Megalapozatlannak tartják a románok, hogy 2020 a nemzeti összetartozás éve lesz

2019. június 22. 14:16

Szerintük Trianon nem jelent megoldandó problémát, sem tragédiát, miként azt Budapest „beállítja”.

2019. június 22. 14:16

A román külügyminisztérium tudomásul vette, de megalapozatlannak tartja, hogy a magyar Országgyűlés kedden a nemzeti összetartozás évének nyilvánította 2020-at, a trianoni békediktátum (a román fél terminológiája szerint Trianoni Békeszerződés) 100. évfordulóját.

Geopolitikai valóság

Az erről szóló, az MTI-hez szombaton eljuttatott közleményében a bukaresti külügyi tárca leszögezi: elfogadhatatlannak tart minden olyan próbálkozást, amely „a történelem átírására és revizionista álláspontok hangoztatására irányul”, mivel ezek ellentmondanak a 21. századi európai valóságnak és annak az együttműködésnek, amelyről a stratégiai partnerségi dokumentumban, illetve a Románia és a Magyar Köztársaság között 1996. szeptember 16-án Temesváron megkötött alapszerződésben állapodott meg a két NATO, illetve európai uniós tagállam.

A román külügyminisztérium megalapozatlannak tartja és elutasítja az országgyűlési határozat indoklását, mivel Románia szerint nem léteznek olyan „máig megoldatlan politikai, gazdasági, jogi és lélektani problémák, amelyeket a békeszerződés okozott". A román fél szerint a békeszerződés, amely egyebek mellett Románia és Magyarország határát is kijelölte, nem jelent megoldandó problémát, sem tragédiát, miként azt a budapesti parlamenti nyilatkozat „beállítja".

Ez a szerződés a jelenlegi geopolitikai valóság egyik meghatározó eleme, és része azoknak a békeszerződéseknek, amelyek véget vetettek az első világháborúnak, a mintegy 19 millió ember életét kioltó valódi tragédiának, utat nyitva a nemzetállamok – köztük Magyarország – megszületésének és megerősödésének" – olvasható a bukaresti közleményben. Hozzáteszik: a trianoni béke aláírójaként Magyarországnak kötelessége a szerződés valamennyi előírását betartani és jóhiszeműen végrehajtani a nemzetközi jog alapelveinek megfelelően.

„Modellértékű” kisebbségvédelmi rendszer

A román fél nem vitatja el Magyarország jogát, hogy történelme fontos mozzanatairól megemlékezzen, de nem fogadhatja el, hogy ezek a megnyilvánulások megkérdőjelezzék azokat a békeszerződéseket, amelyek a mai Európát meglapozták. Bukarest elfogadhatatlannak nevezi, hogy Magyarország közvetve, vagy közvetlenül megkérdőjelezze azt a módot, ahogyan Románia tiszteletben tartja magyar etnikumú polgárai jogait, azzal a céllal, hogy „egy másik nemzethez tartozásuk nosztalgikus, fiktív határok alapján megrajzolt történelmi eszméjét táplálja, amelyet Európa meghaladott az Európai Unió megalakulása által”.

A bukaresti külügy szerint Romániának és Magyarországnak együtt kell munkálkodnia azon, hogy a béke, az emberi alapjogok, és a társadalmi jólét garanciájaként létrejött EU megerősödjék, és a kétoldalú jogi-politikai kapcsolatokat is erre az értékközösségre kell alapozniuk.

A közlemény szerint Románia mélyen elkötelezett a „nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek” jogainak tiszteletben tartása mellett, és azon van, hogy minden eszközzel óvja nyelvi, vallási, kulturális és etnikai identitásukat, erősítse az etnikumok közti párbeszédet. A kommüniké megerősíti azt a Bukarest által rendszeresen hangoztatott álláspontot, miszerint Románia az utóbbi évtizedeken fejlett, „modellértékű" rendszert alakított ki a területén élő nemzeti kisebbségek jogainak védelmére.

A román külügyminisztérium közleménye végén megerősíti, hogy a kölcsönös tiszteleten alapuló, a jövő felé forduló, a két ország polgárainak érdekeit szolgáló, pragmatikus kapcsolatokra törekszik Magyarországgal és a magyar féltől is ugyanezt várja el.

(MTI)

Összesen 108 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kaltran
2019. június 23. 17:30
1. Mi az hogy a román külügyminisztérium megalapozatlannak tartja? Ki az mi az a románia, szigorúan kis r-el? Mit képzelnek magukról? Távolkeleti bölcs döntnök kádik? 2. A történelmet nem mi, hanem ők akarják átírni. 3. „21. századi európai valóság”…melynek része Jugoszlávia szétesése, Koszovó létrejötte, a katalán „project”, a görög-macedon purpálé, a Brexit, stb. 4. Az 1996. szeptember 16-án Temesváron megkötött alapszerződésről…. tegyünk hozzá egy jelzőt: gyalázatos alapszerződés, mely a leghornabb legbkoroslajosibb érában köttetett és már régen megérett egy felülviszgálatra. 5. „Magyarország egyáltalán nemzetállamként megszülethetett”… micsoda? Ez a kitétel önmagában hadüzenet, a cikk végén megtalálható remek válasz alapján a hegyekben kóborló törzseknek szóló hadüzenet, mintha a kisegér engedélyezné az elefántnak, hogy merre tartson. 6. …”ennek a csodának a biztosítéka pedig a trianoni diktátum”… három lehetetlen fogalom egyszerre, - csodának nevezi a leigázást, biztosítéknak a pellengért és bilincset és azt a valamit (trianoni diktátum) mely saját idézésük által is nonszensz, mert egy diktátum mi módon lehet biztosíték? 7. „a régi mesékben szereplő, egykori fiktív országhatárok…” kedves agyhalott barátaim, a mese nem mese, hanem kőkemény konkrét eseményeket sorjázó történelem, a fiktív országhatár pedig annyira volt fiktív, hogy a most ugatók közben a „fiktív” országhatárok mögött kóboroltak a hegyekben, mint a karámon rést kereső farkascsorda, miközben csorgott a "fiktív" nyáluk. 8. „… békeszerződés, utat nyitva a nemzetállamok – közöttük Magyarország – megszületésének”… Nem Gizike, az „barátaim”, hanem gőzeke. Utat a román állam megszületésének nyitottak a gazember antant hatalmak, mely messze nem nemzetállam.
antioxi
2019. június 23. 16:05
Világraszóló, óriási hazugság: "Románia mélyen elkötelezett a „nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek” jogainak tiszteletben tartása mellett" Hogy nem szakad rájuk az ég
Mystes
2019. június 23. 12:10
független Erdélyországot! ja, hogy nem mernének ott egy ilyen népszavazást megrendezni? hiába na, tombol a demokrácia. független Erdélyország esetén magyarország és a volt románia is igyekezne, hogy ennek a területnek a kedvében járjon, versengenének a kegyeiért! az igazán okos erdélyi vezetők ezt tennék tehát. miért nincsenek okos erdélyi vezetők? - legyen az román vagy magyar.
tango47
2019. június 23. 10:58
Ez ugyan az, mintha a késelő panaszt tenne áldozatára a rendőrségen, hogy az túl hangosan nyögdécsel.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!