melyben meghatározó lesz a multikulturalizmushoz és nemzeti identitáshoz, illetve a demokrácia liberális és egyéb alternatíváihoz való viszonyulás.
A szétválasztódás új szintjei
Ezért történhetett meg – mint hozzáfűzte – hogy Oszakában egyetértésre jutottak a konzervatív és a szociáldemokrata európai erők képviselői, a G-20-as csúcson. Szerinte a globális elithez való tartozás ugyanúgy jelen van a hagyományos európai jobboldalon, mint a baloldalon.
„Minden korszaknak alapvető kérdése a politikatudomány szempontjából, hogy vajon melyek azok az elmélet-módszertani, illetve diszciplináris keretek, amelyek között a leginkább elemezhetővé, s így megérthetővé válnak a pártok, politikai erőcsoportok közötti megosztottságok. Ebből a szempontból különösen fontos a rendszerelméletek és a konfliktus-elméletek különválasztása. A jelenlegi politikai viszonyok alapjellemzője nem a nagy rendszerek statikussága – miként ez jellemző volt a hidegháború évtizedeire –, hanem azok változása, egyfajta globális-kontinentális dinamizmus és képlékenység, amelyet a társadalmi szférák – állam, globális piac, (civil) társadalom – közötti átfogó konfliktusok mozgatnak, felbontanak és újraintézményesítenek.” (Fricz Tamás, Globalizmus versus lokalizmus: új politikai koordináta-rendszer a 21. században? Alapjogokért Központ, 2019)