Magyarországon Frida Kahlo apjának fotói lányáról és Mexikóról

2019. június 20. 13:45

Frida országa – Guillermo Kahlo mexikói fotográfiái címmel nyílik kiállítás csütörtökön este a Műcsarnokban.

2019. június 20. 13:45

A 20. század első három évtizedében a Magyarországhoz hasonló gazdasági fellendülést megélt Mexikó épületeit dokumentáló fotós öröksége lánya, Frida Kahlo világhírű festőművész életművét is meghatározta.

„Guillermo Kahlo életműve sok érdekes magyar vonatkozást mutat, fotóinak dokumentumértéke akár Bartók és Kodály más irányú gyűjtőmunkájával is párhuzamba állítható” – mondta Szegő György, a Műcsarnok művészeti igazgatója a kiállítás csütörtöki sajtóbejárásán.

A fotográfus

Medve Mihály kurátor kiemelte: a kiállított képek zöme építészeti fotográfia, ennek volt jelentős mestere Guillermo Kahlo, de Fridáról készített portréi is megjelennek. A német származású alkotó képei megelőzték korukat, az acélszerkezetre épülő épülettípusok futurisztikus módon jelennek meg nála, sok szempontból az új objektivitás fotográfiai szemléletével rokoníthatóan. Mint a kurátor kifejtette, nem csak az 1900-as évek első évtizedeinek monumentális mexikói építkezését örökítette meg, de évszázadokkal korábbi épületeket, templomokat is.

„Számára nagyon fontos volt a táj és az épített tájelem harmonikus megjelenítése. Dolgozott magán- és állami felkérésre egyaránt, iparvállalatok az acélgyártás folyamatát dokumentáltatták vele. Ahogy a millenniumi Budapestet és Magyarországot Klösz György fotóéletművéből ismerhetjük, néhány évtizeddel később hasonló szerepet töltött be Guillermo Kahlo Mexikóban” – tette hozzá a kurátor.

A kiállítás egyik képe azt a kápolnát mutatja, amely a világ legnagyobb, Krisztus előtt épült piramisának tetején áll. Kahlo fotózott barokk templomokat is, e képeken természetes módon szövődik össze az Európában megszokott túldíszített barokk templombelső és -homlokzat az indiánkultúra vizuális világával. „Kahlo a mexikói táj és a trópusi éghajlat összeütközését is lefotózta, amit a szürrealisták mozgalma is használt: a vonat utat tör a dzsungelbe”.

Apa és lánya

Számos fotó elkészültének részese volt lánya, Frida is, aki gyerekként, majd fiatalként ott volt apja több országjáró utazásán. Mint a kurátor fogalmazott, talán Guillermo kamerája rögzítette a legérzékenyebben Frida arcát. Frida apja 1941-ben bekövetkezett halála után tíz évvel festette meg Guillermo portréját, amelyre a rá jellemző szignószövegben rejtélyes módon a fotós magyar-német származásáról írt (egy 2005-ben kiadott német album részletesen cáfolja ezt).

„A Frida országa cím arra utal, hogy sokak számára Frida Kahlo, a festőművész maga Mexikó. A kiállítás nem pusztán Mexikóról szól, a két művész sokrétű kapcsolatáról is. Frida sok mindent megőrzött apja képalkotó technikájából festői életművében” – hangsúlyozta Medve Mihály.

Kahlo megörökítette az 1910-es évek elején emelt mexikóvárosi Nemzeti Színházat (Teatro Nacional) is, amelynek építésén Maróti Géza volt a belsőépítész és a díszítő szobrász. Maróti Róth Miksa bevonásával üvegfüggönyt is tervezett az épületre, ezt az első világháború kitörése miatt végül a Tiffany cég valósította meg.

A tárlatot, amelyet a mexikói Ricardo B. Salinas Pliego Collection anyagából állították össze. Dávid Nájera Rivas, a közép-amerikai ország budapesti nagykövete nyitja meg csütörtökön este. A kiállítás a nagyközönség számára péntektől látogatható, és szeptember 22-ig lesz nyitva.

(MTI)

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Esvány
2019. június 21. 09:27
Már várom Eva Braun apja/anyja fénykép/festmény/kézimunka/kerámia kiállítását. Esetleg valami verseskötetet... Felkészülnek: a viccbeli szovjet festőművészek, akiknek versenyt írtak ki "Lenin Finnországban" címmel... Az újszülöttek kedvéért: Számtalan gyönyörű pályamű érkezik, melyek legtöbbje hófödte tájakon mutatja az ülő, álló, vagy gondolkozó Lenint, esetleg az ezernyi finn tó egyikénél horgászva ábrázolja. Utolsóként egy fiatal festő képe marad, mely megdöbbenti a zsűritagokat: a képen egy Kreml-beli hálószoba látható, Dzserdzsinszkij elvtárs és Krupszkaja elvtársnő (Mrs. Lenin) éppen szeretkeznek. - Na, de ember, hát hol van Lenin? - Lenin? Finnországban!
annamanna
2019. június 21. 03:04
"Élete Jakob Heinrich Kahlo ékszerész és Kaufmann Henriette fia. Lánya, Frida Kahlo ültette el azt a hitet, hogy apja magyar-zsidó származású, később azonban Gaby Franger és Rainer Huhle Fridas Vater című kötete[3][4] a család protestáns német származását igazolta. Guillermo Nürnbergben kezdte el egyetemi tanulmányait, 1891-ben vándorolt ki Mexikóba apja ösztökélésére, ahol előbb egy üvegáru-, később egy könyvesbolt, majd egy ékszerüzlet eladója lett. A María Cárdenával kötött első házasságából két lánya született, Maria Luise és Margarita. Felesége a második kislányuk születésekor meghalt, így huszonhét évesen Kahlo újra megnősült. Az apai ágon indián, anyai ágon spanyol származású Matilde Calderón y Gonzálezszel kötött házasságából négy lánya született, Matilde, Adriana, Frida és Cristina. Guillermo Kahlo apósától, Antonio Calderóntól tanulta meg a fényképészet mesterségét. Kezdetben az El Mundo Ilustrado és a Semanario Ilustrado folyóiratok számára készített építészeti témájú fotókat, majd 1905-től Porfirio Díaz kormányzatának megbízásából négy év alatt bejárta az országot, hogy az állami kézben lévő templomokról leltárt készítsen. Munkájának emlékét őrzi az a Mexikó építészeti örökségéről készített 4500 fotó, amit máig nagy becsben őriznek a különböző mexikói közgyűjtemények." https://hu.wikipedia.org/wiki/Guillermo_Kahlo
Akitlosz
2019. június 20. 21:06
Azért sztárolják ezt a nőt, mert kommunista volt, aki zsidónak mondta magát. Hitler képekből persze nem lesz kiállítás a műcsarnokban. És ugyan nem azért, mert rosszak, hanem csakis a festő személye miatt, ahogyan ebben az esetben is csak éppen ellenkező előjellel.
golyakalifa
2019. június 20. 16:41
"Medve Mihály kurátor kiemelte: a kiállított képek zöme építészeti fotográfia, ennek volt jelentős mestere Guillermo Kahlo..." Műcsarnok fölkészül Adolf Hitler jelentős mester építészeti tárgyú képeinek kiállítására...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!